Search

Noc w domu Franka Lloyda Wrighta

Emil Bach House projektu Franka Lloyda Wrighta

Za 1495 dolarów za noc można spełnić swoje marzenia o bezpośrednim doświadczenia ikonicznej architektury Franka Lloyda Wrighta. Dom Emil Bach House, znajdujący się w Chicago, to doskonały przykład syntetycznej sztuki projektowania architekta. Został zrestaurowany i wzbogacony o nową funkcję – można go zarezerwować dla potrzeb prywatnego wydarzenia bądź w ramach noclegu. To jedyna z wielu rezydencji projektu Wrighta, w której jest możliwe. Współwłaściciel posiadłości, Wayde Cartwright uważa, że to szansa na „prywatne odkrywanie jego zawiłości architektonicznych”.

Dom powstał w 1915 dla Emila Bacha, ówczesnego właściciela Back Brick Company w Chicago. Budynek przeszedł serię prac renowacyjnych – znacznej zmianie uległo zarówno wnętrze jak i fasada. Pod koniec 2011 nowy dyrektor grupy Tawani Enterprises zatrudnił konserwatora architektury Gunny’ego Harboe z wiodącego biura Harboe Architects, aby przywrócił domowi jego pierwotny wygląd. Prace obejmowały zniesienie niektórych z wewnętrznych przesłon i ścianek oraz odnowienie elementów elewacji, takich jak stiuki, kamienie oraz stolarka.

W typowym założeniu Wrighta o relacji domu z jego otoczeniem, zanim gość dotrze do drzwi wejściowych, musi przejść przez ścieżkę, która prowadzi go przez rozmaite zakręty i zaułki. Ganek wejściowy przesłonięty jest przez zwieszony płaski dach, a we wnętrzu znajdują się oryginalne elementy wprowadzone przez architekta.

W 1977 roku dom dopisany został do listy zabytków miasta Chicago, a w styczniu 1979 roku dołączył do listy National Register of Historic Places.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close