Search

Nowoczesny dom rodzinny jak suszarnia chmielu

bumpers-oast-nowoczesny dom rodzinny 01

ACME interpretuje tradycyjny budynek do suszenia chmielu z okolic angielskiego Kent jako nowoczesny dom rodzinny. Pięć wież pokrytych płytkami tworzy ten dom w południowo-wschodniej Anglii. Oast house, czyli budynek służący do osuszania szyszek chmielu można znaleźć na wsi w całym Kent. Co więcej dzisiaj wiele z nich przekształca się w domy.

bumpers-oast-nowoczesny dom rodzinny 02

Tradycyjna budowla zakłada zastosowanie spiczastych wież, w których podwieszano chmiel zebrany z okolicznych pól przed wysłaniem do browaru. Ta typologia rolnicza funkcjonowała od XV do XIX wieku.

bumpers-oast-nowoczesny dom rodzinny 03

Nowoczesny dom rodzinny na bazie historycznej tradycji

W ramach projektu  Bumpers Oast ACME używa tej samej formy, aby stworzyć współczesny dom rodzinny z okrągłymi pokojami i wysokimi sufitami. Jednak aby dom nadawał się do nowoczesnego życia rodzinnego, ACME musiało złamać niektóre z typowych zasad budowy tradycyjnych suszarni.

bumpers-oast-nowoczesny dom rodzinny 04

Zazwyczaj wieże byłyby budowane jedna obok drugiej, bez żadnych przerw pomiędzy nimi. Zespół architektów zdał sobie sprawę, że należy wprowadzić luki, aby zintegrować przestrzeń mieszkalną z otaczającym ogrodem. W przypadku tradycyjnego budynku suszarni, obiekt żył w całkowitym odcięciu od zieleni wokół. W związku z tym powstała nowa wersja, reinterpretacja historycznej budowli rolniczej.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 05

ACME rozwiązało problem, projektując Bumpers Oast jako serię czterech odrębnych wież. Zorganizowano je wokół centralnego bloku wyobrażonego jako bardziej przestrzeń pośrednia. Ten centralny blok ma również formę wieży, ale jest nieco szerszy niż inne. A zatem pozostałe wieże nie przylegają do niego ściśle. Szczeliny pomiędzy nimi wypełniają przeszklenia, tworząc dodatkowe wejścia i okna.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 06

Ponad 41.000 płytek, zaprojektowanych tak, aby pasowały do ​​naturalnych odmian tradycyjnych gontów terakotowych, pokryło ściany i dach domu. Wybrano sześć odcieni, od ciemnoczerwonych i brązowych po jaśniejsze odcienie szarości i pomarańczy. Małe kwadratowe okna rozmieszczone na tych powierzchniach, wpuszczają światło bez uszczerbku dla estetyki.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 07

Nowoczesny dom rodzinny z niezwykłym wnętrzem

Większość parteru domu zajmują pomieszczenia wspólne. W podstawie jednej wieży znajduje się kuchnia, w drugiej znajduje się część wypoczynkowa, a jadalnia znajduje się w centralnej przestrzeni. Co ciekawe zbudowanie okrągłej kuchni nie było wyzwaniem, ponieważ lokalni budowniczowie są przyzwyczajeni do tworzenia ich w przerobionych suszarniach. Drewniane schody skręcają się wokół jadalni, prowadząc na pierwsze piętro, gdzie zlokalizowano przestrzenie intymne.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 08

W jednej z wież znajduje się drugi, mniejszy i bardziej przytulny pokój dzienny. Pozostałe trzy zawierają dwupiętrowe apartamenty sypialne, każdy z własną łazienką i garderobą. Dzieci klientów traktują je również jako pokoje zabaw.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 09

Stożkowe sypialnie na wyższych poziomach są najbardziej imponującymi pokojami w domu, ponieważ ich ściany pokryte są gontem ze sklejki. Świetliki na szczytach dachu dodają im wyjątkowego charakteru. Dom zawiera także czwartą sypialnię na parterze, zajmowaną przez matkę jednego z klientów, oraz gabinet. W lecie planowane jest stworzenie bardziej zagospodarowanego ogrodu dla domu, w tym sadu jabłkowego.

Ten dom może być współczesny i dumny ze swojej tożsamości Kent”.

ACME często odwołuje się do tradycyjnych typologii architektonicznych w swoich projektach. Poprzednie przykłady obejmują centrum handlowe wzorowane na staromodnych arkadach i rozszerzenie domu, które nawiązuje do historycznych domów młyńskich w Norfolk.

bumpers-oast-nowoczesny_dom_rodzinny 10

 

Zobacz także:

dom-tadao-ando-w-reinterpretacji-yo-shimady

dom-kwadrantowy-sztuka-mieszkania

prywatny-dom-w-otoczeniu-zieleni

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close