Search

Dom Tadao Ando w reinterpretacji Yo Shimady

tadao-ando-house-nihonbashi01

Tadao Ando to bez wątpienia najsłynniejszy japoński architekt, który pomimo braku branżowego wykształcenia, zdobył najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie. W 1995 roku otrzymał nagrodę Pirtzkera, która potwierdziła jego najwyższy kunszt. Ando wciąż tworzy i prowadzi biuro architektoniczne w Osace, ale niektóre z jego dzieł już poddaje się badaniom i interwencjom.

tadao-ando-house-nihonbashi02

Aby poprowadzić wystawę prac swojej firmy, japoński architekt Yo Shimada przekształcił projekt Tadao Ando. „House in Nihonbashi” odmienił swoje oblicze za pomocą filmu optycznego. Ando ukończył tą realizację zlokalizowaną w Osace w 1994 roku. Właściciel nieruchomości zaprosił Yo Shimadę, który prowadzi praktykę architektów Tato, aby przeprojektował budynek. Nowa funkcja obiektu to galeria, w której Shimada prezentuje swoje prace. Wystawa, zatytułowana „reorganizacja”, przedstawia wiele przeszłych i przyszłych projektów studia Tato Architects.

tadao-ando-house-nihonbashi03

Oryginalny projekt mieszkalny Ando został poddany rewitalizacji, a w rezultacie powstała tu galeria wystawiennicza z sześcioma pokojami i dwoma „sklepieniami”. Jedno z nich można całkowicie otworzyć na zewnątrz, dzięki szklanemu, przesuwnemu sufitowi.

tadao_ando_house_nihonbashi06

W trzypiętrowym atrium instalacja wykonana z folii optycznej kontrastuje z wszechobecnym betonem. Materiał, który wykorzystano powtórnie, po innej instalacji, umiejętnie dodaje przestrzeni kolorowi, odbijając światło.

tadao_ando_house_nihonbashi04

Natomiast dalej, każda z sześciu galerii przedstawia inny temat związany z pracą Tato Architects. Każde pomieszczenie zawiera makiety, prototypy, rysunki i fotografie, które przedstawiają trajektorię praktyki Yo Shimady. Tadao Ando stworzył projekt, który okazał się sprostać nie jednemu wyzwaniu.

tadao_ando_house_nihonbashi05

 

Więcej o laureatach Nagrody Pritzkera przeczytacie tu:

nagroda-pritzkera-2020-dla-architektek-z-irlandii

nagroda-pritzkera-panteon-japonskiej-architektury

arata-isozaki-pritzker-2019

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close