Search

Nagroda Pritzkera 2020 dla architektek z Irlandii

nagroda pritzkera 2020 01

Prestiżowa Nagroda Pritzkera za rok 2020 trafi do Yvonne Farrell i Shelley McNamara z pracowni architektonicznej Grafton. Nagroda, która jest przyznawana co roku wybitnej osobie lub parze w dziedzinie architektury, i jest powszechnie uważana za najwyższy zaszczyt.

nagroda pritzkera 2020 02
Yvonne Farrell i Shelley McNamara pracują razem od 40 lat

Dwie architektki zrealizowały wiele różnych projektów, od przestrzeni kulturowych po biura handlowe, a także szereg placówek edukacyjnych. Najbardziej cenione pochodzą przede wszystkim z ostatniej dekady. Jednak ich wspólna kariera rozpoczęła się już o wiele wcześniej, ponieważ sięga roku 1978, kiedy razem założyły studio w Dublinie.

nagroda pritzkera 2020 03
Instytut Mines Télécom, Paryż (2019) | Foto: Alexandre Soria

Od tego czasu zrealizowały liczne architektoniczne zamówienia. Pracowały między innymi jako kuratorki Biennale Architektury w Wenecji w 2018 roku zatytułowanym „Freespace”. W międzyczasie zdobywały także liczne nagrody, w tym upragniony Złoty Medal RIBA 2020.

nagroda_pritzkera_2020_04
Uniwersytet w Tuluzie (2019) | Foto: Dennis Gilbert

Na Jury, złożonego z ośmiu ekspertów, w tym poprzednich zwycięzców Wang Shu i Kazuyo Sejima, szczególne wrażenie wywarła wysoka jakości pracy. Ten duet cechuje się silnym poczuciem konsekwencji i służby dla ludzkości, a także troską i indywidualnym podejściem do danej lokalizacji.

nagroda_pritzkera_2020_05
Bier Ministerstwa Finansów, Dublin (2009) | Foto: Dennis Gilbert

Ich podejście do architektury jest zawsze uczciwe, ujawnia zrozumienie procesów projektowania i budowy, od konstrukcji na dużą skalę po najdrobniejsze szczegóły. Często tkwi w tych szczegółach, szczególnie w budynkach o skromnym budżecie, gdzie można odczuć ogromne zaangażowanie”.

nagroda_pritzkera_2020_06
Szkoła publiczna Loreto (2006) | Foto: Ros Kavanagh

Farrell i McNamara są 47 i 48 laureatkami Nagrody Pritzkera, a także pierwszymi zwycięzcami pochodzącymi z Irlandii.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close