Search

Dom snów postmodernistycznego architekta

Robert A. M. Stern- Residence and Pool House, Llewelyn Park, New Jersey, USA, 1982. © Norman McGrath (str 28, u góry)

Niesamowite postmodernistyczne budynki są odważne, dzikie i opisane w nowej książce. Album zatytułowany Architektura Postmodernistyczna: Mniej to nuda, to porywająca riposta na słynne powiedzenie, że „mniej znaczy więcej”. Zaprezentowano tu postmodernistyczną architekturę w tęczowej  gamie barw i form z całego świata, obiekty jakby wprost przeniesione ze świata bajek. Kolekcję budynków, z których każdy niczym dom snów szalonego architekta powala na kolana bogactwem dekoracji i detali, stworzył autor i kurator publikacji – Owen Hopkins.

Postmodern Architecture- Less is a Bore, Owen Hopkins, Phaidon; Terry Farrell and Partners, SIS Building, London, Wielka Brytania, 1994 (str 124-125)
Postmodern Architecture – Less is a Bore, Owen Hopkins, Phaidon; Terry Farrell and Partners, SIS Building, London, Wielka Brytania, 1994 (str 124-125)

Książka zawiera 200 ilustracji, ukazujących różnorodność postmodernistycznej architektury z całego świata. Celebruje ruch, który pomimo tego, że jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych stylów XX wieku, zyskuje dziś nową popularność.

dom snów 11 House-for-Essex
House for Essex

Architektura postmodernistyczna pojawiła się w latach 60. XX wieku i kwitła od lat 80. do 90., a niedawny wzrost jej popularności spowodował powrót ozdobnych wzorów i ekspresyjnych form w całej architekturze i designie

Oto dziesięć uderzających przykładów zapierających dech w piersiach struktur postmodernistycznych, które wciąż istnieją.

dom snów-Moore-House

Moore House

Pierwszy dom snów: Moore House

Stworzony przez Charlesa Moore’a w USA w 1962 roku Moore House, z kontrastującymi kolorami, kształtami i wzorami, ostentacyjnie skanduje pochwałę maksymalizmu. Charles Moore jest enigmatyczną postacią w historii postmodernizmu. Natomiast ten przykład pokazuje jego cudownie żywiołowe, ale starannie przemyślane podejście do architektury i dekoracji wnętrz.

dom snów Hotel-Zaandam© Peter Barnes
Hotel Zaandam © Peter Barnes

Drugi dom snów: Hotel Zaandam

Kreatywny hotel Zaandam w Amsterdamie, stworzony przez WAM Architecten, jest połączeniem tradycyjnych holenderskich fasad, połączonych w hipnotyzujący sposób.

dom snów Chiat-Day-Picture © Elizabeth Daniels
Chiat Day Picture © Elizabeth Daniels

Trzeci dom snów: Chiat / Day Building

Zaprojektowany przez Franka Gehry’ego i Claesa Oldenburga budynek Chiat / Day Building w Los Angeles powstał w 1991 roku. W rzeczywistości to chyba jeden z najbardziej przyciągających wzrok obiektów w tym mieście. Od frontu widzimy fasadę w kształcie ustawionej pionowo lornetki, której obłe linie kontrastują z prawą częścią surowej fasady z kątów ostrych.

dom snów Industry-Mural
Industry Mural

Czwarty dom snów: mural Industrial City

Camille Walala znana jest ze swoich grafik, pop-artowych projektów w stylu Roya Lichtensteina. W Nowym Jorku, a konkretnie w dzielnicy Brooklyn, zrealizowała mural zatytułowany Industrial City.

do snów Duncan-Hall-© Jeffrey Djayasaputra
Duncan Hall © Jeffrey Djayasaputra

Piąty dom shów: Hala Duncan

W Houston w Teksasie projekt Johna Outrama z 1996 roku dla Duncan Hall jest przepełniony ornamentami i bogatymi dekoracjami. W książce przedstawiono Johna Outrama jako jednego z wielkich, choć mało znanych bohaterów postmodernizmu. Outram rzadko znajdował klientów, którzy byli gotowi przejść całą tę niezwykłą architektoniczną podróż. Duncan Hall jest wyjątkiem.

Museum-Garage-© Fernando Alda
Museum Garage © Fernando Alda

Szósty dom shów: Muzeum Garage w Miami

Nigdy wcześniej garaż samochodowy nie wyglądał tak intrygująco, jak muzeum Miami Florida’s Garage, zaprojektowane przez Jurgena Mayera H, Workaca, Clavela Arquitectosa, Nicolasa Buffe i K / R.

Ordnance-Pavilion-© Steven Barber
Ordnance Pavilion © Steven Barber

Siódmy dom shów: Pawilon Ordnance

Pawilon Ordnance w Lake District był tak naprawdę jednym z pierwszych projektów zbudowanych przez brytyjskie studio MUTT. Lakes Ignite w 2018 roku zamówił realizację, w ramach obchodów przyznania Krainie Jezior statusu krajobrazu kulturowego. W związku z tym obiekt bada wizualny język ikonicznych map topograficznych, aby stworzyć strukturę hybrydową. Ta natomiast ma bezpośredni związek z długą historią przyciągających wzrok elementów w brytyjskim krajobrazie. Symbolizuje także podejście „zrób to sam”. A jest to tak naprawdę wspólna cecha wielu budynków, które znalazły się w tej książce, budowanych rękami samych architektów.

Illinois-Center-© Rainer Viertlböck
Illinois Center © Rainer Viertlböck

Ósmy dom snów: Centrum Stanu Illinois

Ogromne centrum stanu Illinois w Chicago Helmuta Jahna to następny imponujący przykład postmodernizmu. Ukończonemu w 1985 roku budynkowi, obecnie niestety zagraża niebezpieczeństwo.

Oudhof-© Gerhard Jaeger
Oudhof © Gerhard Jaeger

Dziewiąty dom snów: Oudhof Amsterdam

Jeszcze bardziej intrygujący budynek w Amsterdamie to projekt Mart van Schijndela dla Oudhof. Zdecydownie bardziej wrażliwy i kontekstowym przykład postmodernizmu. Zbudowany w 1990 roku przede wszystkim dowodzi, że postmodernizm nie zawsze polegał na zuchwałych formach i przesadnej stylistyce.

Piramides-© Syntrus Archmea
Piramides © Syntrus Archmea

Dziesiąty dom snów: Piramidy Amsterdam

A na koniec jeszcze jeden niesamowity projekt w Amsterdamie – budynek Piramides. Zaprojektowano go w pracowni Soeters van Eldonk Architecten w 2006 roku, a wykorzystuje stereotypowe holenderskie szczyty kamienic tworząc z nich idealny trójkąt.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close