Search

Architektura industrialna wg Carmody Groarke

Sience and Industry Museum Manchester, project by Carmody Groarke

Intrygująca gra świateł tworzy zupełnie nową atmosferę wokół wiktoriańskiego obiektu Sience and Industry Museum w Manchesterze, wykreowaną przez londyńskie studio architektoniczne Carmody Groarke.

Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze to kultowy budynek ery przemysłowej.

Od lat 70. XX wieku Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze ewoluowało do ważnego na całym świecie miejsca dziedzictwa, obejmującego jedne z najważniejszych na świecie budynków współczesnej epoki przemysłowej. Galeria Wystaw Specjalnych to pierwsza faza planu generalnego dla historycznego miejsca miasta.

Architektura i przemysł – nowa jakość

Nowa galeria znajduje się na zachodnim krańcu sklepionych piwnic Nowego Magazynu II stopnia, wybudowanego w 1882 roku przez Great Western Railway, dodając do różnorodnych i bogatych przestrzeni, które już składają się na muzeum. Dzięki serii prostych interwencji architektonicznych stare przestrzenie magazynowe zostały połączone, aby stworzyć jedno pomieszczenie, zwiększając możliwości muzeum w zakresie wystawiania światowej klasy eksponatów naukowych i organizowania różnorodnych wystaw objazdowych.

Strefa frontowa została przekształcona w jasną i przyjazną przestrzeń na otwartym planie, która stanowi punkt orientacyjny dla odwiedzających. Jednocześnie pomaga to muzeum w rozwiązywaniu szeregu funkcjonalnych wymagań dotyczących obiegu, dostępności, obsady kadrowej i kontroli środowiska.

Półprzezroczyste panele dozują światło wydobywając urok przemysłowej architektury miejsca.

Studio architektoniczne Carmody Groarke zaprojektowało najniższe piętro instytucji, dodając Galerię Wystaw Specjalnych, foyer i dodatkowe wejście dla zwiedzających.Wejście na dolnym parterze XIX-wiecznego budynku Nowego Magazynu łączy muzeum z dolnym dziedzińcem i tworzy nową trasę przez placówkę.Aby zwrócić uwagę na to wejście, które znajduje się pod sklepionym wiaduktem kolejowym i odróżnić je od otaczającej architektury przemysłowej, pracownia obramowała je podświetlanymi panelami z włókna szklanego.

Kolor okładziny ściennej nawiązuje do koloru terakoty czyniąc całość spójną wizualnie.

Podświetlane panele z włókna szklanego stanowią silny kontrapunkt dla ciężkiej i trwałej wiktoriańskiej infrastruktury i architektury – mówi Andy Groarke.

Industrialny wizerunek i współczesny look

Każdy z pełnowymiarowych paneli z włókna szklanego, które ciągną się do obszaru foyer i otaczają wielofunkcyjną przestrzeń imprezową, zaprojektowano tak, aby zapewnić światło w ciemnych obszarach piwnic. Zostały ręcznie odlane i zabarwione na kolor terakoty, aby pasowały do ​​otaczających wiktoriańskich cegieł, przy zachowaniu historycznej tkaniny pod spodem. Galerię rozebrano, aby odsłonić wysoki na pięć metrów żeliwny i ceglany sklepiony sufit oraz żeliwne kolumny podtrzymujące zwrotnice kolejowe powyżej.

Niegdyś ciemne piwnice wypełnia światło podkreślając detale architektoniczne.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close