Search

Frank Lloyd Wright | do kupienia w USA

frank-lloyd-wright-Thaxton house wnętrze

Obecnie na rynku rynku nieruchomości w USA znajduje się aż dziewięć nieruchomości zaprojektowanych przez legendarnego amerykańskiego architekta. Frank Lloyd Wright projektował je między 1900 a 1955 rokiem, różnią się więc wyglądem. Najwyższa cena wywoławcza wynosi 9.999.999 USD za dom Davida i Gladys Wright w Phoenix. Najniższą cenę, czyli jedyne 175 tys. USD, wyznaczono za dom Fostera w Chicago. Nieruchomości ucieleśniają różne okresy w karierze architekta, od charakterystycznych projektów w stylu prerii, takich jak dom Hendersona, po unikalne formy z jego późniejszych lat, takie jak dom Davida i Gladys Wright, którego projekt oparty był na podstawie spiralnego planu muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

david and gladys wright house and guest house
David & Gladys Wright House + Guest House

Frank Lloyd Wright | Dom Davida i Gladys Wright

Położony w dzielnicy Phoenix dom Davida i Gladys Wright wraz z domkiem dla gości ukończono w 1952 roku. To zarazem jeden z trzech spiralnych projektów, które zrealizował Frank Lloyd Wright. Za prawie 10 mln USD można nabyć także elementy wnętrza, w tym reprodukcję charakterystycznego dywanu March Baloons. Podobnie jak stół jadalny i krzesła, Wright stworzył dywan specjalnie na potrzeby tego projektu.

frank-lloyd-wright-cooney playhouse
Cooney Playhouse

Frank Lloyd Wright | Dom i stajnia Coonley

Znacznie wcześniejszy projekt, dom zabaw Coonley (cena wywoławcza 650 tys. USD) w Riverside w stanie Illinois zbudowano w 1912 roku. Wtedy zasadniczo przekształcono małą prywatną szkołę w wygodny dom jednorodzinny. Nieruchomość ucieleśnia koncepcję usońską, wymyśloną przez Wrighta. Opisuje jego architektoniczną wizję Stanów Zjednoczonych, poprzez śmiało wsparte dachy, przerywane prostokątnymi otworami. Pozwalają one światłu słonecznemu przesuwać się po jego ścianach.

frank-lloyd-wright-cooney stable
Cooney Stable

Również w Riverside znajduje się stajnia Coonley, zaprojektowana w 1907 roku, i jest do kupienia za 915 tys. USD. Ta wozownia znajduje się w prywatnym, otoczonym murem ogrodzie, z własnym stawem z liliami. Jednocześnie oferuje obszerne pokoje, podgrzewane podłogi, oryginalne detale nawiązujące do stylu prerii oraz piękne okna ze szkła artystycznego, z cudownym widokiem z każdego pokoju.

frank-lloyd-wright-henderson house
Henderson House

Frank Lloyd Wright | Dom Hendersona

Wright zaprojektował charakterystyczny dom dla niejakiego Hendersona w 1901 roku, także w stylu preryjnym. Obecnie nieruchomość znajdującą się w sercu historycznej dzielnicy Elmhurst można kupić za 850 tys. USD. Obiekt znajduje się w krajowym rejestrze zabytków. Wewnątrz zachwycają ogromne reprezentacyjne pomieszczenia. Znajdziemy tu długą galerię / foyer, bibliotekę z zabudowaniami, salon z otwartym paleniskiem oraz łukowaty kominek z cegły rzymskiej. Jest także formalna jadalnia z oryginalną zabudową. Pokoje zdobią wstęgi wspaniałych witraży.

frank-lloyd-wright-neils house
Neils House

Frank Lloyd Wright | Dom Neilów i Dom Kier

Zaprojektowany w 1949 roku, 10 lat przed śmiercią Franka Lloyda Wrighta, ale zbudowany dopiero w 1951 roku, dom Neilów w Minneapolis także wpisano do krajowego rejestru zabytków. Nieruchomość, której cena wywoławcza wynosi 2,75 mln USD, łączy w sobie kamień i drewno. Okna sięgają od podłogi do sufitu, dzięki czemu wnętrza są skąpane w słońcu.

frank-lloyd-wright-kier house
Kier House

Dom Kier to wcześniejszy projekt, który powstał w 1914 roku i ma oryginalne cechy z epoki, choćby takie jak witraże. Zastosowano tu twarde drewno jako elementu wystroju. Nie zabrakło okazałego kominka z cegły i klasycznej porte cochere prowadzącej do garażu na 2 samochody. Znajdujący się w Glencoe w stanie Illinois dom o wartości 724 tys. USD jest jedną z pięciu nieruchomości Franka Lloyda Wrighta na ulicy.

frank_lloyd_wright-copeland house
Copeland House

Frank Lloyd Wright | Dom Copeland i Dom Foster

Dom Copeland Frank Lloyd Wright zaprojektował w 1909 roku. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu na akrze ziemi obejmującym parku z dębami, w samym sercu historycznej dzielnicy Franka Lloyda Wrighta. Cena wywoławcza w wysokości 1,167 mln USD, obejmuje typowe cechy architektury Wrighta. Rozległą werandę, mocne poziome pasy na pierwszym piętrze i pokoje, które płynnie przepływają z jednego do drugiego.

frank_lloyd_wright-Foster house
Foster House

Dom Foster powstał najwcześniej, ponieważ zaprojektowano go w 1900 roku. Znajduje się w Chicago, oferuje dużo przestrzeni zewnętrznych, rozległą część dzienną i kominek, a jego cena to tylko 175 tys. USD.

frank_lloyd_wright_Thaxton house
Thaxton House

Frank Lloyd Wright | Dom Thaxton

Wreszcie dom Thaxton, który Frank Lloyd Wright zaprojektował w 1953 roku, a zbudowano go w 1955 roku w Houston. Obecnie jego cena wywoławcza wynosi 2,85 mln USD. Ten dom z epoki usońskiej pokazuje podejście Wrighta do kierowania uwagi na naturalne otoczenie, hojne zwisy i zadaszenia. Posiadłość z połowy wieku obejmuje także interwencję pracowni architektury Kirksey z 1995 roku. Wtedy pojawiły się tu współczesne, słoneczne wnętrza, duży pokój rodzinny, centralny dziedziniec oraz basen.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close