Search

Projekt domu w Tokio – wielkie schody Nendo

projekt domu Nendo stairway-house02

Ogromne sztuczne schody przerywają plan pięter tego domu w Tokio, który studio projektowe Nendo stworzyło dla trzy pokoleniowej pokoleń. Stairway House mieści się w cichej dzielnicy mieszkalnej Shinjuku. Ta część Tokio znana jest z oświetlonych neonami budynków, tętniących życiem ulic i tętniących życiem klubów nocnych. Projekt domu z kolei, według Nendo, ma przenikać tą miejską tkankę.

projekt domu Nendo stairway-house01

Trzypiętrowy dom zaprojektowano z myślą o trzech pokoleniach jednej rodziny. Zastępuje on mniejszą nieruchomość o drewnianej konstrukcji, którą przyćmiły otaczające ją budynki mieszkalne. Nendo zbudowało nowy dom w jaśniejszym miejscu na północnym krańcu działki. Uważano przy tym, aby zachować dojrzałe drzewo owocowe persimmon. Ten okaz posadzili tu jeszcze poprzedni mieszkańcy.

Trzy pokolenia – wspólny dom

Najbardziej dostępny parter przeznaczono dla najstarszej starszej pary i ich ośmiu domowych kotów. W związku z tym dwa górne piętra zasiedliła młodsza para i ich dziecko. Jednak wszystkim zależało, aby  zapobiec obu stronom poczucia izolacji w swoich pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego właśnie architekci postanowili zbudować szeroką konstrukcję przypominającą schody, która łączy każdy poziom domu. Biegnie od tylnego ogrodu, przez przeszkloną tylną fasadę i aż na najwyższe piętro.

projekt domu Nendo stairway-house03

Część konstrukcji, która znalazła się wewnątrz domu wykonano ze stali, natomiast stopnie wychodzące na zewnątrz wykorzystują jako materiał beton.

 

Klatka schodowa nie tylko łączy wnętrze z dziedzińcem, ani nie łączy domu z innym domem, ale ta konstrukcja ma się rozszerzyć, aby dołączyć do okolic i miasta” – wyjaśnił Nendo.

projekt_domu_Nendo stairway-house04

Minimalistyczne wnętrza

Projekt domu obejmuje kilka ciekawych funkcjonalności. Mały pokój zabaw dla kotów i łazienki są ukryte w samej dominującej konstrukcji. Co więcej także prawdziwe schody, za pomocą których można dostać się na wyższe piętra domu, sprytnie zespojono w ogromną klatką schodową.

Zewnętrzne stopnie – w tym te w kamiennym ogrodzie – usiano szeregiem roślin doniczkowych liściastych. Nendo zawarł tę funkcję, aby wywołać wrażenie szklarni.  Schody służą również jako wygodne, nasłonecznione miejsce, gdzie koty wygrzewają się przez cały dzień.

projekt_domu_Nendo stairway-house06

Niektóre z oszklonych paneli w kratowej elewacji można również odsunąć, aby wypełnić wnętrze świeżym powietrzem. W przypadku dekoracji wnętrz Stairway House, zdecydowano się na bardzo dużą powściągliwość. Większość mebli, takich jak wyspa śniadaniowa w kuchni i biurko, jest kruczoczarna. Wysokie półki zintegrowano z białymi ścianami, dzięki czemu mieszkańcy mogą łatwo schować swoje rzeczy. Nawet frontowa fasada domu została prosta: jest całkowicie pozbawiona okien.

projekt_domu_Nendo stairway-house05

Nendo to multidyscyplinarne studio projektowe z biurami w Tokio i Mediolanie. Ostatnie prace obejmują instalację kinetyczną złożoną z kwiatowych kropel deszczu i zegara, który zmienia się w kształt idealnej kostki dwa razy dziennie.

 

Zobacz także:

nendo-ponownie-projektuje-dla-flos

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

nendo-projektuje-butelke-perfum-kenzo

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close