Search

Prywatny dom w otoczeniu bujnej zieleni

prywatny dom amatepec meksyk01

Portfolio prac kontekstowych meksykańskiego studia architektonicznego Manuela Cervantesa wciąż rośnie. Wśród nich znajdują się zarówno domy prywatne, jak i infrastruktury i projekty komercyjne. Wszystkie łączy szczególny stosunek i uwzględnienie lokalizacji, otoczenia zarówno naturalnego jak i architektonicznego. Wykorzystują zatem obfite proporcje, naturalne, lokalne materiały i wskazówki architektoniczne zakorzenione w miejscowej tradycji. Najnowsza realizacja, czyli prywatny dom w ruchliwej dzielnicy Meksyku, nie jest wyjątkiem.

prywatny dom amatepec meksyk02

Obiekt znajduje się na wąskiej działce, która zapada się w kierunku pobliskiego wąwozu. Nietypowy kształt działki – szerokość zaledwie 14 metrów od strony ulicy, i aż 77 metrów w kierunku wąwozu, architekci natychmiast stanęli przed kluczowym problemem. Otóż jak zapewnić naturalne światło głęboko do budynku, jednocześnie maksymalnie wykorzystując dostępną powierzchnię pod budowę?

prywatny dom amatepec meksyk04

Odpowiedzią było rozbicie domu na różne tomy, których rozmieszczenie podpowiedziała istniejącą roślinność. Zwłaszcza stare drzewo Jacaranda zainspirowało do stworzenia dziedzińców na świeżym powietrzu wypełnionych aromatycznymi roślinami i bujną zielenią ogrodu. Dzięki temu zabiegowi przestrzenie wewnętrzne uzyskały oddech i spójną kompozycję obejmującą trzy niezależne wolumeny.

prywatny_dom_amatepec_meksyk05

Podział funkcjonalny wygląda następująco. Na parterze pierwszego budynku znajdują się przestrzenie mieszkalne, które wychodzą na zewnątrz i łączą się z ogrodem poprzez otwierane szyby. Na piętrze zlokalizowano pokój rodzinny oraz sypialnie. Drugi budynek dedykowano kuchni, a trzeci gabinetowi. Ciepłe drewno stanowi ramę dla wnętrz, a także kluczowych przejść i otworów.

prywatny_dom_amatepec_meksyk06

Kompleks pokryto miękkimi, kremowymi płytkami ceramicznymi, łącząc wszystkie objętości w spójną całość. Ten zabieg tworzy sensualne, naturalne tło dla liści, które zajmują centralne miejsce na zewnątrz, otaczając prywatny dom naturą.

prywatny_dom_amatepec_meksyk03

 

 

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/rustykalny-styl-w-nowoczesnym-wydaniu/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-przy-plazy-posrod-meksykanskiej-dzungli/

https://pointofdesign.pl/architektura/casa-bedolla-w-meksyku/

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close