Search

Casa Bedolla w Meksyku

 

Dwie kamienno-betonowe bryły Casa Bedolla zdają się unosić na górzystym terenie Nuevo León w Meksyku. Projekt P + 0 Arquitectura z pewnością wkomponowuje się w złożoną topografię terenu pełną dużych cedrów i dębów, znajdujących się na skraju wąwozu.

Kompozycja

Dom Casa Bedolla jest podzielony na dwie części, z centralną przestrzenią na dziedzińcu, która służy jako wejście. Na zewnątrz znajduje się osłonięty taras i ścieżka prowadząca do lasu dębowego. Połączone betonową klatką schodową dwie bryły ustawione na różnych poziomach z pewnością wpasowują się w istniejący krajobraz.

Kamienne ściany są perforowane, dzięki czemu tworzą naturalną wentylację domu. Pozwala to również wnieść do wnętrza światło oraz piękne widoki. Zastosowane płyty stanowią główną podporę całej konstrukcji. Wychodząc poza przestrzeń domu, wspierają garaż czy dach na tarasie. Oprócz działań praktycznych mają też niezwykły walor estetyczny.

Czerpiąc z otoczenia

Projekt łączy lokalne techniki budowlane z modernizmem i jeszcze bardziej z naturą. Ponadto kamień wykorzystany do budowy pochodzi z majestatycznych gór otaczających dom. Z kolei drewniane listwy, które spoczywają na kamiennych ścianach, czerpią z tradycji. To samo polerowane drewno użyto jako pokłady a także do budowy antresoli, dodając ciepła betonowi.

Różne a jednak spójne

Przestrzeń domu jest niczym płótno. Obie części mają z jednej strony różne tożsamości. Jedna jest przestrzenią społeczną, a druga prywatną. Mimo to mają również wspólny mianownik. Są zbudowane na otwartym planie, mają przeszklenia od podłogi do sufitu, które niemal „wsiąkają” w ściany. Wykorzystane do wystroju meble i wspomniana osobowość miejsca z pewnością definiują tę przestrzeń. Jest to miejsce, w którym panuje harmonia pomiędzy architekturą, krajobrazem i mieszkańcami.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close