Search

Ogrodowa rezydencja i drzewo chlebowe

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 06

Jackfruit Garden Residence to zaprojektowany przez studio Wallmakers, niedawno ukończony dom rodzinny w Indiach. Jak sama nazwa wskazuje, projekt powstał, aby zachować ogromne drzewo chlebowca rosnące w rogu działki. Ogrodowa rezydencja to dom pana Riaza i jego licznej rodziny. W związku z tym inną kwestią, o której należało pamiętać, było ogromne znaczenie zapewnienia prywatności wspólnych przestrzeni.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 01
Zdjęcia: Anand Jaju, Syam Sreesylam

To nadało formę idei rozwijającej się ściany. Łagodnie otacza drzewo i skręca w górę, aby płynnie połączyć się z żelbetowym dachem budynku. To z kolei stworzyło małą kameralną przestrzeń, zapewniającą dużo cienia, prywatność i łatwo dostępną z kuchni. Zaprojektowano ją jak japoński ogród zen.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 10

Dom jest w dużej mierze zbudowany z CSEB (skompresowanych stabilizowanych bloków ziemi) i walcowanych ścian ziemnych ze strategicznie rozmieszczonymi otworami do wentylacji krzyżowej.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 20

CSEB to bloki błotne przygotowane przez kompresję żwiru, piasku i cementu. Ich energia szara, czyli koszt energetyczny wytworzenia, jest czterokrotnie mniejszy niż w przypadku lokalnie wypalanej cegły.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 05

Ściany przejmują obciążenie płyty żelbetowej, na którą składają się prefabrykowane, zbrojone stalą łuki o efektywnej grubości 1,5 cm. Skutecznie zmniejszają całkowite zużycie cementu o 40% i stali o 30%. We wszystkich aspektach dorównują płytom RCC, w tym w wytrzymałości.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 23

Ogrodowa rezydencja oczarowuje wnętrzem. Klatka schodowa unosi się nad naturalnie oświetlonym atrium. Sprawia wrażenie rozwijającej się, zwiewnej tkaniny rozciągniętej na szeregu krzyżujących się rur.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 08

Trudno nazwać je poręczą, ponieważ poetycko wiją się w odstępach wzdłuż schodów. Tą ramę stanowią poskładane rury, które pozyskano na złomowisku.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 11

Rury te następnie ożywają, składają się i rozkładają, by stać się żyrandolami we wszystkich pokojach. W ten sposób ogrodowa rezydencja propaguje ideę, że wykorzystanie złomu, zamiast nowych materiałów, jest nie tylko zgodne z koncepcją upcyklingu. Pomaga również tworzyć dzieła sztuki, które przez cały dzień tworzą wspaniałe wzory cieni na ścianach.

ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 04

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/indonezyjska-rezydencja-z-plastiku-i-bambusa/

https://pointofdesign.pl/architektura/najpiekniejszy-dom-w-zielonej-okolicy/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-z-betonu-wsrod-korkowych-debow/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close