Search

Diébédo Francis Kéré z nagrodą Pritzker Prize 2022

Kere Architecture_pointofdesign.pl

Diébédo Francis Kéré został laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize w 2022 roku. Architekt, pedagog i działacz społeczny, urodzony w Gando w Burkina Faso, a obecnie mieszkający w Berlinie, wyróżnił się w swojej dziedzinie dzięki swoim wrażliwym, mądrym i przemyślanym projektom, które oferują nowatorskie i ważne rozwiązania kluczowych tematów dominujących w bieżącym globalnym dyskursie – od zrównoważonej architektury po działania społeczne i kwestie sprawiedliwości, mieszkalnictwo i nie tylko.

Startup Lions ICT Centre w Kenii. Zdjęcie: Kéré Artchitecture

Mam nadzieję, że zmienię paradygmat, zmusimy ludzi do marzeń i ryzyka. To nie dlatego, że jesteś bogaty, można Ci marnować materiał. To nie dlatego, że jesteś biedny, nie powinieneś próbować tworzyć jakości…Każdy zasługuje na jakość, każdy zasługuje na luksus i każdy zasługuje na komfort. Jesteśmy ze sobą powiązani, a obawy związane z klimatem, demokracją i niedoborem są troską nas wszystkich, mówi Kéré.


Panel Pritzker Prize pochwalił prace Kéré za inteligentne wykorzystanie lokalnych materiałów, podejście site-specific, połączenie z naturą i wsparcie zmarginalizowanych społeczności.

Francis Kéré jest pionierem architektury – zrównoważonej dla Ziemi i jej mieszkańców – na terenach skrajnego niedoboru. Jest zarówno architektem, jak i sługą, ulepszającym życie i doświadczenia niezliczonych obywateli w regionie świata, który czasami jest zapomniany – powiedział Thomas Pritzker, prezes Fundacji Hyatt, która wspiera nagrodę.

Diébédo Francis Kéré

Dzięki budynkom, które demonstrują piękno, skromność, śmiałość i inwencję, a także integralnością swojej architektury i gestu, Kéré z wdziękiem podtrzymuje misję tej Nagrody. W portfolio Kéré znajdują się projekty cieszące się uznaniem na całym świecie – wśród nich Tippet Rise Art Center w Montanie (USA) i Serpentine Pavilion w Londynie (Wielka Brytania), a jego przełomową pracą była prawdopodobnie Szkoła Podstawowa Gando w jego rodzinnym mieście Burkina Faso, ukończona w 2008 roku, w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.

Powstają kolejne budynki, w tym Zgromadzenie Narodowe Beninu, typowo inspirowany naturą projekt, który jest również nierozerwalnie związany z lokalną kulturą. Jego podejście do światła zostało również docenione przez jury i jest to coś, co Kéré niedawno zbadał w serii wizualnej poświęconej światłu i architekturze, stworzonej z fotografem Iwanem Baanem podczas podróży do Burkina Faso.

Serpentine Pavilon 2017, Kéré Architecture. Zdjęcie: Iwan Baan. Copyright: Kéré Architecture.

Wcześniejsi zdobywcy nagrody Pritzker Architecture Prize tworzą listę gwiazd, na której znajdują się na przestrzeni lat takie nazwiska jak Rem Koolhaas, Tadao Ando i Herzog & de Meuron. Zeszłoroczna nagroda, Nagroda Pritzkera 2021, została przyznana francuskiemu duetowi Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal za ich zrównoważone i innowacyjne podejście, w szczególności do programów mieszkaniowych.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close