Search

Maison & Objet 2020 – subiektywny przegląd designu

SÓHA CONCEPT Chair Designer : Denis Milovanov

Świat designu przeniósł się do wirtualnej rzeczywistości, a ponieważ szybko adaptuje się do nowych warunków, w internecie mamy możliwość uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach. Tegoroczna edycja targów Maison & Objet także zmieniła formułę, jednak nie oznacza to, że ma do zaoferowania mniej niż zazwyczaj. Setki producentów, projektów i designerów zabiega o uwagę szerokiej, internetowej publiczności. Prezentujemy subiektywną selekcję najciekawszych propozycji, które z dużym prawdopodobieństwem zwiastują nadejście nowych trendów. Konkretne projekty wskazali międzynarodowi specjaliści i autorytety w dziedzinie designu.

Metalowe rzeźby marki Serax | design: Antonino Sciortino 01 Maison & Objet 2020
Metalowe rzeźby marki Serax | design: Antonino Sciortino

Álvaro Matías wskazuje na odkrycia Maison et Objet 2020

Matías jest dyrektorem Madrid Design Festival, a za cel postawił sobie uczynienie Madrytu stolicą designu i ważnego miejsca na arenie międzynarodowej. Przewodzi także WANDER z Soulsight i założył ALMADÁS. Na Maison & Objet 2020 dojrzał projekty, które emanują humorem i kolorami.

maison & objet 2020 01 Maison & Objet 2020
Wazony marki Octaevo | design: Jamie Hayon

Choć Álvaro Matías tak bardzo związał się z Madrytem, w jego selekcji pierwsze miejsce zajęła firma z Barcelony – Octaevo. W zasadzie uznanie zdobyła limitowana edycja wazonów z charakterystycznymi rysunkami liniowymi autorstwa znanego na całym świecie hiszpańskiego projektanta Jaime Hayona. Powstały w charakterystycznych odcieniach bieli i błękitu, ozdobione odważnymi złotymi pociągnięciami.

maison & objet 2020 02 Maison & Objet 2020
Ręcznie tkane, moherowe narzuty | design: Mantas Ezcray

Kolejnym odkryciem okazały się miękkie, ręcznie tkane narzuty z moheru z odważnych kolorach, które przedstawiła hiszpańska marka z 90-letnią tradycją – Mantas Ezcray.

Przyroda i design

RUTE NATURE rug ALP Maison & Objet 2020
Dywan Rute Nature | design: Alp

Álvaro Matías wskazał także na ciekawy dywan marki ALP, który przedstawia wzory inspirowane fauną i florą. Możemy więc wnioskować, że moda na dekoracje zaczerpnięte ze świata przyrody staje się coraz silniejszym trendem.

Oh my deer Gerardo Maison & Objet 2020
Wazon „Oh my deer Gerardo” | design: Guille Garcia Hoz

Podobny wniosek nasuwa się na widok ręcznie wykonanego wazonu projektu Guille’a Garcii Hoza, który dołożył do swojego dzieła także sporo poczucia humoru. „Oh my deer Gerardo” wzoruje nie na myśliwskim trofeum, jednak traktuje je z mocnym przymrużeniem oka.

Domek dla ptaków marki Utoopica "Bird & Breakfast" | design: Andreu Carulla Maison & Objet 2020
Domek dla ptaków marki Utoopica „Bird & Breakfast” | design: Andreu Carulla

Następny projekt jeszcze bardziej utwierdza nas, że ekologia dla designu dostarcza nieskończonych pomysłów. Karmnik dla ptaków „Bird & Breakfast” marki Utoopia to element łatwy w montażu, łatwy w czyszczeniu i świetny sposób na obserwację ptaków i ich piskląt. Zarówno budka dla ptaków, jak i karmnik wykonano z betonu, co zapewnia doskonałą izolację oraz rustykalny charakter. Natomiast dyski u góry i dołu są z drewna, czyli naturalnego i znanego ptakom materiału. Poza tym, że zapobiega przedostawaniu się deszczu, tworzy wokół gniazda schronienie, przypominające werandę.

Ensombra Maison & Objet 2020
Parasol plażowy marki Gandiablasco „Ensombra” | design: Ododesign

Reinterpretacja systemu otwierania i zamykania wentylatora w innym typie produktu, jakim jest parasol, pozwoliła uzyskać prosty system, który można rozłożyć i złożyć. Ensombra to gra świateł, kolorów i cieni dostosowana do gustu użytkownika, propozycja marki Gandiablasco według projektu Odosdesign.

Lniane zasłony LE MONDE SAUVAGE BEATRICE LAVALAdd Curtain ink Maison & Objet 2020
Lniane zasłony Le Monde Savage | design: Beatrice Laval

Ekspertka ds. stylu – Virginie Mourouvin i jej typy na Maison et Objet 2020

Z entuzjazmem łączy analizę rynku, badania artystyczne i informacje naukowe, aby czerpać z nich i tworzyć estetyczne aplikacje, które mają kształtować świat jutra. Virginie współpracuje przy tworzeniu notatników z trendami kolorów, odcieni i dekoracji. Współpracuje z wieloma klientami nad ich kreatywnymi strategiami w branżach takich jak budownictwo mieszkaniowe, dobra konsumpcyjne oraz kolory, materiały i wykończenia. Jej selekcja obiektów wystawionych na wirtualnych targach Maison & Objet 2020 wskazuje na silne przywiązanie do kwestii ekologii.

Kolekcja siedzisk "Curve" marki Serax | design: Sylvain Willenz Maison & Objet 2020
Kolekcja siedzisk „Curve” marki Serax | design: Sylvain Willenz

Belgijska marka Serax przedstawia „Curve”, sofę doskonale czującej się w roli siedziska do czytania książki lub nadrabiania zaległości w mailach. Sama projektantka zwraca uwagę na kontrast między kanciastym a okrągłym, twardym i miękkim. Tak więc stalowa rama jest bardzo prosta i dość kwadratowa, zatem wyraźnie kontrastuje z grubą, zaokrągloną poduszką, która ją pokrywa. Ta kombinacja bez wątpienia ułatwia „Curve” dostosowanie się do otoczenia. Można ją sobie wyobrazić zarówno w bardzo zabawnym otoczeniu, w różnych kolorach, jak i w biurze.

Jardin de Maguelone | design: Jars Ceramistes Maison & Objet 2020
Jardin de Maguelone | design: Jars Ceramistes

Kolekcja „Jardin de Maguelone” to francuska, ręcznie tworzona zastawa stołowa z gresu szkliwionego. Paleta kolorów czerpie ze świata kulinariów sięgając po kolory przypraw i warzyw. Nieregularne kształty, subtelne barwy oraz przyjemna, pudrowa faktura maja ciszyć przez długie lata.

Pledy "Terra" | Originalhome Maison & Objet 2020
Pledy „Terra” | Originalhome

Pledy „Terra” wykonane z przyjaznych dla środowiska tekstyliów pochodzących z recyklingu z przemysłu odzieżowego w Bangladeszu. Ten proces nie wymaga dodatkowego barwnika, wody ani innych chemikaliów. Tkane ręcznie w warsztacie tkackim w północnym Bangladeszu na zamówienie holenderskiej marki Oryginalhome.

Handamde & ecofreindly Maison & Objet 2020

Klosz lampy z filcu Big Reversible | Muskhane Maison & Objet 2020
Klosz lampy z filcu Big Reversible | Muskhane

Dzięki swojej hojnej, ale prostej formie Big Reversal Lamp łączy rękodzieło ze współczesnym designem, tworząc jednocześnie nowoczesną i przutylną kreację. Zainstalowane samodzielnie lub jako klaster, w salonie lub sypialni, na środku lub w rogu pokoju, efekt jest gwarantowany. W międzyczasie padające światło miesza się z harmonijnymi kolorami filcu, zapewniając spokojną atmosferę.

Sesame | design: Laura Jungmann & Cornelius Réer Maison & Objet 2020
Szklane naczynia „Samesame” | design: Laura Jungmann & Cornelius Réer

„Samesame” to kolekcja szklanych przedmiotów, stworzonych przez Corneliusa Réera w jego manufakturze szkła i wyprodukowanych z dostępnych w handlu szklanych butelek. Te produkowane przemysłowo butelki przewartościowuje zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym za pomocą tradycyjnego rzemiosła.

Metalowe rzeźby marki Serax | design: Antonino Sciortino 02 Maison & Objet 2020
Metalowe rzeźby marki Serax | design: Antonino Sciortino

Ręce projektanta Antonino Sciortino z Mediolanu ożywiają metal. Obiekty ukształtowane z miękkiego żelaza tworzą aurę przypominającą rzeźbę. Ręcznie wykonane wykończenie podkreśla duszę, którą rozpoznajemy w każdym przedmiocie. Dzięki czystym formom oraz klasycznemu wyglądowi i wykończeniu doskonale komponuje się z szeroką gamą wnętrz.

MARIE-ANNE THIEFFRYAdd Designer sculptures Designer - Marie-Anne Thieffry Maison & Objet 2020
Designerskie rzeźby autorstwa Marie-Anne Thieffry

Selekcja Maison et Objet 2020 Bénédicte Epinay

Po trzydziestoletniej karierze dziennikarskiej na najwyższych stanowiskach w dzienniku ekonomicznym Les Echos, Bénédicte Epinay objęła posadę  nowego dyrektora generalnego Comité Colbert. Zrzesza on 83 francuskie luksusowe i najbardziej prestiżowe Maisons oraz 16 instytucji kulturalnych. Wśród nich znajdziemy miedzy innymi Wersal, Luwr, Opera de Paris i Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Na tym stanowisku Bénédicte Epinay jest rzecznikiem tej branży we Francji i na arenie międzynarodowej, niosąc doskonałość savoir-faire. Spośród obiektów prezentowanych na Maison & Objet 2020 wybrała zdecydowanie te, które cechują się największą elegancją.

TOULEMONDE BOCHARTAdd DJURDJURA Maison & Objet 2020
Dywan „Djurdjura” | design: Toulemonde Bochart

Prostota linii tego dywanu marki Toulemonde Bochart sprawia, że jest to ponadczasowa baza, utrzymana w duchu naturalnego szyku etnicznego. Ręcznie tkana 100% wełna.

ATMOSPHÈRE D'AILLEURSAdd Vintage doors Maison & Objet 2020
Zabytkowe drzwi | ATMOSPHÈRE D’AILLEURS

Zabytkowe, jedyne w swoim rodzaju drewniane drzwi i drzwi parawanowe z Indii i Chin, głównie do użytku wewnętrznego. Mogą także służyć jako wezgłowie łóżek, drzwi wewnętrzne, drzwi do szaf itp. Ogromny wybór z 10.000 pozycjami wystawiano w salonie wystawowym o powierzchni 1.500 m2 pod Paryżem, otwieranym tylko po wcześniejszym umówieniu.

MARIE-ANNE THIEFFRYAdd Designer sculptures
Designerskie rzeźby autorstwa Marie-Anne Thieffry

 

Minimalistyczna elegancja Maison & Objet 2020

Dwie techniki i dwa materiały. Rzeźby wykonane z tektury koronkowej i laminowanej, z górną częścią z toczonego drewna barwionego na czarno to seria limitowana. Rozmiary niestandardowe na zamówienie.

Armatura Piet Collection | design: Igor Volevatch
Armatura Piet Collection | design: Igor Volevatch

Czyste piękno tych eleganckich i opływowych armatur łazienkowych kolekcji Pure Modern „Piet” stanowi doskonałą odpowiedź na nowoczesną wizję minimalistycznego designu. Idealna geometria delikatnie i dyskretnie zaprasza w intymność zdecydowanie współczesnej łazienki. Tylko design, funkcjonalność i harmonia potrafią nadać wdzięk i urok przedmiotowi tak wybitnie funkcjonalnemu.

Kolekcja porcelanowych miseczek Moon | design: Myriam Ait Amar
Kolekcja porcelanowych miseczek Moon | design: Myriam Ait Amar

Moon to miseczki wykonane ręcznie z białej porcelany. Teksturowaną, matową stronę zewnętrzną wieńczy koronkowy wzór, a błyszczące, przezroczyste emaliowane wnętrze zdobią drobne, złote dekoracje. Idealne do serwowania śniadań, przystawek lub sałatek.

Konsola "Rastionaliste" marki Extranorm | design: Patric Knoch Maison & Objet 2020
Konsola „Rastionaliste” marki Extranorm | design: Patric Knoch

Konsola „Rationaliste” kreśli linie i tworzy przestrzeń. Blat po prostu wspiera cienka konstrukcja z dwoma nogami z litej stali malowanej proszkowo o grubości 15 mm ze wspornikami ściennymi w kolorze szarym lub grafitowym. Natomiast sam blat przewidziano w wersji z czarnego materiału Fenix lub z kamionki z aspektem Calacatta Statuario. Jego grubość dopasowano grubości całej konstrukcji.

SERAXAdd Metal Sculptures by Antonino Sciortino Designer - Antonino Sciortino 03
Metalowe rzeźby marki Serax | design: Antonino Sciortino

Augustin Poncelet i Vianney Sauvage, wydawcy Dizy

to dwa kreatywne, pełne pasji umysły stojące za Dizy, młodym francuskim wydawnictwem. Dizy powstało, aby każdy miał szansę zostać projektantem i na trwałe zmienić sposób kupowania mebli.

Poduszki i materace z pranego lnu "Respire" | design- GABRIELLE PARIS
Poduszki i materace z pranego lnu „Respire” | design: Gabrielle Paris

Poduszki i materace z pranego lnu z kolekcji „Respire” nadają ton wnętrzu. Można je zmieniać w zależności od pór roku i swoich pragnień, mieszać rozmiary lub łączyć gładkie i wzorzyste motywy. Tak wiele sposobów, aby zmienić dekorację w mgnieniu oka zapewnia szeroka gama poduszek i materacy w wielu kolorach lub z nadrukiem.

Kolekcja "Sixties" marki Fermob | design: Frédéric Sofia
Kolekcja „Sixties” marki Fermob | design: Frédéric Sofia

Słynna kolekcja Sixties nieustannie czaruje swoim stylem vintage i ekskluzywnym plecionym wzorem. Dzięki jedwabistej fakturze i przyjemnym krzywiznom jest równie piękna jak jego starsi krewniacy. Meble lekkie jak piórko i łatwe w transporcie, potrafią stać mocno na nogach zapewniając idealnie wygodne siedzenie. Z nutą nostalgii i zdecydowanie nowoczesnym stylem, Sixties łączy metal, a dokładnie aluminium, i tekstylia.

ETHNICRAFT Bok Dining Chair Designer - Alain van Havre
Krzesło Bok marki Ethnicraft | design: Alain van Havre

Przez lata krzesło Bok stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów marki Ethnictaft. Jego atrakcyjny, lekki wygląd oraz solidna konstrukcja to kluczowe elementy sukcesu. Teraz, dla dodatkowego komfortu krzesło wzbogacono o poduszkę, a cała konstrukcja występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Do wyboru (z tapicerką lub bez) mamy więc teak, dąb i czarny dąb.

Stołki barowe Suzie | design- Les Gambettes
Stołki barowe „Suzie” | design: Les Gambettes

Stołki barowe „Suzie” występują w dwóch wersjach wysokości: 65 cm lub 75 cm. Wykonane z drewna, metalu i flagowego materiału z lat 50. we Francji: „formica”. Dzięki niemu wysokie krzesełko Suzie nada wnętrzu w 100% retro wygląd, jednocześnie gwarantując komfort i stabilność. Stołek barowy „Suzie” jest dostępny w różnych kolorach, aby zapewnić ciepłą i przyjazną atmosferę.

Wyjątkowe tapety

Tapeta ścienna Pablo 7488 | design- Casamance
Tapeta ścienna Pablo 7488 | design: Casamance

Kolory i kształty rozpoczynają prawdziwy dialog na ścianach. Głębokie niebieskości łączą się z ciepłem ochry, a spłaszczone intensywne odcienie mnożą punkty widzenia. Podobnie jak monumentalne dzieło słynnego malarza, Pablo emanuje  niesamowitą siłą twórczą. Jeden ze stylistów firmy Casamance w całości namalował Pablo ręcznie, wykorzystując atrament akrylowy i metaliczny.

Tapety wykonane na zamówienie | design: Decor Mural Sur Mesure
Tapety wykonane na zamówienie | design: Decor Mural Sur Mesure

Unikalna i estetyczna dekoracja ścienna zaprojektowana i dostosowana do prezentowania pomysłów nabywców oto propozycja firmy Deco Mural Sur Mesure. Wszystkie dekoracje ścienne tworzą i drukują na wysokiej jakości papierze bez włókien lub lnie, aby spełnić najwyższe wymagania. Ręczne wykonanie pozwala tworzyć unikalne produkty, które są specjalnie dostosowane do każdego z indywidualnych wymagań.

MAISON & OBJET 2020 03
Tapety wykonane na zamówienie | design: Decor Mural Sur Mesure

Diana Balashova

ta znana projektantka wnętrz w Rosji swoją karierę rozpoczęła jako scenograf w filmie i teatrze. Później kontynuowała pracę nad wnętrzami mieszkalnymi i komercyjnymi. Diana zyskała sławę za sprawą praktycznych i niestandardowych, ale także bardzo oryginalnych wnętrz, przepełnionych świeżymi zmysłowymi pomysłami i nowatorskimi rozwiązaniami. Jej wybór produktów dekoracyjnych i designerskich prezentowanych na targach Maison & Objet 2020 obejmuje właśnie takie niekonwencjonalne projekty.

Stolik kawowy Aire XL | design- Greenapple
Stolik kawowy Aire XL | design: Greenapple

Blat stolika kawowego Aire XL wykonano w Portugalii z matowego marmuru Bardiglio z efektem poszarpanej na krawędzi i metalowym detalem z oksydowanego mosiądzu z wykończeniem na wysoki połysk. Podstawa o konstrukcji metalowej lakierowana na kolor czarny satynowy.

Stół, krzesło i oświetlenie Popcorn design
Stół, krzesło i oświetlenie Popcorn | design: Dirk Vander Kooij

W swoim projekcie dyplomowym Dirk Vander Kooij użył starego robota przemysłowego, który przekształcił w drukarkę 3D i programu do drukowania linii mebli z tworzywa sztucznego z recyklingu. Umyty i zmielony materiał jest następnie topiony i wytłaczany w postaci ciągłego włókna za pomocą robota. Na zasadzie druku 3D ruchy ramion programuje się do modelowania krzesła lub stołu.

Intrygujące oświetlenie

Akrylowe pudełko z neonami Boys, boys, boys | design: Locomocean
Akrylowe pudełko z neonami „Boys Boys Boys” | design: Locomocean

Dzięki designerskim akrylowym pudełkom wyposażonym w neon można rozjaśnić swój dom lub miejsce pracy.  Ta lampa neonowa „Boys Boys Boys” jest dostępna w kolorze niebieskim i białym, zamknięta w pięknym błyszczącym pudełku akrylowym z lustrzanym tyłem. Idealny element oświetlenia neonowego do domu lub wyjątkowy prezent dla tej wyjątkowej osoby.

Oprawa oświetleniowa "Cloud Mast" marki Molo | design: Stephanie-Forsythe-Todd-MacAllen
Oprawa oświetleniowa „Cloud Mast” marki Molo | design: Stephanie Forsythe & Todd MacAllen

„Cloud Mast” czyli maszt chmurowy to oprawa oświetleniowa wsparta na podłodze. Maszt wieńczy wysięgnik, który utrzymuje ruchomą chmurę w zmiennym balansie dzięki dużemu ciężarkowi wędkarskiemu. Delikatna i piękna alternatywa dla okablowania przy suficie. Tekstylne abażury od wewnątrz oświetlają  energooszczędne diody CRI 90+, dostępne w ciepłej bieli (2700 K) i neutralnej bieli (4000 K). Co więcej ich struktura plastra miodu pochłania dźwięk, tłumiąc hałas odbity w przestrzeni.

Lighting 1101 | design- FROMHENCE
Lighting 1101 | design: Fromhence

Lighting 1101 to oświetlenie stołu jadalnego inspirowane sceną wprost z natury. Całość dopełnia inspiracja najbardziej naturalną krzywizną w kształcie kropli wody na wierzchu owocu. Zwłaszcza zarys kropelek wody tuż przed upadkiem na ziemię pod wpływem grawitacji dodaje napięcia. W zależności od miejsca lub przeznaczenia jest to lampa, które może swobodnie wytwarzać światło przy użyciu odpowiedniej soczewki.

Lampa UV Germiled GGL-03
Lampa UV Germiled GGL-03

Germiled gwarantuje wysterylizowaną przestrzeń dzięki zastosowaniu lamp bakteriobójczych, które eliminują do 99,9% zarazków i wirusów znajdujących się w powietrzu i na powierzchni. Lampy ultrafioletowe doskonale nadają się do sterylizacji pomieszczeń, powierzchni i narzędzi we wszelkiego rodzaju firmach i domach. Lampy Germiled produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości i gwarantują badania mikrobiologiczne oraz certyfikaty CE i RoHS.

ANNE-SOPHIE BOULOGNE Add Pottable Walktable Wrapper
Lampa „Pottable Walktable Wrapper” | design: Anne-Sophie Boulogne

 

Zobacz także:

nowa-era-designu-maison-objet

projekt-wnetrza-przewodnik-po-stylu-francja

paris-design-week-2019-podsumowanie

 

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close