Search

Penta Light – światło made in Italy

penta

Współczesny design, w 100% wyprodukowany we Włoszech – Penta Light projektuje i produkuje wysokiej jakości lampy o nowoczesnym wzornictwie. W swojej historii firma zinterpretowała idee rozchwytywanych i nieprzewidywalnych projektantów, przekształcając ich wizję w przedmioty, w których formalne piękno spotyka się z użytkową funkcjonalnością.

Storm_penta light
Storm | design: Bartoli Design

We wszystkim co firma tworzy, to sztuka mistrzów rzemiosła stanowi największą inspirację. Serce wkładane w pracę, umiejętności i wiedza oddane w służbę wprawnych rąk. Choć eksperymentują z nowymi rozwiązaniami, zawsze pozostają wierni korzeniom. Dzięki rozwojowi i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii mogą wzbogacają tradycję o nowe ekspresyjne i estetyczne kody. Innowacja w tradycji Penta Light pokazuje nowe języki do odkrycia, nowe ścieżki do podążania, nowe marzenia do realizacji.

MoM_penta light
MoM | design: Umberto Asnago

Rygor, precyzja, dbałość o szczegóły

Penta Light skupia się na przyszłości, dzięki eleganckim lampom, które jednocześnie odnoszą się do domu i potrzeb wymagających klientów. Wszystkie produkty charakteryzuje surowość, precyzja oraz dbałość o szczegóły i wykończenia. Właśnie dlatego wśród materiałów znajdziemy przede wszystkim szlachetne materiały, takie jak drewno, szkło, metal, tkanina. Bez wątpienia DNA Penta Light, pomysły oraz know-how reprezentują włoski design, jednak zarówno inspiracje jak i zasięg obejmują cały świat.

mami_penta light
Mamì | design: Umberto Asnago

Historia marki Penta Light

Firma zadebiutowała w 1975 roku w Cabiate, w sercu Brianzy, a Penta od razu wyróżniła się na rynku meblarskim oryginalnością swojej propozycji. Objęła ona produkcję i sprzedaż aż pięciu linii podstawowych dodatków do dekoracji domu. Jednak przekonanie, że sukces oznacza doskonałą jakość w połączeniu z intrygującym i rozpoznawalnym designem, skłoniło firmę do specjalizacji w jednej z oryginalnych gałęzi: oświetleniu.

Feel_penta light
Feel | design: Sara Moroni

Od tego czasu rozwój Penty nie ustał, co czyni ją jednym z najważniejszych firm w tej dziedzinie. Na przestrzeni lat kolekcja również ewoluowała, zachowując wszystkie cechy, które ją wyróżniają. Ekskluzywność produktów Penta Light opiera się na sprawdzonym połączeniu jakości, elegancji, funkcjonalności i doskonałemu doborowi materiałów. Aby osiągnąć ten cel, należy wykazać się niezwykłą konsekwencją. Przede wszystkim mówimy tu o ekstremalnej specjalizacji produkcji, o stałej wymianie know-how z technikami i projektantami oraz o ścisłej kontroli jakości.

CHINA_penta light
China | design: Nicola Gallizia

Wszechstronność

W 2014 roku firmę Penta Light przejął Andrea Citterio, który nadał nowy charakter strukturze korporacyjnej i w ciągu następnych czterech lat przekształcił ją w Grupę. Od 2017 do końca 2018 roku Grupa przejęła i założyła trzy nowe spółki: Penta Architectural w zakresie oświetlenia technicznego, P custom na potrzeby oświetlenia personalizowanego oraz Arredoluce Milano 1943, która przewiduje reedycję dzieł historycznych zaprojektowanych przez mistrzów włoskiego designu. Dzięki tym czterem firmom, z których każda wiedzie prym w swojej dziedzinie, Penta ugruntowała swoją istotną rolę na rynku oświetlenia. Teraz można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że marka oferuje rzeczywiście kompleksowe rozwiązania oświetleniowe.

Lit_penta light
Lit | design: Umberto Asnago

Lampy od A do … Y

Aby zrozumieć, dlaczego tak łatwo zakochać się w designie Penta Light, wystarczy przyjrzeć się jej ofercie. Na kolekcję składa się 42 rodzin, znajdziemy więc tu lampy wiszące, podłogowe, stołowe oraz kinkiety. Poza tym Penta przygotowała także rozwiązania oświetleniowe na zewnątrz. Poza zanurzyć się w magiczny świat światła, zapraszamy więc na wycieczkę po designie firmy Penta Light.

MoM penta light 01
MoM | design: Umberto Asnago

Współczesne żyrandole

Spektakularne oprawy, które oczarowują przestrzeń podkreślając jej reprezentacyjny charakter. Tradycyjnie stosowane w holu lub nad stołem w jadalni, a znane przede wszystkim z wnętrz pałaców, oper czy teatrów. Bez wątpienia to arystokracja wśród lamp, lecz nie oznacza to ograniczenia wyłącznie do klasycznych wzorów. Współczesny żyrandol nie rezygnuje ze szlachetnych materiałów, lecz wykorzystuje je w nowy sposób. Co więcej projektanci nie przekreślają dawnego wzornictwa, lecz chętnie reinterpretują to, co najlepsze w art deco czy wczesnym modernizmie.

Acorn-penta light
Acorn | design: Matteo Bianchi

Większość modeli żyrandoli Penta Light to część większej rodziny, ponieważ nowoczesność oznacza także elastyczność. Łatwość, z jaką dobry design dostosowuje się do różnych funkcji, przestrzeni i nastrojów to jedna ze współczesnych warunków, jaki musi spełniać.

Jei-Jei penta light
Jei Jei | design: Nocola Gallizia

Piękno pod sufitem

Jei Jei to majestatyczne i esencjonalne ponowne wyobrażenie klasycznego szklanego żyrandola, za które odpowiada Nicola Gallizia. Cienkie pręty ze szkła borokrzemianowego łączą się z centralną koroną. W ten sposób nadaje życie mniej lub bardziej bogatym kompozycjom, zarówno w wersji wiszącej, jak i ściennej.

Elisabeth_suspension_penta light
Elisabeth | design: Carlo Colombo

Kolekcja Elisabeth to dzieło jednego z czołowych projektantów z Włoch, który tworzył dla wielu topowych marek wnętrzarskich.  Chodzi zatem o samego Carlo Colombo, którego przesiąknięty esencją „made in Italy” Design możemy podziwiać w kolekcjach między innymi Flexform, Poliform, Giorgetti, Rugiano, Cappellini, Antonio Lupi, Poltrona Frau, Cartier, Flou, Penta Light, Elie Saab, Bentley Home, Bugatti Home, Trussardi Casa, Olivari i Faber. Inspirację dla Elizabeth stanowi astronomiczna gra półkul, a piękno które z niej emanuje odnosi się także do wspaniałej epoki art deco. Podobnie jak w klasycznych lampach z tego okresu, formalną czystość brył wzbogaca błyszczący metal i marmur z Carrary.

Glo_ penta light
Glo | design: Carlo Colombo

Magia kolorowego szkła

Ten sam projektant, Carlo Colombo, stoi za Glo – ikoną kolekcji Penta Light. Ta szklana kula uwydatnia blask światła, w grze refleksów tam i z powrotem między lampą a przestrzenią lub między samymi lampami. Bogata paleta kolorów i różne wymiary lamp wiszących to istny toast za kreatywność.

MoM penta light
MoM | design: Umberto Asnago

Podobną jakość do przestrzeni wnoszą lampy Mom. Inspirowane tradycją wenecką, nawiązują kształtem i matowym wykończeniem do klasycznych wazonów ze szkła Murano. Dostępne również w wariantach stołowych i ściennych, a w wariantach błyszczących wyglądają jak kamienie szlachetne. Projekt ten stworzył Umberto Asnago, a spod jego ołówka wyszło wiele ikonicznych modeli lamp Penta Light.

Clip_penta light
Clip | design: Daniel Debiasi i Federico Sandri

Latający dysk

Clip to kolekcja lamp wiszących definiowanych cienkim dyskiem połączonym z kablem nośnym za pomocą spinacza – otwartego lub zamkniętego. Dodatek ze współczesnej estetyki, efektowny klejnot sufitowy zaprojektował duet Daniel Debiasi i Federico Sandri.

feel_ penta light
Feel | design: Sara Moroni

Z kolei Feel pochodzi z połączenia dźwiękochłonnych dysków tekstylnych i świecących trzonów. Kolorowe krążki, w dopasowanych lub kontrastujących kolorach, ożywiają stale zmieniające się konfiguracje. Można je zawiesić pod sufitem lub przymocować do ściany, aby pochłaniać hałas i cieszyć się ciszą. Ten multifunkcjonalny design zawdzięczamy Sarze Moroni.

Chi penta light
C’hi | design: Umberto Asnago

Klasyczną lampę Penta Light- C’hi, zaprojektował ponad 20 late temu Umberto Asnago. Można rozpoznać po szklanym kloszu, który delikatnymi falami delikatnie bawi się światłami i cieniami na ścianach i w przestrzeni.

Altura_penta light
Altura | Anonima Luci & Valerio Sommella

Wiszące stożki

Anonima Luci, założona przez Alberto Saggię i Stefanię Kalogeropoulos, to studio projektowania oświetlenia z siedzibą w Mediolanie. Z kolei Valerio Sommella to projektant przemysłowy, który współpracował z takimi markami jak Apple, Alessi, Honda i Panasonic. Różne umiejętności stają się jedną koncepcją przedstawiającą Alturę – lampę, która w archetypiczny sposób odnosi się do horyzontu.

Narciso_ penta light
Narciso | design: Nicola Gallizia

Inny zabieg, choć wykorzystując podobny kształt, zastosował Nicola Gallizia projektując lampę Narciso. Podobnie jak w klasycznym micie Narcyz patrzy na swój obraz odbity w wodzie, podobnie stożek tej lampy rozdziela się, aby rozprzestrzenić się i odbijać delikatne światło oświetlającego korpusu.

Acorn-penta light
Acorn | design: Matteo Bianchi

Nieoczywiste

Materialność betonu łączy się z lekkością szkła w wiszącej lampie Acorn. Choć powstała ona z myślą o oświetlaniu przestrzeni zewnętrznych, potrafi jednocześnie zmienić się w bohatera we wnętrzach. Beton zacierany ręcznie przepuszcza ciepłe, otulające światło. Design powstał w głowie Matteo Bianchi – urodzonego w Wenecji projektanta wnętrz, który mieszka i pracuje w Londynie.

MAMI_MAXI_ penta light
Mamì | design: Umberto Asnago

W połowie drogi między designem a sztuką Mamì to wszechstronna i elegancka kolekcja, którą stworzył Umberto Asnago. Biała, owalna bryła z dmuchanego szkła została na nowo zinterpretowana w kompozycjach wiszących z modernistycznym wyglądem, zachowując liniowość w wariantach podłogowych, stołowych i ściennych.

Woody_marble- penta light
Woody marble | design: Umberto Asnago

W lampie Woody Asagno połączył minimalistyczny i współczesny kształt z bogactwem dekoracyjnym marmuru z Carrary. Minimalizm nigdy nie był tak luksusowy.

Lit_cluster penta light
Lit | design: Umberto Asnago

Multiplikacja wg Umberto Asagno

Zmienny obiekt, który zmienia się wraz ze światłem. Po wyłączeniu Lit wygląda jak zawieszona rzeźba, minimalistyczna tuba, cenna dzięki refleksom, które grają na szkle. Zapalona lampa ujawnia jasną, ciepłą i delikatną duszę.

SOP_KITCHEN penta light
SOP | design: Umberto Asnago

SOP to lampa wisząca. Kształt, który przypomina elegancję waz i fiolek z okresu greckiego i rzymskiego, odnosi się do sześciokąta. SOP to wyjątkowy i zwężający się blok cementu, który u podstawy uzupełniono diodą LED – przypomina kształtem i elegancją słupek kwiatu. Zastosowanie cementu, niezwykle współczesnego materiału, pozwala SOP doskonale łączyć się z otoczeniem i kontekstem, w którym się znajduje. Lampa jest elementem bardzo dyskretnym w swojej monochromatycznej formie, natomiast kolorowana nadaje silny kontrast.

SOP_LOUNGE penta light
SOP | design: Umberto Asnago

Zgrupowanie Bartoli Design

Bartoli Design to zespół składający się z Carlo, Paolo i Anny Bartoli. Dzisiaj kontynuuje doświadczenie w projektowaniu i kulturę designu zapoczątkowane przez Carlo Bartoli w 1960 roku. Przez lata zmaterializowało się ono w licznych współpracach z czołowymi firmami z branży meblarskiej – m.in. Arflex, Atelier De Berenn Bonaldo, Confalonieri , Colombo Design, Fiam, International Office Concept, Jesse, Kartell, Kristalia, Laurameroni Design Collection, Lualdi Porte, Matteograssi, Move, Nodus, Riva 1920, Rossi di Albizzate, Segis, Steelcase, Tisettanta, Ycami.

Wonder penta light
Wonder | design: Bartoli Design

Połączenie większej liczby lamp Wonder w różnych wymiarach, wykończeniach i wysokościach potrafi wprawić w zdumienie. Ten model Penta Light w pełni eksponuje świetliste piękno szkła borokrzemianowego, z którego każdy klosz jest wykonany w wykończeniu przezroczystym lub dymnym.

Storm_ penta light
Storm | design: Bartoli Design

Cienkie łodygi w szlachetnych metalicznych wykończeniach tworzą sugestywne harmonie światła. Dostępna w trzech rozmiarach, Storm to lampa, którą można zawiesić swą, choć jest przeznaczona do użytku w grupach. Sprawdza się doskonale zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domu.

Aprile_ penta light
Aprile | design: Nicola Gallizia

Intrygujące lampy ścienne

Świetlisty obraz, wprawiający ściany w wibracje delikatnym światłem, takim jak wiosenne słońce. Aprile to swobodnie regulowana lampa ścienna, która odkrywa głęboką elegancję światła, intensywniejszego z jednej strony i delikatniejszego z drugiej.

Club House penta light
Club House | design: Penta Light

Wariacja na temat klasycznego abażura z tkaniny – Club House to kolekcja dekoracyjna, która ironicznie reinterpretuje klasyczny jedwabny odcień z kontrastującymi lamówkami.

Enoki_penta light
Enoki | design: Daniel Debiasi i Federico Sandri

Wzywając kształty z art deco, kinkiet Enoki łączy metalową blachę z wystającą półkopułą. Ten model Penta Light może funkcjonować jako pojedynczy, designerski obiekt. Jednak doskonale radzi sobie także w połączeniu z innymi podobnymi elementami, zestawionymi w różnych orientacjach.

Pop_penta light
Pop | design: Umberto Asnago

Z kolei Pop to figlarna lampa, niesforny przedmiot, który łączy w sobie ironię i elegancję. Ten sferyczny kinkiet Penta Light maluje na ścianie nieoczekiwane światła i cienie.

Clash_penta light
Clash | design: ARTEFATTO

Futurystyczny funkcjonalizm

Studio projektowe ARTEFATTO zostało założone w Londynie i Mediolanie w 2015 roku przez trzech młodych projektantów. Lorenzo Scisciani, Salvatore Morales i Sacha Andraos stworzyli Clash – kinkiet łączący w sobie lekkość szkła i wytrzymałość metalu, aby stworzyć nowoczesny i wyrafinowany przedmiot. Futurystyczny akcent nadaje mu grafitowe i brązowe wykończenia. Dolna część jest regulowana, bardziej funkcjonalna niż dekoracyjna.

glifo_ penta light
Glifo | design: Penta Light

Natomiast Glifo to lampa ścienna, której kinkietem nazwać nie można. Linia przecina powietrze, realizując zadania lampy sufitowej, jednak dzięki mocowaniu do ściany całkowicie zmienia punkt ciężkości we wnętrzu.

Spoon_penta light Umberto Asnago
Spoon | design: Umberto Asnago

Podobny pomysł stoi za modelem Spoon – małym arcydziełem piękna i funkcjonalności, z obrotowym trzpieniem i kloszem. Ekstremalnie zgrabny kształt spotyka się tu z bogatą, ręcznie tkaną skórą.

Angolo penta light
Angolo | design: Cristián Mohaded

Rzeźbiarskie lampy stojące Penta Light

Angolo to lekka rzeźba łącząca czystość kształtów i bogactwo materiału, aby stworzyć elegancką atmosferę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pojedynczy element świetlny o zasadniczych liniach i monoblok z kamienia lub drewna powstał w głowie Argentyńskiego designera młodego pokolenia – Cristiána Mohadeda.

je suis penta light
Je suis | design: Penta Light

Kolejną rzeźbą świetlną w kolekcji Penta Light odnajdujemy w modelu Je Suis. Rzeźbiarska lampa uformowana z dwukolorowej kuli z białego i srebrnego szkła oraz monumentalnej podstawy z marmuru Carrara lub drewna. Je suis to deklaracja intencji, z bogatym wykończeniem i pięknem wykraczającym poza funkcjonalność.

Taaac_penta light
Taaac | design: Umberto Asnago

Taaac transferuje klasyczny łuk w nowoczesną formę, z dopasowaniem skórzanych detali, aby wzbogacić strukturę wykonaną z tworzywa termoplastycznego. Nacisk kładzie się tu szczególnie na emisję światła, której parametry programuje się pilotem.

BAG penta light
Bag | design: Carlo Colombo

Pełne rozjaśnienie

Pierwsza lampa zewnętrzna z kolekcji Penta Light – Bag to gigantyczna wersja lampy stołowej, wykonana z termoplastiku. Monolityczna i imponująca objętość dla światła, które tworzy wspaniałą atmosferę.

POLAR-penta light
Polar | design: Umberto Asnago

Polar to czysta objętość opalowego dmuchanego szkła, które rozprowadza ciepły i miękki blask. Lekki totem, zaprojektowany tak, aby natychmiast emanować ciepłem w dowolnym miejscu.

NewClassic_floor_penta light
New Classic | design: Umberto Asnago

Współczesna klasyka

W cudowny sposób odkrywając na nowo klasyczną lampę stołową, lampa podłogowa New Classic to czysta zabawa konwenansem. Szklaną butelka w różnych kształtach stanowi podstawę, a klosz z tkaniny lub półprzezroczystego materiał pozwala jej uzyskać świeży, nowoczesny wygląd.

china penta light
China | design: Nicola Gallizia

China to z kolei elegancka lampka do czytania, która poprzez odblaskową podstawę emituje delikatne światło. Różne wykończenia, od błyszczącej bieli po złoto, pozwalają zinterpretować ją zawsze w inny sposób, w zależności od kontekstu.

Lula_penta light
Lula | design: Penta Light

Cienki metalowy wspornik podtrzymuje szklany korpus oświetleniowy o miękkich, kobiecych liniach. Oto Lula, lampa stołowa lub podłogowa, która z elegancją zdobi przestrzeń.

Jacqueline penta light
Jacqueline | design: Umberto Asnago

Unikalne lampy stołowe Penta Light

Jacqueline to przenośna lampa o kobiecym, figlarnym poczuciu humoru. Łączy w sobie technologię i krój: skórzane detale są szyte ręcznie i pasują do koloru struktury anodowanego aluminium.

Klint penta light Umberto Asnago
Klint | design: Umberto Asnago

Natomiast Klint to obiekt rzeźbiarski, koszyk światła inspirowany wenecką techniką obróbki lamp. Przezroczyste szklane pręty pobierają światło z rzeczywistego źródła światła LED.

Tic-penta light Umberto Asnago
Tic | design: Umberto Asnago

Światło, przejrzystość, lekkość, czyli kolekcja Tic / Toc, która składa się z dwóch różnych, ale podobnych lamp. Pierwsza to kolorowe szkło z jasną duszą, druga to połączenie szklanej kuli z kloszem z tkaniny.

Toc-penta light
Toc | design: Umberto Asnago

Klosze z tkaniny

Poza wieloma modelami różnych wersji lamp, Penta Light ma w swojej ofercie także tkaninowe klosze. Proste, klasyczne kształty walca lub okręgu wzbogaca propozycja nieco bardziej „szalonych” form.

 

Zobacz także:

lampy-do-salonu-w-roku-2020-oswiecone-piekno

toskania-i-slonce-dom-wyrzezbiony-swiatlem

verner-panton-stymulator-wyobrazni

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close