Search

Kultowe stereo Braun w nowej odsłonie

braun virgil abloh 02


Braun i Virgil Abloh łączą siły, aby uczcić stulecie firmy. Stworzyli nowy projekt, który obejmuje ponadczasowy design, film i eklektyczny muzyczny świat projektanta. Braun obchodzi swoje 100. urodziny w 2021 roku i z tej okazji niemiecka firma nawiązała współpracę z Virgilem Ablohem. W rezultacie pojawiła się błyszcząca aktualizacja jednego z najbardziej kultowych systemów audio – Wandalage.

Braun Wandanlage 1965 | design- Dieter Rams
Oryginalny Wandanlage z 1965 roku | design: Dieter Rams | Braun


Obchody stulecia firmy obejmują odświeżenie designu szafki ściennej audio Wandalage firmy Braun z 1965 roku. Właśnie ten model Abloh zinterpretował na jako „funkcjonalne dzieło sztuki”. Natomiast projektant omawia jego inspiracje i odniesienia w krótkim filmie nakręconym w Farnsworth House Miesa van der Rohe w Illinois.

Zawsze bardzo ceniłem wzornictwo Braun. Na 100 lat marki skorzystałem z okazji, aby na nowo wyobrazić sobie ten kultowy produkt Braun i rzucić wyzwanie temu, czego oczekujemy od designu”.

braun virgil abloh 04
Nowa wersja Virgila Abloha zawiera oryginalny projekt z 1965 roku w zminiaturyzowanej skali

Jego projekt dla Brauna charakteryzuje się polerowaną chromowaną powierzchnią. Stanowi to ukłon zarówno w stronę estetyki funkcjonalnej niemieckiej marki, jak i odniesień kulturowych Abloha.

Chrom ma długą historię w czarnym kanonie estetyki, niezależnie od tego, czy chodzi o platynowe łańcuchy, czy złote zęby, jest ten blask, który zwiększa znaczenie” – mówi projektant.

Materiał nawiązuje również do muzycznego wszechświata Abloha, od mosiężnych i srebrnych instrumentów zespołu bluesowego Mamie Smith z lat 20. XX wieku po wykonane na zamówienie polerowane płyty w samochodach spopularyzowanych przez gwiazdy hip-hopu lat 80.

braun virgil abloh 01

Ponadczasowy design Braun

Aby zwieńczyć obchody, Abloh przygotował również remiks muzyczny we współpracy z designerami dźwięku z Houston, The Chopstars. Utwór zatytułowany „Internationalism” można odsłuchać na SoundCloud i daje możliwość zagłębienia się w muzyczne inspiracje Abloha. Projektant wyjaśnia, że ​​wybrana muzyka uosabia podejście

eklektyczne, pozbawione gatunku, długowieczne, łączące, wykorzystujące dźwięk do malowania obrazów. Dla mnie ten utwór jest przykładem etosu dobrego designu Braun. Jest ponadczasowy i ma być doceniany i cieszący się z czasem”.

braun virgil abloh 03

Braun i Virgil Abloh niedawno współpracowali przy klasycznym budziku BC02. Tym razem projektant odtworzył go w nowych odważnych odcieniach i charakterystycznych motywach z jego kolekcji Off-White. Ta nowa inicjatywa wzmacnia więź między najbardziej ikonicznymi modernistycznymi markami projektowymi a jednym z najbardziej błyskotliwych współczesnych twórczych umysłów.

Ostateczny rezultat, który opracowaliśmy we współpracy z zespołem Braun, jest głęboko zakorzeniony w etosie Braun, polegającym na budowaniu rzeczy, które będą trwać, aby były naprawdę ponadczasowe, a jednocześnie pozwalały na opowiadanie nowych historii. Wszyscy robimy rzeczy. Chodzi o to by robić je celowo”.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/sztuka/virgil-abloh-projektuje-z-mercedes-benz/

https://pointofdesign.pl/design/georg-jensen-i-philips-tworza-technologiczna-kolekcje/

https://pointofdesign.pl/design/kontrast-nowa-odslona-bang-olufsen/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close