Search

Arclinea w miejskiej architekturze Brukseli

arclinea juma architects bruksela 01


Architektura spotyka się z wnętrzami w tym projekcie opracowanym przez flagowy salon Arclinea w Brukseli. Townhouse DT to ekskluzywny budynek mieszkalny zaprojektowany przez Juma Architects, firmę architektoniczną z siedzibą w Gent. W 2009 roku założyli ją Mathieu Luyens i Julie van De Keere, z naciskiem na tworzenie dobrze wykonanych i niestandardowych konstrukcji. Ich estetyka charakteryzuje się nowoczesnością i minimalizmem, przy starannym wykorzystaniu światła, przestrzeni, emocji. Do kuchni wybrali Arclinea.

arclinea juma architects bruksela 06
© Annick Vernimmen

Czy możecie opisać swoje architektoniczne podejście do renowacji tego starego dworu w Brukseli?

Stara rezydencja w Brukseli została już całkowicie rozebrana w środku, kiedy poproszono nas o jej renowację i rozbudowę. W rzeczywistości byliśmy drugą firmą architektoniczną, której zlecono wykonanie tego projektu. Poprzedni architekt rozebrał już budynek i przeprowadził szereg zmian konstrukcyjnych. Jednak klient nie był zadowolony z projektu i poprosił nas o przejęcie projektu. W rezultacie najpierw trzeba było wykonać wiele prac konstrukcyjnych. Z wyjątkiem fundamentów i basenu rozebrano całą tylną część konstrukcji.

arclinea juma architects bruksela 12

Jak osiągnęliście równowagę między własnym oryginalnym stylem a współczesną interwencją architektoniczną?


Kuchnię pierwotnie zaplanowano na niższym poziomie, co wywołało jedną z największych interwencji na poziomie tylnej konstrukcji. Na starym poziomie kuchnia wydawała się raczej oddzielona i mniej dostępna. Przywrócono równowagę poprzez przywrócenie jej na ten sam poziom co salon.

arclinea juma architects bruksela 07

Jakie aspekty propozycji Arclinea okazały się spójne dla tego domu z waszym projektem?

Jednym z najważniejszych wymagań klienta było doprowadzenie jak największej ilości światła do domu. Dlatego wprowadzono okna o wysokości 3,8 m. Oznaczało to również zmianę stylu, tak że zaprojektowaliśmy tył domu w nowoczesny sposób. Musieliśmy więc znaleźć równowagę między oryginalnym stylem starego domu a nowoczesnym stylem tylnej części. To również dało nam do zrozumienia, że ​​kuchnia musi mieć nowoczesny wygląd. Dlatego kuchnie Arclinea wydawały się właściwym wyborem, aby to osiągnąć. Zwykle projektujemy kuchnie na wymiar, ale klient wolał współpracować ze specjalistą w zakresie budowy kuchni. Więc w zakresie high-endu stwierdziliśmy, że Arclinea uzyskała dobre wyniki.

arclinea juma architects bruksela 05

Czy myślicie, że rola kuchni zmieniła się od czasów naszego dzieciństwa? Jak może ewoluować w kolejnej dekadzie?


Oczywiste jest, że kuchnia odgrywa coraz większą rolę. Zarówno fizycznie, jak i w rodzinie. Kuchnia mieszkalna stała się prawdziwym konceptem i dla wielu osób jest to prawdziwy must have w domu. Zauważyliśmy jednak, że kuchnia znajdująca się w przestrzeni życiowej stopniowo traci na popularności. Z architektami JUMA projektujemy również kuchnie dzienne, ale są one w pewien sposób oddzielone od przestrzeni życiowej

arclinea juma architects bruksela 09

Opowiedzcie coś o swojej palecie materiałów.

Mimo, że klient dokonał stosunkowo bezpiecznych wyborów co do materiałów i palety kolorów, udało nam się go przekonać do zastosowania stali szczotkowanej. Materiał, który pozostawia swój niepowtarzalny charakter w kuchni.

arclinea juma architects bruksela 08

Czym dla was jest luksus?

Idealna równowaga miejsca i spokoju.

A czym jest dla Was dziedzictwo?

Czymś, czego nie należy po prostu usuwać. Każdy okres ma swój specyficzny sposób budowania i należy to uszanować.

arclinea juma architects bruksela 03

Pozorne wnętrza, kuchnia wpada do salonu i wydaje się być połączona z pięknym ogrodem. Model to Convivium firmy Arclinea: kuchnia staje się centralnym punktem przestrzeni dzięki wyrafinowanej, eleganckiej wyspie i pojedynczej półce z brązowego PVD z okapem ze zdalnym silnikiem. Satynowy szary z rowkowanym uchwytem do drzwi ściany wysokich szafek.

arclinea juma architects bruksela 02

Klasyczne listwy ostro kontrastują z surową architekturą tylnej elewacji, której główną funkcją jest wpuszczenie jak największej ilości światła do domu. Udało się to osiągnąć dzięki zainstalowaniu w kuchni i salonie „minimalnych okien” o wysokości 3,80 metra.

arclinea juma architects bruksela 04

Całe pierwsze piętro zostało umeblowane jako główna sypialnia z własną garderobą, łazienką i biurkiem oraz zawiera dodatkowe miejsce na inny pokój i / lub kącik do nauki. Na drugim piętrze znajdują się cztery inne pokoje z łazienkami.

arclinea juma architects bruksela 14

Do poziomu piwnicy należało wciągnąć dużo naturalnego światła, ponieważ w tej przestrzeni znajduje się w pełni wyposażone spa z krytym basenem o długości 15,5 m, sauną, gabinetem masażu i siłownią. Basen jest oświetlony czterema dużymi świetlikami wyciętymi w górnej kondygnacji tarasu. Po obniżeniu terenu wydaje się, że można było wpłynąć prosto do ogrodu. Ta interwencja umożliwiła również zainstalowanie dużych sekcji okiennych, dając wielofunkcyjnej przestrzeni fitness lepsze połączenie z otoczeniem.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/rekomendowane/wrazenie-przestronnosci-w-niewielkiej-przestrzeni/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/mews-house-reinterpretacja-londynskiej-tradycji/

https://pointofdesign.pl/przewodnik-po-markach/arclinea-projektowanie-idealnej-kuchni/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close
© Copyrights by Point of Design
Close