Search

Dom Słońca – architektoniczna rzeźba

House of Sun Marbella

Dom Słońca to projekt, który powstał w pracowni architektonicznej Fran Silvestre Arquitectos. Zespół projektantów, za sprawą tej koncepcji, celebruje śródziemnomorski krajobraz południowej Hiszpanii. Dom Słońca stanąłby na zboczu wzgórza w nadmorskiej miejscowości Marbella, chętnie wybieranej za cel wakacyjnych wojaży.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 01

Dom z widokiem na wyspę i Morze Śródziemne w oddali stanowi swoisty punkt widokowy. Funkcjonalna atmosfera tej bryły przywodzi na myśl obserwatorium astronomiczne. Zespół architektów przyznaje jednak, że budynek wyraża ich fascynację  rzeźbami Andreu Alfaro.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 02

Zaczerpnęli z nich linearność kompozycji sugerującą dynamiczny, promieniowy ruch. Dzieło Alfaro – „Wrota wszechświata” z 1983 roku, to okrąg obrócony i zawieszony nad kwadratem. Przez kilka lat znajdowało się u drzwi pracowni. Architektów zaskakiwało to jak zmuszało do myślenia i nasuwało skojarzenie, że gdy kończy się dzień rzeczywiście stoimy przed progiem, który otwiera drzwi do nieskończonej przestrzeni. Właśnie tam, według samego autora, widz jest umieszczony w bezpośrednim związku z dziełem i Wszechświatem.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 05

Dom słońca czyli horyzont wszechświatu

Fran Silvestre Arquitectos przedstawia swój Dom Słońca jako kompozycję przestrzenną, nawiązującą do koncepcji i geometrii hiszpańskich rzeźbiarzy XX wieku. Przywołują więc twórczość artysty Eduardo Chillidy, a mianowicie jego monumentalną instalację „Pochwała horyzontu” z 1989 roku.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 03

Sam Chillida zastanawiał się:

Czy teraźniejszość nie będzie, jak horyzont, kolejną granicą, inną granicą, innym miejscem bez wymiaru, zawsze pełnym pytań?”

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 04

Projektanci powtarzają rozległą geometrię, która obejmuje i oprawia naturalny kontekst krajobrazu jako scentralizowaną pustą przestrzeń. Architekt komentuje ten wpływ konceptualny:

idea otwartej centralności, jako reprezentacji czegoś niezmierzonego, fascynowała ludzkość od zawsze, a architektura powracała do tej  fascynacji niezliczoną ilość razy”.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 06

Zespół Fran Silvestre Arquitectos obejmuje pochyły krajobraz z Domem Słońca otwierającym się na niebo i horyzont. Przestrzeń jest chroniona przed wzrokiem innych, a także przed silnymi wiatrami, charakterystycznymi dla tej okolicy.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 09

Pokoje na górnym poziomie otwierają się na zewnątrz, aby kontrolować widok na określone elementy wyspy. Architekt komentuje:

być może w ten sposób będziemy mogli żyć na co dzień w tej przestrzeni, która zawsze nas urzekała, w miejscu, w którym to, co jest oczywiste w przyrodzie, jest trudne lub niemożliwe do osiągnięcia”.

fran-silvestre-arquitectos-dom słońca 08

 

Zobacz także:

koncepcja-niewielkiego-domu-z-bezkresnym-widokiem

koncepcja-podziemnego-domu-plan-b

dom-wakacyjny-na-wyspie-mykonos-grecki-minimalizm

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close