Search

Dom wakacyjny na wyspie Mykonos – grecki minimalizm

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_01

Kamienne i bielone mury otaczają dom wakacyjny na greckiej wyspie Mykonos, zaprojektowany przez K Studio. Willa Mandra powstała dla młodej pary, która latem pragnie tu wypoczywać z rodziną i przyjaciółmi.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_02
zdjęcia: Claus Brechenmacher & Reiner Baumann

Przed wejściem dominuje drzewko oliwne, dla którego pozostawiono otwór w zacieniającej tą przestrzeń pergoli. Ogromny głaz, który stanowi jej wsparcie, oddaje charakter całego projektu – prosty, solidny i naturalny.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_03

Nowoczesny, lecz przesiąknięty tradycją dom wakacyjny

Trzy proste bryły organizują się wokół centralnego miejsca na dziedzińcu, będącego jednocześnie dzienną strefą z jadalnią i salonem na świeżym powietrzu. Proste, niemal surowe umeblowanie kieruje uwagę na wspaniały widok na basen i Morze Egejskie.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_04

Architekci zaczerpnęli inspirację ze skromnej lecz złożonej tradycji wyspiarskiego budownictwa. Dzięki temu dom wakacyjny obejmuje dwa małe, tradycyjnie bielone bryły. Natomiast trzeci, ukryty na niższym poziomie, wgryza się w tutejsze skały. Kamienie, które tu wykopano, posłużyły jako materiał do wykonania pozostałych ścian i murów.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_05

Aby dom wakacyjny mógł cieszyć mieszkańców i gościć ich przez cały dzień na zewnątrz, niezbędne było przemyślane zacienienie. Klimat greckiej wyspy słynie z intensywnego słońca, a zatem przestrzenie zewnętrzne willi Mandra pokryto kratownicą z kasztanowca.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_06

Dom jest tak zorientowany, aby jak najlepiej wykorzystać widoki zachodzącego słońca nad sąsiednią wyspą Delos.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_07

Kuchnia i salon wychodzą na basen i na dziedziniec, a sypialnie w oddzielnych budynkach po obu stronach zapewniają większą prywatność.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_08

Minimalistyczna paleta materiałów i kolorów

Architekci Konstantinos i Dimitris Karampatakis, którzy tworzą K Studio, wybrali kamień naturalny i drewno jako kluczowy element estetycznej palety willi Mandra.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_09

Kamienne ściany zbudowano ręcznie przy użyciu materiału, który był pod ręką. Niektóre pozostały gładkie, aby wtopić wakacyjny dom w krajobraz. Inne pokryto są tradycyjnym greckim białym tynkiem i  zaokrąglono narożniki.

dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_10

Nad szerokimi drzwiami umieszczono drewniane nadproża, a te same kwadratowe kamienne płytki tworzą podłogi wewnątrz, na patio i w basenie.

dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_11

Kilka ociosanych głazów wykorzystano w korytarzach i wokół basenu, gdzie stworzyły przejście z jednej z sypialni, poprzez płytką wodę, do głównego salonu na świeżym powietrzu.

dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_12

Długi drewniany stół jadalny autorstwa Giorgosa Kaprarasa znajduje się po jednej stronie dziedzińca, pod wiszącymi lampami zwisającymi z krokwi. Tą aranżację dedykowaną wspólnym posiłkom odtworzono także w kuchni.

dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_14

Niskie drewniane stoły i krzesła zestawiono z obszernymi sofami w kolorze miękkiej szarości, na których rozrzucono monochromatyczne poduszki w mieszance tekstur. Rośliny i ceramiczne rzeźby ozdabiają dom, dodając spokojnej atmosfery w stylu zen.

dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_13

W sypialniach, między prętami z brązu się, szary len tworzy zagłówek łóżka. Drewniane szafki nocne spoczywają w kamiennych niszach. W łazienkach podłużne lustra wiszą nad zawieszonymi marmurowymi blatami, na których umieszczono białe umywalki.

k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_15

Skromność, prostota i przesiąknięte lokalną kulturą materiały – każdy szczegół pomyślano w ten sposób, aby dom wakacyjny przenikał spokój.

dom wakacyjny dom wakacyjny k-studio-villa-mandra-claus-brechenmacher-reiner-baumann_16

 

Zobacz także:

dom-wakacyjny-na-wyspie-morza-egejskiego

letnia-rezydencja-nad-morzem-egejskim

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close