Search

Dom wakacyjny na wyspie Morza Egejskiego

dom wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 03

Na greckiej wyspie Paros Nikolas Kouretas zaprojektował dom wakacyjny wpisujący się w tradycyjną tkankę Cyklad. Miejsce to harmonijnie równoważy wiejską i współczesną architekturę Morza Egejskiego. Projekt ten, położony na terenie winnicy z widokiem na zatokę Parikia, oferuje niebiańską letnią atmosferę.

dom wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 04

Nieruchomość znajduje się w północnej części wioski w osadzie Kamares. Obszar ten charakteryzuje się miejscowymi kamiennymi schodami i krajobrazem Morza Egejskiego – oszczędnego, o dużych przestrzeniach porośniętych krzewami. Po drugiej stronie doliny, na południu, dominują szczyty gór Paros wraz z historycznym klasztorem Loggovardas. Klient wprost poprosił o miejsce zamieszkania dla czteroosobowej rodziny z dodatkowymi miejscami dla gości.

dom wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 05

Plan podzielono na trzy poziomy. Parter to niezależna jednostka z salonem, kuchnią, trzema sypialniami i dwiema łazienkami. Na pierwszym poziomie, wspólne przestrzenie zlokalizowano w środku oraz w zachodnim skrzydle, natomiast we wschodnim zaprojektowano sypialnie. Salon, jadalnia i kuchnia, choć stanowią oddzielne przestrzenie, nie tracą na wizualnej ciągłości. Wszystkie łączy widok na południe, który otwiera je dalej na ogród przez zadaszony ganek.

dom_wakacyjny_Paros Nikolas Kouretas 02

Na drugim poziomie kolejne dwa salony – zewnętrzny i wewnętrzny, łączą się z większym tarasem na dachu, z którego rozpościera się panoramiczny widok na dolinę, góry i zatokę. Dom wakacyjny otacza kombinacja miękkiego i twardego krajobrazu. Wykorzystano beton i kamień tworząc wjazdu od północy, żwir pokrywa przestrzeń parkowania w północno-zachodnim narożniku. Chłodnym kamieniem wyłożono dużą część wypoczynkową pod pergolą z miejscem do gotowania.  Jednak południową i wschodnią część działki pozostawiono przyłączoną do winnicy.

dom_wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 08

Solidność i tradycja

Konstrukcja nośna budynku wykonana jest ze zbrojonego betonu, a wszystkie ściany obłożono lokalnymi kamieniami z wyspy na grubość 50 cm. Wszystkie widoczne powierzchnie kamienne – ściany zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, ościeżnice okienne, nisze wykonano ręcznie. Dokonali tego zgodnie z tradycją lokalni rzemieślnicy, którzy najpierw wybrali odpowiednie bloki z kamieniołomu na wyspie Antiparos.

dom_wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 01

Ten dom wakacyjny w każdym oknie ma ościeżnicę o innej krzywiźnie, dzięki czemu na bielonym tynku powstaje żywa gra cienia i światła. Sam tynk kładziono ręcznie specjalną rękawiczką, aby stworzyć bardziej rzeźbiarską powierzchnię. W ten sposób wydobyto cały urok mocnego światła Morza Egejskiego. Większość mebli wykonano na zamówienie, a ponieważ są wbudowane, stanowią także element samej architektury.

dom_wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 07

Koncepcja kompozycji opiera się na kamiennej wieży otoczonej falistym skrzydłem i rzeźbiarskim kominem. Proporcje, równowaga, materialność, światło i historia – to wszystko zawarto w organicznej bryle.

dom_wakacyjny Paros Nikolas Kouretas 06

 

Zobacz także:

grecka-wyspa-santorini-czyli-wakacje-doskonale

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

letnia-rezydencja-nad-morzem-egejskim

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close