Search

Chicago Riverwalk dla życia bliżej rzeki

Chicago Riverwalk

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów urbanistycznych Chicago jest rzeka, która przepływa przez jego centrum. Przez wiele dekad wpływała na rozwój miasta. Łączyła podmiejskie dzielnice z najważniejszym i najsłynniejszym dystryktem Loop stanowiącym centrum biznesowe i komercyjne miasta. Obecnie wiele z używanych w przeszłości przestrzeni uległo zapomnieniu. Chicago Riverwalk to fragment jednej z postindustrialnych architektonicznych historii, która została zmodyfikowana i obecnie stanowi promenadę, liczącą prawie 2,5km długości.

Z myślą o mieście i mieszkańcach

Projekt promenady stworzony został przez firmę Ross Barney Architects we współpracy z Sasaki, firmą zajmującą się architekturą krajobrazu. Głównym celem bbyło odzyskanie tego cennego fragmentu miejskiej urbanistyki i przekształcenie jej w dynamiczną przestrzeń, wyposażoną w publiczne udogodnienia i formy rozrywki takie jak restauracje oraz przestrzenie kulturalne. Architekt prowadzący projekt, Carol Ross Barney, dodaje, że to próba „powrotu rzeki do Chicago oraz mieszkańców Chicago do rzeki”.

Rozwój świadomej architektury

W ostatnim czasie inwestycja została otwarta dla zwiedzających. Reprezentuje ostatnią fazę istotnego projektu miejskiego, który rozpoczął się w 2009 roku (kiedy to ukończono pierwszy jego etap). Główną ideą urbanistycznego projektu było wprowadzenie nowych możliwości interakcji z rzeką, zawierającą w sobie charakter oraz industrialną historię amerykańskiego miasta.

Wśród nowo otwartych obiektów znajduje się plac, na którym mieszkańcy mogą odpoczywać i opalać się, linia pomostów, pochyły most Broadway oraz uniesione ogrody. Wszystkie z nich zachęcają ludzi do funkcjonowania bliżej wody.

 

Zobacz także:

Port Salerno by Zaha Hadid Architects

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close