Search

Metanoia, alegoria schodów do nieba

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 01

Metanoia to schronienie, schody do utopijnego świata, w którym wewnętrzny spokój i połączenie z naszym otoczeniem są prawdziwą ścieżką nawrócenia. Przebudzenie piękna tego, co niezbędne, co oczyszcza nasze ciało, a co ważniejsze, naszą „duszę”. Instalacja Metanoia jest emocjonalnym katharsis.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 02
projekt: Patricia Bustos, Madryt

Metanoia to świątynia dla ciała, ale także dla duszy; nowe schronienie, w którym możesz zanurzyć się, marzyć i głęboko zrelaksować. Zakątek przyjemności, w którym wszystko jest miękkie, delikatne i ciche.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 03

Różne objętości, organiczne kształty i surowce podkreślają odniesienie do jaskini. Łączą nas z Matką Ziemią i podkreślają piękno klejnotów i chłodnego szkła otaczającego obszar wodny.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 08

Kontrasty między materiałami reprezentują nasze wewnętrzne sprzeczności i konflikty, a także sposób, w jaki możemy znaleźć w nich piękno życia.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 11
metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 11

Metanoia czyli inny wymiar refleksji

Oświetlenie jest istotnym elementem projektu, wywołującym odległe scenografie i krajobrazy. Raz to imponujący złoty, prawie parzący zachód słońca. Gdzie indziej chłodny, delikatny i fioletowo-różowy brzask, w którym prawie możemy poczuć poranną rosę. Lampa sufitowa Two Roads góruje nad przestrzenią i reprezentuje dwa kierunki drogi… Pokazuje, jak możemy wybierać między parciem do przodu podążając za instynktem a pogrążaniem się w strachu i robieniem kroku wstecz.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 09

Rzeźby w dużej centralnej wannie i umywalkach wykonano z tworzywa sztucznego, esparto i drewna, wszystkich trwałych materiałów. Wyłaniają się z otchłani jak duże organiczne inkrustowane kwarcem bryły, przenosząc nas do prawdziwej jaskini. Tu łączymy się z naszymi przodkami, którzy odnajdywali schronienie w górach, owinięci skórami zwierząt. Refleksje nad utraceniem tego co niezbędne, co  zostało zmiażdżone zbędnym hałasem, smogiem i ciągłym rozwojem miast, odzwierciedla tapeta z kolekcji Diversity Patricii Bustos. Pokrywa ona fasadę i wejście do tej przestrzeni, pozostając na zewnątrz, niezdolna do penetracji jaskini ciszy.

metanoia Patricia Bustos Instalacja Madryt 14

Toaletka przedstawia miraże, otwór, przez który możemy wpatrywać się w utopię. Zobaczyć, czym byłby cichszy świat, w którym moglibyśmy usłyszeć strumień, fale morza, wiatr szeleszczący w liściach.

metanoia_Patricia_Bustos Instalacja Madryt 12

Fantastyczne krzesło prowadzi nas do tego świata; ergonomiczne, ale surrealistyczne. Zapewnia odrobinę fantastyki naukowej w całej przestrzeni, podobnie jak szezlong Dreamland.

metanoia_Patricia_Bustos Instalacja Madryt 13

Dwie lampy magnetyczne, zarówno wersja podłogowa, jak i stołowa, łączą nas z przestrzenią, oświetlają naszą drogę i hipnotyzują dzięki opalizującym pierścieniom. I prowadzą dalej, do prawdziwej utopii, o jakiej marzymy.

metanoia_Patricia_Bustos Instalacja Madryt 05

 Utopia jest na horyzoncie. Zbliżam się o dwa kroki; przesuwa się o dwa kroki dalej. Idę kolejne dziesięć kroków, a horyzont biegnie dziesięć kroków dalej. Jaki jest sens utopii? Chodzi o to, żeby iść dalej. ” – Eduardo Galeano)

metanoia_Patricia_Bustos Instalacja Madryt 04

 

Zobacz także:

galeria-lafayette-i-prada-zielona-instalacja

swiat-bez-granic-niesamowita-instalacja-teamlab

dom-tadao-ando-w-reinterpretacji-yo-shimady

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close