Search

Mews house – reinterpretacja londyńskiej tradycji

echlin-knightsbridge-mews house interior 01

Mews house to obecnie jedne z najbardziej poszukiwanych typów nieruchomości w Londynie. W zasadzie „mews” to brytyjska nazwa rzędu lub dziedzińca stajni i powozowni z pomieszczeniami mieszkalnymi nad nimi. Budowano je za dużymi domami miejskimi, zanim pojazdy silnikowe zastąpiły konie na początku XX wieku.

echlin-knightsbridge-mews house interior 13

Ponieważ te budynki wzniesiono dla koni, woźniców i stajni zamożnych mieszkańców, zwykle znajdujemy je w najmodniejszych dzielnicach stolicy Wielkiej Brytanii. Dodatkowo atrakcyjności nadaje im fakt, że Mews House stoją przy uliczkach wyłącznie dla pieszych.

echlin-knightsbridge-mews house interior 5

Jeden z mews house w dzielnicy Knightsbridge niedawno odrestaurowała firma projektowo-deweloperska Echlin. Aby stworzyć przestronne wnętrza, wykorzystano układ łamanego planu. Powstała tu także prawie sześciometrowa zielona ściana. Pojawił się również świetlik w piwnicy, dzięki czemu dom zyskał kolejny obszar mieszkalny.

echlin-knightsbridge-mews house interior 7

Renowacja i uwspółcześnienie mews house

Firma opisuje projekt jako „reinterpretację” klasycznego londyńskiego mews house. W rezultacie tej interwencji dom zyskał dużą ilość użytecznej i elastycznej przestrzeni, sporo naturalnego światła i wyraźne połączenie z naturą.

echlin-knightsbridge-mews house interior 17

Położony na cichej uliczce w pobliżu Hyde Parku, dom rodzinny o powierzchni 225 metrów kwadratowych obejmuje trzy kondygnacje. Łączą je spiralne dębowe schody, wykonane ręcznie przez rzemieślników z East Sussex. Wykonane na zamówienie elementy obejmują również stół z jasnego drewna na niższym parterze, wykonany w Brighton. Natomiast sofy w piwnicy i na parterze pochodzą z hrabstwa Oxfordshire.

echlin-knightsbridge-mews house interior 03

Do wnętrza prowadzą potężne drzwi z brązu, przez które trafiamy do holu wyłożonego szarym marmurem Pietra. Przestrzeń wejściową od obszernej przestrzeni mieszkalnej, jadalni i gabinetu oddziela przesuwna ścianka działowa.

echlin-knightsbridge-mews house interior 06

Piwnica w rzeczywistości powstała dopiero teraz, a zlokalizowano w niej dużą, dwupoziomową kuchnię i część dzienną. Z kolei piętro zajmują trzy sypialnie, każda z własną łazienką. Pomiędzy piwnicą a pieterem rozciąga się wysoka na 5,5 metra żywa ściana.

echlin-knightsbridge-mews house interior 14

Każdy poziom cechuje układ „łamanego planu”, a wbudowane meble i zmiany poziomów pomagają w luźnym oddzielaniu różnych obszarów.

echlin-knightsbridge-mews house interior 18

Chodziło o przekształcenie małej stajni z niewielkimi pokojami we współczesny, naprawdę przestrzenny dom. Osiągnięto to poprzez otwarcie planu i udostępnienie widoków na inne przestrzenie. Pozwoliło to na doświadczanie pełnej szerokości i długości domu”. – wyjaśnił Steve Clinch, główny architekt w Echlin.

echlin-knightsbridge-mews house interior 02

Przenikające się strefy i poziomy

Szerokie, przesuwane i kieszeniowe drzwi zapewniają widok przez różne przestrzenie. Podobnie działa wykonana na zamówienie zabudowa, jak otwarte półki, które dzielą jadalnię, gabinet i salon na pierwszym piętrze.

echlin-knightsbridge-mews house interior 04

Na najniższej, dobudowanej przez firmę kondygnacji, poza kuchnią i jadalnią ulokowano obniżoną część wypoczynkową. Zmiana poziomu wizualnie oddziela, a jednocześnie łączy ze sobą te strefy.

echlin-knightsbridge-mews house interior 09

Kuchnię z drewna orzechowego zaprojektowano w taki sposób, aby wszystkie sprzęty można było ukryć za kieszeniowymi drzwiami. Natomiast na tarasie na parterze umieszczono świetlik dachowy. Znajduje się on bezpośrednio nad zagłębioną częścią wypoczynkową. Dzięki temu zwiększono ilość światła dziennego w piwnicy. Drugie źródło stanowią szklane drzwi od podłogi do sufitu, które prowadzą na mały taras i obramowują widok zielonej ściany.

echlin-knightsbridge-mews house interior 10

Nowoczesny mew house

Na pierwszym piętrze znajdują się trzy sypialnie, których skośne sufity tworzą wrażenie przestronności, a świetliki zapewniają dużo światła dziennego. Przesuwane drzwi w sypialni głównej tworzą wizualne połączenie na całej długości od garderoby do apartamentu.

echlin-knightsbridge-mews house interior 15

Jak twierdzi pracownia, „poczucie spokoju i wyciszenia” w domu to efekt zastosowaniu naturalnych materiałów, organicznych faktur i delikatnej palety kolorów inspirowanej pobliskim parkiem. Z kolei zastosowanie metalicznych powierzchni i tradycyjnych kolorów nawiązuje do historycznej lokalizacji domu.

echlin-knightsbridge-mews house interior 16

Zdajemy sobie sprawę, że nastrój, dobre samopoczucie i szczęście są kształtowane przez to, co nas otacza, i staramy się, aby te przestrzenie były jak najbardziej stylowe, ale także przyjazne dla użytkownika”.

echlin-knightsbridge-mews house interior 08

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/wnetrza/renowacja-domu-z-polowy-xx-wieku-na-long-island/

https://pointofdesign.pl/architektura/architektoniczny-ogrod-z-przeszlosci/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-architekta-czyli-designerski-plac-zabaw/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close