Search

Tom Ford sprzedał ranczo projektu Tadao Ando

tom ford ranczo tadao ando 10

Po ponad czterech latach projektant mody i reżyser filmowy Tom Ford sprzedał swoje ranczo „Cerro Pelon” w Santa Fe. Zaprojektował je słynny japoński architekt Tadao Ando.

tom ford ranczo tadao ando 02

Nieruchomość w Nowym Meksyku zajmuje 20 662 akrów (lub 32 mil kwadratowych) powierzchni. Po raz pierwszy trafiła na rynek w 2016 roku za 75 milionów dolarów. Jeden z jej najbardziej niezwykłych elementów to „miasto filmowe Silverado”, kultowe miasteczko z westernów. Pierwotnie zbudowano je jako plan zdjęciowy do filmu „Silverado” w 1985 roku. Obecnie stanowi część posiadłości.

tom ford ranczo tadao ando 12

Tom Ford wystawił na sprzedaż ranczo „Cerro Pelon” po raz pierwszy w 2016 roku. Korzystał z pośrednictwa agenta nieruchomości Kevina Bobolsky’ego. Jak donosi dziennik Wall Street, cenę nieruchomości obniżono później do 48 milionów dolarów. Ostatecznie szczęśliwy nabywca podpisał umowę, jednak nie wiadomo dokładnie za jaką kwotę nabył posiadłość.

tom ford ranczo tadao ando 10

Jak mieszkał Tom Ford?

Tadao Ando zlokalizował i zaprojektował główną rezydencję w posiadłości. Wznosi się ona nad lustrzanym basenem i sąsiaduje bezpośrednio ze stajnią z ośmioma boksami dla koni.

tom ford ranczo tadao ando 11

Okrągłe przestrzenie krytych i zewnętrznych ujeżdżalni uzupełniają bardziej liniową architekturę rezydencji. Jeśli chodzi o sport, poza stajnią ranczo obejmuje także kort tenisowy.

tom ford ranczo tadao ando 08

Dwa prywatne domy gościnne zaprojektowała i zbudowała słynna pracownia Marmol Radziner. Natomiast wspomniane wcześniej miasteczko filmowe Silverado często jest wynajmowane dla produkcji filmowych i telewizyjnych.

tom ford ranczo tadao ando 04

Istnieją także pełne plany architektoniczne i makiety jeszcze jednego rewelacyjnego kompleksu mieszkalnego, zaprojektowanego przez Tadao Ando. Powstał on z myślą o najwyższym punkcie rancza. Marmol Radziner zaprojektował również i zbudował oddzielną siedzibę zarządcy rancza, aby płynnie wtopić się w projekty Ando. Obejmuje on wyrafinowany dom, profesjonalny wolnostojący budynek biurowy i bogate zaplecze dla koni. Na ranczu znajdują się również dodatkowe budynki. Aby uporządkować i przechowywać wyposażenie rancza, na ranczu znajdują się jeszcze inne budynki.

tom ford ranczo tadao ando 05

Architekt światowego kalibru

Tadao Ando, ​​urodzony w Japonii architekt, to jedyny architekt, który zdobył cztery najbardziej prestiżowe nagrody w tej dyscyplinie. Znany jest z twórczego wykorzystania naturalnego światła. Jego konstrukcje współgrają z naturalnym ukształtowaniem terenu, wdzięcznie wtapiając się w krajobraz. Jego architektura stanowi kontrast twardych betonowych linii z miękkimi, odbijającymi kolor nieba lustrami wody.

tom ford ranczo tadao ando 07

Ando opracował całkowicie unikalną estetykę budynku w sposób, który nigdy nie istniał nigdzie indziej w architekturze. Co więcej Tadao Ando wybrał Ranczo Cerro Pelon na okładkę swojej książki „Ando, ​​Completed Works 1975-2012”.

tom ford ranczo tadao ando 09

Wśród najbardziej godnych uwagi dzieł Tadao Ando mozna wymienić choćby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Fort Worth, Teksas, USA. Ando zaprojektował Armani Teatro w Mediolanie we Włoszech. To on odpowiada również za projekt Ground Zero w Memorial Park, Nowy Jork, USA. W Japonii, na wyspie Awaji powstał kompleks Awaji Yumebutai Resort to także jego dzieło.

tom ford ranczo tadao ando 03

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/tadao-ando-i-jego-bourse-de-commerce/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-tadao-ando-w-reinterpretacji-yo-shimady/

https://pointofdesign.pl/architektura/nagroda-pritzkera-panteon-japonskiej-architektury/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close