Search

„Homilia dla wsi” na triennale NGV 2020 w Melbourne

‘homily to country 2020’ 10

Francuski artysta JR przygotowuje swoje najnowsze dzieło „Homilia dla wsi, 2020” na tegoroczną edycję triennale NGV w Melbourne. Grafika zwraca uwagę na ekologiczną katastrofę na rzece Darling. W języku rdzennych Aborygenów rzeka nosi nazwę Baaki. To trzecia co do długości rzeka Australii, a jej kłopoty wywołały intensywny pobór wody, zmiany klimatyczne i susza.

Praca powstała pod wpływem zainteresowania artysty trudną sytuacją rolników na całym świecie. Zgłębiał on także napięcia, które często pojawiają się między ludnością tubylczą, „gospodarstwami rodzinnymi” i międzynarodowymi agrobiznesami.

JR-homilia-dla-wsi-2020-NGV-triennial-melbourne 05

JR realizuje swoją „Homilię dla wsi, 2020” na triennale NGV, aby podkreślić wpływ człowieka na upadek rzeki. Wyobrażono ją jako kaplicę na świeżym powietrzu w ogrodzie NGV Grollo Equiset.

JR-homilia-dla-wsi-2020-NGV-triennial-melbourne 04

„Homilia dla wsi” odwołuje się do materialności ostatnich projektów JR – prostej konstrukcji rusztowania z drukowaną fasadą. W niej umieszczono pięć wielkoformatowych witraży. Każde z tych okien przedstawia fotografię wykonaną przez artystę podczas jego wyprawy badawczej w roku 2020. Dodatkowo instalacji towarzyszy film dokumentujący badania terenowe JR.

JR-homilia-dla-wsi-2020-NGV-triennial-melbourne 01

W ogrodzie Grollo Equiset przy Narodowej Galerii Wiktorii JR wprowadza portrety przedstawione na subtelnych witrażach. Dwa zdjęcia przedstawiają sadowników, którzy spalili sady uprawiane przez ich rodziny od pokoleń. Musieli to zrobić z powodu braku systemów nawadniających. Natomiast na trzecim zdjęciu widzimy przedstawiciela starszyzny Baakandji i rzecznika rzeki Darling (Baaka).

‘homily to country 2020’ 11

Dla Baakandji zdrowie rzeki jest nierozerwalnie i bezpośrednio związane ze zdrowiem ich kultury. Rzeka oferuje nie tylko pożywienie i schronienie, ale także spajającą propozycję, wokół której można budować kulturę. W 2020 roku rzeka wyschła całkowicie na wielu odcinkach.

JR-homilia-dla-wsi-2020-NGV-triennial-melbourne 07

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/ekologiczny-design-symbolem-triennale-w-melbourne/

https://pointofdesign.pl/architektura/minimalizm-pawilonu-w-ogrodach-wiktorii-w-melbourne/

https://pointofdesign.pl/sztuka/lee-bul-bada-dystopijne-konsekwencje-utopijnych-marzen-nowoczesnosci-w-sankt-petersburgu/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close