Search

Tadao Ando i jego Bourse de Commerce w Paryżu

tadao ando giełda Pinault Collection Bourse de Commerce Photography- Marc Domage 01

Przeprojektowana przez Tadao Ando Bourse de Commerce (Giełda Papierów Wartościowych) w Paryżu Tadao Ando ogłasza otwarcie 23 stycznia 2021 roku.  W związku z nieoczekiwaną sytuacją wywołaną pandemią, otwarcie przesunięto o kilka miesięcy, ponieważ wstępnie planowano je na wrzesień 2020.

tadao-ando-bourse-de-commerce-paris-art-09

Bez wątpienia to jeden z najbardziej oczekiwanych projektów kulturalnych Paryża. Słynny, japoński architekt podjął się go na zlecenie biznesmena François Pninault i Pinault Collection. Jedyna w swoim rodzaju przestrzeń obejmie bowiem jej liczne zbiory.

tadao-ando-bourse-de-commerce-paris-art-museum-08

Mistrz Tadao Ando i Pinault

Tadao Ando od dawna współpracuje z Pinaultem, pracując razem przy takich projektach jak Palazzo Grassi i Punta della Dogana w Wenecji. Tym razem opracował projekt transformacji Bourse de Commerce – dawnej Paryskiej Giełdy. To okazały historyczny budynek pełen niezwykłych elementów z epoki. Podziwiać tu możemy więc między innymi centralną rotundę, kopułę i malowidła ścienne. Ando i jego zespół pracowali nad charakterem oryginalnej konstrukcji, dodając warstwę charakterystycznego dla tego kultowego architekta betonowego minimalizmu.

tadao-ando-bourse-de-commerce-paris-art-museum-06

Ando ma doświadczenie w tworzeniu potężnych, ale uspokajających przestrzeni kulturowych, takich jak jego niedawno ukończone Muzeum Sztuki He w Chinach. Na Giełdzie umieścił cylindryczną trójpoziomową konstrukcję w głównej rotundzie budynku, tworząc miejsce na wystawy. Pozostała część budynku, w tym kopuła, która jest wpisana na listę zabytków, została całkowicie odrestaurowana i zmodyfikowana.

tadao ando giełda Pinault Collection Bourse de Commerce Photography- Patric Tourneboeuf 01
© Patric Tourneboeuf 

Nowa sesja fotograficzna tego miejsca właśnie ujrzała świat dzienny. W ten sposób poprzedziła oficjalną inaugurację na początku przyszłego roku. Przestrzeń galerii dopełnia audytorium, obfite, jasne foyer i scena typu black-box dla instalacji wideo i eksperymentalnych spektakli.

Maxime Tétard
© Maxime Tétard

Jestem zachwycony zbliżającym się otwarciem Bourse de Commerce. Nie tylko wzbogaci ona do krajobraz europejskich instytucji zajmujących się prezentacją sztuki współczesnej. Jednocześnie, ale po trudach, jakich doświadczyła Francja i świat w 2020 roku, przyczyni się do renesansu paryskiej sfery kulturowej” – mówi Pinault.

tadao-ando-bourse-de-commerce-paris-art-museum-09

Plany odnośnie samego uroczystego uruchomienia tej przełomowej kulturalnej destynacji zakładają oczywiście zabezpieczenia zgodne z oczekiwaniami i wytycznymi dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.

tadao ando giełda Pinault Collection Bourse de Commerce Photography- Patric Tourneboeuf 02
© Patric Tourneboeuf

 

Zobacz także:

dom-tadao-ando-w-reinterpretacji-yo-shimady

nagroda-pritzkera-panteon-japonskiej-architektury

vitra-czyli-prawdziwa-fabryka-designu

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close