Search

Dom pasywny projektu OPA – „Shapeshifter”

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 02

Pracownia architektoniczna OPA zaprojektowała niezwykle wydajny, „zmiennokształtny” dom pasywny na pustyni w okolicy miasta Reno, w stanie Nevada. Budynek powstał na zlecenie dwóch kolekcjonerów i sprzedawców dzieł sztuki specjalizujących się w sztuce współczesnej i sztuce zachodnich stanów USA.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 01

Wcześniej klienci zamieszkiwali odległą część jałowej pustyni w pewnej odległości od Reno. Jednak postanowili nie przeprowadzić bliżej miasta, a z ich posiadłości rozciąga się na nie widok. Jednak zespół stworzył dom, który odzwierciedla współczesność i wyraźnie oddaje surowy klimat zachodu. Pod wpływem nowej lokalizacji, która spogląda także na pustynne wzgórza, zespół OPA potraktował pustynię jako prawdziwe środowisko, a także jej ambiwalentną rolę w kulturowej wyobraźni.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 03

Dom pasywny „Shapeshifter”  („zmiennokształtny”) OPA bada śliską formę, traktując ziemię jako zmienny materiał, niewykorzystaną nieświadomość. Zainspirowany topografią pustyni, zespół przekształca teren, aby przywołać warunki ukształtowania terenu i składające się warstwy skał.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 08

W rezultacie stopniowo wraz z ukształtowaniem terenu wyłaniała się forma domu. To, co początkowo pomyślano jako miękką formę, utwardzono za pomocą fasetowanej siatki. Żadna krawędź nie kończy się w środku innej krawędzi, w związku z czym powstaje bryła przywodząca na myśl kryształ.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 09

Pustynny dom pasywny

W efekcie przepływ przestrzeni wspiera ekstremalne różnice, jednak bez nieciągłości. Elementy domu wsuwają się w siebie, zmieniając relacje złamanych symetrii, lokalnych osi i osadzonych równoległości. Topologicznie dom tworzą spadziste płaszczyzny, tworzące skręcony torus z kilkoma drugorzędnymi i trzeciorzędnymi objętościami przestrzeni.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 04

OPA bada nowy model ekologicznej architektury w ramach projektu „zmiennokształtnego”. Projekt wykorzystuje opracowany specjalnie na jego potrzeby syntetyczny grunt. To właśnie on ma chronić dom przed surowym pustynnym krajobrazem. Dzięki temu podejściu miejsce i krajobraz są ze sobą nierozerwalnie związane.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 05

Formalnie dom jest wyrzeźbiony z grubej skorupy, składającej się albo z naturalnego podłoża, albo z grubych na dwie stopy, mocno izolowanych zespołów ścian i dachu. Zupełnie jak każda pustynna istota, dom kryje się pod ziemią – zarówno prawdziwą, jak i syntetyczną, która jak bufor chroni go przed surowym pustynnym klimatem. W rezultacie powstał niezwykle efektywny dom pasywny, który utrzymuje komfortową temperaturę życia przy użyciu jedynie promiennikowego ogrzewania i chłodzenia.

dom pasywny shapeshifter-opa-architecture-reno-nevada 07

 

Zobacz także:

ekologiczny-dom-niczym-otulajaca-muszla

al-faya-lodge-odpoczynek-na-pustyni

bialy-stiuk-casa-mami-na-tle-pustynnego-krajobrazu

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close