Search

Mieszkanie w suterenie – bezpretensjonalne wyrafinowanie

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 06

Ateńskie budynki mieszkalne, modernistyczne, wielokondygnacyjne bryły znane jako polikatoikies, rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XX wieku. Wówczas cieszyły się popularnością przede wszystkim za mieszkań cenowo przystępnych dla milionów obywateli. Jednak właśnie dlatego przyczyniły się do nadmiernego przyrostu liczby ludności w miastach. Okazało się także, że warunki życia w takiej architekturze dalekie są od idealnych. Szczególnie biorąc pod uwagę sytuację osób zamieszkujących niższe poziomy, parter i piwnice. Mieszkanie w suterenie oznacza bowiem nie tylko brak światła dziennego, ale także jakichkolwiek widoków za oknem.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 01
Zdjęcia: Yiannis Hadjiaslanis

Takie przestrzenie to wyzwanie dla dobrych projektantów, dając im szansę na kreatywność. Przykładem takiej interwencji jest położona w Ilioupoli, nieopisanej dzielnicy w południowo-wschodniej części Aten, niegdyś niedokończona, częściowo podpiwniczona przestrzeń. Ateńskie biuro architektoniczne Point Supremee przekształciło suterenę w modny apartament, pełen niewymuszonej elegancji. Wykorzystali jego jaskiniowy charakter i surowy stan, a jednocześnie nasycili go tym, co tylko można określić jako realizm magiczny.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 05

Poetyckie mieszkanie w suterenie

Przy zaledwie 56 metrach kwadratowych i napływie światła dziennego tylko z jednej strony, konfiguracja na otwartym planie stanowiła jedyne rozwiązanie. Tylko w ten sposób można było uzyskać poczucie przestronności i zmaksymalizować naturalne oświetlenie.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 02

Korzystając z niedokończonego stanu, architekci uniknęli dodawania ścian wewnętrznych. Zamiast tego zdecydowali się na rozgraniczenie różnych stref za pomocą przezroczystych, lekkich ścianek działowych. Użyli więc wiszących półek, metalowych ekranów z kraty i przesuwnych paneli ze stali i szkła, a także zasłon zapewniających prywatność w sypialni.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 11

Choć większość architektów wolałaby przykryć niedokończone kolumny, belki i sufit z surowego betonu, zespół pozostawił je w stanie nienaruszonym. Postanowili też nie zmieniać istniejących stalowych okien i drzwi, nadając tej przestrzeni industrialną atmosferę. Dodatkowo wzmacniają ją pozostawione na widoku kanały na przewody i rurociągi.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 03

Pomimo stonowanych barw odsłoniętej bryły budynku, mieszkanie mieni się bogactwem faktur i kolorów. Ciepło do wnętrza wprowadzają polerowane płytki podłogowe z terakoty, ściany pokryte korkiem oraz pomalowane na czerwono szafki kuchenne. Z kolei zasłony w kolorze akwamaryny i ochry dodają różnorodne akcenty kolorystyczne, podobnie jak bujne rośliny domowe.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 08

Mieszkanie w suterenie uzupełniono o całkowicie błękitną łazienkę – dawną małą toaletę, którą rozszerzono o kabinę prysznicową. Zwijany ekran projekcyjny zamienia skromną część wypoczynkową w salę kinową. W rezultacie remont nie tylko zmienił szarą przestrzeni w przytulne otoczenie mieszkalne. Nadał mu również mieszkaniu relaksującą atmosferę i bezpretensjonalne wyrafinowanie.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 12

 

Zobacz także:

dom-wakacyjny-na-wyspie-mykonos-grecki-minimalizm

modernistyczne-mieszkanie-niczym-wnetrze-jachtu

nostalgiczny-apartament-studiopepe-w-mediolanie

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close