Search

Ekologiczny dom niczym otulająca muszla

ekologiczny dom tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 01

Między drzewami, w lesie w prefekturze Nagano w Japonii ukryto mały, gliniany, ekologiczny dom zrealizowany przez architektów Tono Mirai. Projekt, który łączy tradycyjne materiały i techniki budowlane ze współczesnymi strategiami dotyczącymi ochrony środowiska, zaprojektowano dla klienta poszukującego niezwykłego, ale ponadczasowego domu.

ekologiczny dom tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 03
Zdjęcia: Takeshi Noguchi

Zgodnie z życzeniem klienta, Shell House zajmuje tylko 20% powierzchni 290 mkw działki. Mając na względzie ten warunek,  Tono Mirai zaczerpnął inspirację z form występujących w przyrodzie. W ten sposób stworzył projekt małego budynku o organicznym kształcie, który dosłownie wtapia się w otaczający go las.

ekologiczny dom tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 04

Podobnie jak muszla ślimaka, dom zawija się wokół północnej i zachodniej elewacji. Tworzy w ten sposób naturalna ochronę. natomiast otwiera się w kierunku wschodnim i południowym. Z tej strony duży otwór wpuszcza światło słoneczne do wnętrza przez cały dzień. Jednocześnie łączy też przestrzeń życiową ze wspaniałą przestrzenią na zewnątrz.

ekologiczny dom tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 07

Aby osiągnąć możliwie najniższy wpływ na środowisko, dom zbudowano przy użyciu lokalnego drewna FSC, ziemi i rąk ludzkich, natomiast całkowicie zrezygnowano z wykorzystania materiałów petrochemicznych. Wszystkie wnętrza wykończono  za pomocą drewna i pozyskanej lokalnie ziemi.

tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 10

Ściana zakrzywionej powierzchni subtelnie rozciąga się na cały dom, otaczając użytkowników naturalną i przytulną atmosferą. Z kolei od strony południowego-wschodu budynek integruje się z lasem przez wychodzący na zewnątrz, drewniany taras.

tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 06

Ekologiczny dom szkieletowy zaprojektowano zgodnie z założeniami domu pasywnym. W związku z tym zastosowano materiały izolacyjne zgodne ze strategią energooszczędności. W rezultacie budynek oceniono na 5 gwiazdek pod względem efektywności energetycznej w japońskiej ocenie środowiskowej CASBEE S.

tono-mirai-architects-shell-house-japan-takeshi noguchi 05

 

Zobacz także:

hotel-arima-nowoczesnosc-ekologia

ekologiczne-domy-drzewa-w-ho-chi-minh

finski-design-sztuka-siedzenia-yrjo-kukkapuro

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close