Search

Treehouse Tulum | dom w gąszczu Jukatanu

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-01

Zdjęcia: Brechenmacher Baumann

Treehouse Tulum

Meksykańskie biuro projektowe Co-Lab Design Office prezentuje Treehouse Tulum, położony pośród tropikalnych dżungli wybrzeża karaibskiego designerski hotel. Ten dom na drzewie wciąga gości w gąszcz bujnych baldachimów półwyspu Jukatan. Prywatna rezydencja mieści się przy nadmorskiej drodze w pobliżu rezerwatu biosfery Sian Ka’an. Projekt powstał przy wspólnym wysiłku lokalnych rzemieślników, budowniczych, projektantów i biura projektowego Co-Lab. Zrealizowali go z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego i był to jeden z najważniejszych priorytetów podczas prac. Biała betonowa konstrukcja przeplata się z otaczającą dżunglą, z melodyjną łatwością wtapiając się w jej bujny habitat.

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-011

CO-LAB-design-office-

Cement i drewno

Prywatny hotel, który może pomieścić do 10 osób, jest wykonany głównie z białego polerowanego cementu. Wyłania się z gęstej namorzynowej dżungli niczym spokojny miraż. Ale to wykorzystanie w całej strukturze drewna pochodzącego z lokalnych źródeł – tzalam, zapewnia harmonijną relację nieruchomości z otoczeniem.

CO-LAB-design-office-tulum--mexico-07

CO-LAB-design-office-tulum

Kojące wnętrza

Za oszczędnym wystrojem wnętrz stoi Annabell Kutuco z Berlina, a każda przestrzeń bez wysiłku przemawia do tropikalnego kontekstu. Neutralną paletę przerywają tkaniny i ceramika z manufaktury La Chicharra, co bez wątpienia dodaje charakteru i uroku. Dzięki zleceniu miejscowym wytwórcom produkcji mebli na wymiar, Treehouse jest bogaty w charakterystyczne elementy, które składają hołd tej społeczności rzemieślników. Tkane kosze z bejuco – włókna, które powstaje z dojrzałych winorośli zbieranych ręcznie przy pełni księżyca – służą jako wewnętrzne akcenty. Meble wykonała miejscowa rodzina stolarzy, którzy przetwarzają drewno wyrzucane na plaże przez sztormy. Tzlam – karaibski orzech – kontrastuje w całym domu z rzemieślniczym białym cementem. Pokoje są pełne światła, cieni i delikatnej bryzy.

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-06

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-010

Przestrzeń i przyroda

Luksusowy hotel sąsiaduje z parkiem narodowym, w związku z tym goście mogą wręcz zanurzyć się w otaczającej zieleni. Wszystko dzięki kilku dużym przestrzeniom wspólnym w budynku i na zewnątrz. Są to więc okalające tarasy, jadalnie we wnętrzach oraz pod gołym niebem. Oczywiście przestronne sypialnie także kryją się wśród drzew. Co-Lab nie oszczędził okazji, by zassać otaczającą przyrodę do środka, przepuszczając światło i powietrze przez każdy pokój. Czyste i nienaruszone materiały są zarówno wrażliwe, jak i prymitywne. Dodatkowo każdy narożnik konstrukcyjny celowo zmiękczono, aby uzyskać delikatny kontrast z dziką lokalizacją.

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-05

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-03-2

Wyjątkowe otoczenie

Gęsta dżungla namorzynowa żywi wielką różnorodność fauny i flory i oczyszcza miejscowe źródło wody. Droga przez plażę prowadzi z Treehouse do głównego wejścia do rezerwatu biosfery Sian Ka’an. Jest to park narodowy, w którym żyją jaguary, pantery, krokodyle, delfiny i inne egzotyczne gatunki. Znajduje się tu także spektakularny teren z ruinami Majów – piramidami, kanałami i lagunami. Tulum jest także domem drugiej największej na świecie rafy koralowej. Mezoamerykański system raf koralowych rozciąga się od Meksyku do Hondurasu. Chroni i pielęgnuje spektakularną ilość koralowców, ryb i innych organizmów morskich. Aby wspomóc delikatny ekosystem, Treehouse Tulum opiera się w pełni na instalacji solarnej. Systemy uzdatniania wody i zbierania wody deszczowej to kolejne rozwiązania zastosowane by świadomie istnieć w specyficznym otoczeniu. Jednocześnie miejsce to zapewnia spokojną i luksusową ucieczkę od świata zewnętrznego. Jest jednocześnie dowodem, że dobrze przemyślany projekt, może być etyczny bez uszczerbku dla elegancji.

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-014

CO-LAB-design-office-tulum-treehouse-mexico-013

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close