Search

Kultowe meble Fornasetti w Kwirynale

1.PNG

O projekcie „Contemporary Quirinal”, który rozpoczął się z inicjatywy Prezydenta Republiki Włoch, pisaliśmy już wcześniej. To specjalna kolekcja wyselekcjonowanych dzieł włoskiego designu. Przedstawia talent twórców i doskonałość włoskiej sztuki  wzornictwa. Tymczasem, od 5 lipca, część prezentowanych obiektów wybrano, by na stałe zagościły w Kwirynale – siedzibie głowy państwa. Spośród 36 dzieł sztuki i 32 obiektów designu, wybrano dwa kultowe meble Fornasetti.

cultore meble Fornasetti trumeau Architettura, Sala della Vittoria_ph courtesy Quirinale
Architettura w Sali Zwycięstwa

Trumeau (kredens) Architettura znajduje się obecnie w Sala della Vittoria (Pokoju Zwycięstwa). Natomiast zakrzywiony stół Libri ustawiono w gabinecie prezydenta Sergio Mattarelliego, w Palazzina del Fuga.

cultore meble Fornasetti curved table Libri, Palazzina del Fuga_ph courtesy Quirinale
Libri w Palazzina del Fuga

Pablo Neruda określił Piero Fornasettiego mianem „czarodziej cennej i precyzyjnej magii”. Jako artysta z pewnością wyprzedził swój czas, stając się znaczącą postacią we współczesnej kulturze. Piero Fornasetti swoją pracą przyczynił się do odnowienia smaku i stworzenia unikalnego i natychmiast rozpoznawalnego języka wizualnego. Postmodernistyczny jeszcze przed stworzeniem tego terminu, Piero Fornasetti przeniósł pracę na płótnie do świata mebli. Jednocześnie myląc perspektywy, przemieniając przestrzeń, zmieniając czas nadawał życie formie dekoracji. Ta może być drukowana lub rozmieszczana na dowolnej powierzchni, od ścian po konstrukcje, od mebli po przedmioty codziennego użytku, od książek po plakaty. Sam Piero stwierdził:

„Cała moja praca opiera się na rysowaniu, rysunek rozumiem jako dyscyplinę, sposób na życie i organizowanie własnej egzystencji. (…) Artysta musi poustawiać rzeczy, aby stworzyć inny świat, drugą naturę i sposób ciągłego studiowania rzeczy i ich esencji … ”

Warto dodać, że od 14 czerwca bieżącego roku trwa wystawa poświęcona twórczości Piero Fornasettiego w szwedzkim Artipelagu. O tym wydarzeniu także już tu wspominaliśmy. W Sztokholmie można podziwiać jego dzieła i kultowe meble do stycznia 2020.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close