Jackfruit Garden Residence to zaprojektowany przez studio Wallmakers, niedawno ukończony dom rodzinny w Indiach. Jak sama nazwa wskazuje, projekt powstał, aby zachować ogromne drzewo chlebowca rosnące w rogu działki. Ogrodowa rezydencja to dom pana Riaza i jego licznej rodziny. W związku z tym inną kwestią, o której należało pamiętać, było ogromne znaczenie zapewnienia prywatności wspólnych przestrzeni.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 01](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-01-1024x682.jpg)
To nadało formę idei rozwijającej się ściany. Łagodnie otacza drzewo i skręca w górę, aby płynnie połączyć się z żelbetowym dachem budynku. To z kolei stworzyło małą kameralną przestrzeń, zapewniającą dużo cienia, prywatność i łatwo dostępną z kuchni. Zaprojektowano ją jak japoński ogród zen.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 10](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-10-1024x576.jpg)
Dom jest w dużej mierze zbudowany z CSEB (skompresowanych stabilizowanych bloków ziemi) i walcowanych ścian ziemnych ze strategicznie rozmieszczonymi otworami do wentylacji krzyżowej.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 20](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-20-1024x682.jpg)
CSEB to bloki błotne przygotowane przez kompresję żwiru, piasku i cementu. Ich energia szara, czyli koszt energetyczny wytworzenia, jest czterokrotnie mniejszy niż w przypadku lokalnie wypalanej cegły.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 05](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-05-1024x682.jpg)
Ściany przejmują obciążenie płyty żelbetowej, na którą składają się prefabrykowane, zbrojone stalą łuki o efektywnej grubości 1,5 cm. Skutecznie zmniejszają całkowite zużycie cementu o 40% i stali o 30%. We wszystkich aspektach dorównują płytom RCC, w tym w wytrzymałości.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 23](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-23-1024x683.jpg)
Ogrodowa rezydencja oczarowuje wnętrzem. Klatka schodowa unosi się nad naturalnie oświetlonym atrium. Sprawia wrażenie rozwijającej się, zwiewnej tkaniny rozciągniętej na szeregu krzyżujących się rur.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 08](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-08-1024x682.jpg)
Trudno nazwać je poręczą, ponieważ poetycko wiją się w odstępach wzdłuż schodów. Tą ramę stanowią poskładane rury, które pozyskano na złomowisku.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 11](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-11-1024x682.jpg)
Rury te następnie ożywają, składają się i rozkładają, by stać się żyrandolami we wszystkich pokojach. W ten sposób ogrodowa rezydencja propaguje ideę, że wykorzystanie złomu, zamiast nowych materiałów, jest nie tylko zgodne z koncepcją upcyklingu. Pomaga również tworzyć dzieła sztuki, które przez cały dzień tworzą wspaniałe wzory cieni na ścianach.
![ogrodowa rezydencja jackfruit garden indie 04](https://pointofdesign.pl/wp-content/uploads/ogrodowa-rezydencja-jackfruit-garden-indie-04-1024x682.jpg)
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/indonezyjska-rezydencja-z-plastiku-i-bambusa/
https://pointofdesign.pl/architektura/najpiekniejszy-dom-w-zielonej-okolicy/
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-z-betonu-wsrod-korkowych-debow/