Search

Winka Dubbeldam obleka budynek w eko-sieć

Winka Dubbeldam 512 GM TOWNHOUSE

Winka Dubbeldam założyła Archi-Tectonics w 1994 roku. Do dziś prowadzi studio projektowe z biurami w Nowym Jorku, Amsterdamie i Hangzhou. Ona i Justin Korhammer, Partner od 2016 roku, prowadzą zróżnicowany zespół projektantów. Można powiedzieć, że pracują na wielu skalach, od małych obiektów i przedmioty, przez architekturę po projekty urbanistyczne. Przemysłowy budynek w dzielnicy Tribeca przekształcono dzięki nałożeniu na niego ekologicznej siatki.

Winka Dubbeldam 08
Winka Dubbeldam

Archi-tectonics i Winka Dubbeldam dodają lekkości, przestrzeni i elastyczności starej industrialnej konstrukcji Tribeca dzięki pomysłowej warstwie okratowania, które przekształca kompozycję w dom rodzinny.

Winka Dubbeldam 01

Wciąż rozrastające się miasta wymagają nieustannych dostaw nowych mieszkań, które powstają w pośpiechu, co skutkuje niespójną, ciasną układanką nie do końca pasujących do siebie klocków Tetris. W ten sposób powstaje zbyt gęste i bardzo niewydajne środowisko .Jednak nowojorscy architekci Archi-Tectonics mieli lepszy pomysł na swój najnowszy projekt mieszkaniowy. Połączyli wąski i płytki (około 20 stóp szerokości i 40 stóp głębokości) budynek industrialny z przełomu wieków w Tribeca z nowym, czteropiętrowym dodatkiem. W tym celu wykorzystali trzecią konstrukcję – lekką kratę, a w zasadzie siatkę ze stalowych ramek i paneli Trespa. Założycielka firmy, Winka Dubbeldam, nazywa ją „skórą klimatyczną”.

Winka Dubbeldam 04

Ta zewnętrzna warstwa, złożona z dynamicznie zmieniających się wzorów i gęstości, rozwija się niczym rozpościerające się do lotu skrzydła ptaka. Dzięki temu właściciele mogą precyzyjnie dostosować ogrzewanie, chłodzenie, światło słoneczne i wentylację w naturalny sposób.

Otwieram i zamykam to częściej, niż się spodziewałem. Adaptuje się różnych sytuacji, pór dnia i roku – opowiada właściciel Olivier Hicks

06_living_room_flat Winka Dubbeldam

Architektoniczny naskórek

Krata, którą Dubbeldam lubi również nazywać „trzecim budynkiem”, owija się wokół domu, tworząc zacieniony ogród na dachu na najwyższym piętrze. Chroni także duży świetlik z tyłu. Zapewnia również prywatność lub połączenie z ulicą. Na zewnątrz, na prawie każdym piętrze, powstały nowe balkony i schody przeciwpożarowe. W ten sposób krata zapewnia spontaniczną różnorodność i przestrzeń zewnętrzną.

nowy jork projekt 512GW_9

Chciałam, aby fasada zmieniała się po otwarciu” – dodaje Winka Dubbeldam.

Winka-Dubbeldam-05.jpg

Różne poziomy współgrają razem, podobnie jak klocki Tetris. Górne kondygnacje, lekko wkomponowane w oryginalny budynek, łączą z innymi piętrami wystające daszki i wysokie okna. Stalowe tylne schody ze szklanymi frontami spinają cały projekt.

Winka Dubbeldam 07

Unikalne, elastyczne przestrzenie w historycznej dolnej części domu celebrują odsłonięte ceglane ściany i drewniane belki. W ten sposób dodatkowo podkreślono lekkość i jasność wnętrz. Każdy obszar zlokalizowano na jego własnym, dedykowanym poziomie. Na przykład pokój zabaw mieści się w piwnicy, wyżej znajdziemy spokojną kuchnię połączoną z pokojem rodzinny. Dalej trafiamy do eleganckiego, eklektycznego salonu z jadalnią. Najwyżej umieszczono pełne światła sypialnie, pokój gościnny i gabinet oraz wypełniony zielenią taras na dachu.

Winka Dubbeldam 02

Każde piętro staje się zupełnie innym miejscem, nowym doświadczeniem. Wszyscy możemy być razem na różne sposoby, pracować lub bawić się na różnych piętrach – mówi jeden z właścicieli, Álvaro D. Moreira

Winka Dubbeldam 03

 

Zobacz także:

ace-hotel-w-kioto-wedlug-kengo-kumy

najwyzszy-na-swiecie-hybrydowy-budynek-projekt-w-sydney

naturalne-piekno-przyrody-zaklete-w-betonowym-wnetrzu

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close