Search

Najwyższy hybrydowy budynek – projekt w Sydney

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 04

Pracownie architektoniczne SHoP Architects i BVN zaprezentowały projekt głównej siedziby firmy technologicznej Atlassian w Sydney. Jak twierdzą, po ukończeniu w 2025 roku, osiągnąwszy 180 metrów, będzie to „najwyższy na świecie hybrydowy budynek z drewna”.

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 01

Siedziba Atlassian stanie obok Dworca Centralnego w Sydney w Australii, na istniejącym historycznym budynku o nazwie The Parcels Shed. Zbudowany w 1906 roku obiekt, był częścią Dworca Centralnego w Sydney i wykorzystywano go do przyjmowania paczek do wczesnych lat 80. Dziś zajmuje go duży hostel młodzieżowy Railway Square. SHoP Architekci i BVN planują wprowadzić budynek schroniska młodzieżowego na niższe piętra projektu.

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 06

Wieża – hybrydowy budynek miejski

W ostatnich latach kilka pracowni przedstawiło propozycje budynków, których ukończenie oznaczałoby powstanie najwyższej na świecie hybrydowej drewnianej wieży. Należą do nich projekt Perkins + Wills z ich 120-metrowąj wieżą w Vancouver oraz plan japońskiego architekta Shigeru Bana dla 71-metrowej wieży w tym samym mieście.

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 03

Ze względu na wysokość 40 pięter, hybrydowy budynek biurowy obejmie wewnętrzną konstrukcję drewnianą otoczoną kopertą ze stali i szkła.Co więcej, nowojorska praktyka pracuje już nad najcieńszym wieżowcem na świecie. Stalowy egzoszkielet będzie wspierał „mega piętra”, które podzielą wieżę w pionie na to, co architekci SHoP określają jako dzielnice. Obejmą więc mieszankę przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Sam hybrydowy budynek obejmie z kolei szklana fasada generująca energię. Ma to na celu zapewnienie „ocienianie” biur wewnętrz.

Obecny projekt obejmuje wytwarzający energię elektryczną system elewacyjny z funkcją samo-zaciemnienia, aby wewnętrznie zmniejszyć bezpośredni zysk ciepła.”

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 05

Nadziemne parki zaplanowano rozmieścić w różnych punktach wieży. Jak twierdzą architekci z nowojorskiego biura, projekt zapewnia wygodę ich użytkowania przez cały rok. Jednak największy krok w stronę zrównoważonego rozwoju to sama konstrukcja, łącząca stalową ramę z wnętrzami z masywnego drewna. Architekci SHoP szacują, że dzięki temu powstanie o 50% mniej węgla w procesie budowy, niż w przypadku tradycyjnej wieży.

W połączeniu z wykorzystaniem drewna, innowacyjna fasada umożliwia w  projekcie wykorzystać umiarkowany klimat Sydney. Pozwala na  zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i generowania energii lokalnie”.

atlassian-sydney-headquarters-budynek hybrydowy shop-bvn 02

Nowojorska pracownia SHoP Architects powstała w 1996 roku. Natomiast BVN to australijska firma architektoniczna, której początki sięgają 1997 roku, i ma biura w Sydney, Brisbane, Londynie i Nowym Jorku.

 

Zobacz także:

kengo-kuma-architekt-postindustrialny

rem-koolhaas-kontrowersyjny-konceptualista

mies-van-der-rohe-architektura-siegnal-chmur

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close