Wielki maestro mody Alexander McQueen zmarł ponad osiem lat temu. Urodzony w Lewisham w Londynie McQueen szybko zyskał sławę dzięki talentowi i wyjątkowemu spojrzeniu na modę. Alexander McQueen był mistrzem teatralnych efektów, ale jego praca nie była pozbawiona treści.
Miał zaledwie 16 lat, kiedy zaczął staż u znanego producenta garniturów męskich Savile Row, Gieves & Hawkes. Był w awangardzie brytyjskiej mody od wczesnej młodości, wraz z głównymi nazwiskami, które są obecnie dobrze znane w branży modowej. Wystarczy wspomnieć choćby wielkiego makijażystę Pata McGratha, kolegę projektanta Johna Galliano czy stylistkę Katy England. Kiedy popełnił samobójstwo w 2010 roku, świat ubolewał nad utratą jednego z największych talentów.
Alexander McQueen obrazoburca
Przede wszystkim, dla McQueena moda była środkiem wyrazu, a jego twórczość zawsze badała polaryzujące zagadnienia. Poruszał więc kwestie takie jak życie i śmierć, człowiek i maszyna. Jego kolekcje i popisy zawsze przesuwały granice, inspirowały i szokowały świat mody. Od pokazów kolekcji wystawianych na obrzeżach Londynu po wywrotowe projekty, a gotycki i wiktoriański styl zawsze pojawiał się w DNA jego kolekcji.
Aleksander McQueen prowokator
Następca Johna Galliano w Givenchy, już przed powstaniem jego własnego domu mody, słynął z prowokacyjnego stylu. Jako modelkę prezentującą jedną z jego kolekcji wybrał Aimee Mullins, która przeszła amputację obu nóg. Pozowała do zdjęć na wybiegu na wykwintnych, rzeźbionych drewnianych protezach.
Kolekcja „bumster” McQueena, zadebiutowała jesienią 1995 roku i między innymi odkrywała górna część pośladków. Enfant terrible tłumaczył powstanie utrzymującego się wciąż trendu:
Chciałem wydłużyć ciało … nie tylko pokazać tyłek. Dla mnie ta część ciała – nie tyle pośladków, co dolna część kręgosłupa – to najbardziej erotyczna część ciała, mężczyzny lub kobiety ”.
McQueen showman
W 1997 roku McQueen projektował kostiumy dla tournee dla Davida Bowiego. Zaprojektował całą garderobę na trasę koncertową, w tym także słynną kurtkę Union Jack. Uwieczniono ją na okładce 20. albumu studyjnego popowej legendy, Earthling.
Eye to pierwszy pokaz mody McQueena w Nowym Jorku, gdzie prezentował swoją kolekcję na sezon letni 2000. Już przed wydarzeniem po mieście krążyły plotki, że modelki zostaną zawieszone na Brooklyn Bridge. Ten spektakl, wystawiony na uboczu w jednym z magazynów przemysłowych zaskoczył wszystkich z modelkami unoszącymi się nad podłogą wyłożoną sztyletami. W połączeniu z ekstremalnym alarmem pogodowym tego dnia, bez wątpienia pozostawił głębokie wrażenie na publiczności.
McQueen na szczycie
W ramach swojej kolekcji Irere McQueen wprowadził chyba najbardziej kultowy ze wszystkich swoich symboli marki: motyw czaszki na szalu. Kopiowana na całym świecie i naśladowana przez niezliczoną liczbę innych projektantów, stała się prawdopodobnie najbardziej znanym akcesorium modowym w historii.
Cały świat zakochał się w jego buntowniczym stylu, na czele z wpływowymi celebrytami – od Nicole Richie po Johnny’ego Deppa. Występy Alexandra McQueena na wybiegu dla jego własnej marki były miejscem, w którym naprawdę ożyła jego wyobraźnia. To tam na nowo zdefiniował granice mody i zwrócił na siebie uwagę zarówno branży modowej, jak i świata.