Search

The Beauty and the Mastery by Alessi

TheBeauty-and-TheMastery

Od 19 stycznia do 3 kwietnia obecnego roku, w Museum für Angewandte Kunst w Kolonii (MAKK), oglądać można wystawę Alessi Made in Crusinallo, The Beauty and the Mastery.
Marka Alessi, której produkty eksponowane zostały w niemieckim muzeum, jest doskonałym przykładem wybitności wzornictwa włoskich produkcji. „Jesteśmy warsztatem badawczym w dziedzinie sztuki użytkowej. Choć opieramy się na współczesnych technologiach industrialnych, nasza praca ma swoje korzenie w kulturze wyrobów ręcznych” uważa Alberto Alessi, podsumowując kwintesencję działania marki.
To nie pierwszy raz, kiedy te kultowe włoskie produkty można było oglądać w ramach jednej, spójnej wystawy. W 2013 ekspozycja zaprezentowana została podczas London Design Festival w budynku V&A. Obecnie została przeniesiona do niemieckiego muzeum. Jej celem ukazanie jest chronologicznej ewolucji wzorniczej. Podróż rozpoczyna się od zestawu herbacianego Bombé, zaprojektowanego w 1945 roku przez Carlo Alessie, a kończy na dopracowanej kolekcji naczyń z 2012 roku projektu holenderskiego wzornika, Marcela Wandersa.
Odwiedzającemu nie proponuje się jedynie przedstawiania gotowych rozwiązań, ale zwraca jego uwagę na całość procesu projektowego, bez którego wybrane modele nie uzyskałyby swojego stanu doskonałości i praktyczności. Wystawa obejmuje szkice, prototypy oraz kilka krótkich filmów ukazujących różne aspekty kolejnych kroków prowadzących od koncepcji do powstania produktu. Te nieopowiedziane historie, które często zostają pominięte w sztuce użytkowej, zostają obdarowane nowym życiem i istnieją w kontekście samych eksponatów. Każdy obiekt, nawet najmniejszy, ma swoją własną historię, łączącą w sobie kreatywność oraz technologię. W muzeum obejrzeć można również film, w którym sam Alberto Alessi, dyrektor marki, wyjaśnia koncepcję wystawy oraz działań projektowych.
Dodatkiem do ekspozycji jest film Household Goods Factory tureckiej produkcji. Jego reżyser, Ali Kazma, od kilku lat zajmuje się badaniem relacji pomiędzy ludzkimi działaniami, a produkcją, projektem oraz konserwacją produktów wzornictwa użytkowego. Jego analiza obejmuje zarówno wyroby ręczne, niewielkie produkcje jak i wielkie manufaktury. Film został zrealizowany po kilkuletnim pobycie we Włoszech samego artysty i stanowi jedną z części serii Obstructions („Przeszkody”).

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close