Search

Zapachy do domu | perfumowe stylizacje

Różne style aranżacji wnętrz znajdują swoje przełożenie także na sferę sensoryczną. I nie chodzi tu wyłącznie o wzrok czy dotyk, którym identyfikujemy kolory oraz tekstury. Także zapachy do domu cieszą się coraz większą popularnością. Zdecydowanie każde wnętrze, które wypełnia starannie dobrana dekoracja i wyselekcjonowane meble, zasługuje na odpowiedni perfum. Nauka o zapachu jest fascynującym tematem. Jak wiadomo zapach wywołuje silne reakcje emocjonalne i fizyczne, a więc odgrywa ważną rolę w życiu codziennym.

zapachy do domu 02
Culti

Odwołując się do nauki należy przypomnieć, że zapach różni się od innych pierwotnych zmysłów. A wszystko dlatego, że jest połączony z korą węchową, częścią mózgu odpowiedzialną za emocje i pamięć. Nic tak nie ożywi przeszłości jak zapach, który kiedyś z nią był związany. Innymi słowy, zdolność do doświadczania i wyrażania emocji wynika bezpośrednio ze zdolności naszego mózgu do przetwarzania zapachu.

Tyle czasu poświęca się na wyposażenie domu, wybierając idealne meble i projektując wystrój wnętrza, który odpowiada charakterowi mieszkańców. Ale to zapachy do domu naprawdę odgrywają rolę w uczynieniu domu domem, ponieważ nadają przestrzeni esencji.

zapachy do domu 03
Water | Tom Dixon

Zapachy do domu wprost z górskiej łąki

Kwiatowy zapach jest lekki, romantyczny, słodki, a zatem zdecydowanie najpopularniejszy. Zapach ten, często zawierający subtelne i wyraźniejsze mieszanki róży, fiołka, lilii, jaśminu i lawendy. Może nadać pomieszczeniu przewiewny, świeży charakter bez silnego, przytłaczającego aromatu.

Kwiatowe perfumy można podzielić na dwie grupy: nuty kwiatowe – róża, groszek, piwonia, glicynia – i naturalne słodkie odcienie – miód, wanilia, karmel i makaronik. Zapachy te działają w większych przestrzeniach, salonach, kuchniach i łazienkach i mogą mieć uspokajający, towarzyski efekt.

Zapachy kwiatowe stanowią również doskonały dodatek do sypialni. Tworząc atmosferę otoczenia, lilia, orchidea i lawenda to spokojne zapachy, które pasują do bardziej relaksującego otoczenia. Pamiętaj, że styl i wystrój odgrywają tutaj dużą rolę.

zapachy do domu 04
Maduraï Limited Collection Candle | Cire Trudon

Egzotyczne zapachy do domu

Orientalne zapachy często zawierają przyprawy, takie jak pieprz, goździki i cynamon. Zapachy te pochodzą z bardziej egzotycznych części świata i promują ciepłą i zmysłową atmosferę.

Jeśli masz problem z koncentracją, zapachy te sprawdzą się w twoim biurze domowym. Pikantne zapachy, szczególnie nuty kardamonu, przypraw i paczuli pasują do zapachu papieru i atramentu. Razem z nimi tworzą naturalną harmonię pomieszczenia.

zapachy do domu 05
The Gift Of Love | Coreterno

Orzeźwiające zapachy do domu

Świeże zapachy cytrusów najlepiej nadają się do kuchni i jadalni. Pomieszczenia, w których przygotowuje się i spożywa posiłki, często najtrudniej wypełnić przyjemnym zapachem. Świeże zapachy przenikają wszelkie istniejące zapachy, dzięki czemu odświeżają i wyciszają atmosferę.

Aromaty mandarynki, limonki i grejpfruta uzupełniają zapach klasycznej cytryny. Warto także zwrócić uwagę na ich intensywność, ponieważ dyfuzory oferują jaśniejsze nuty zapachowe. Z kolei świece gwarantują cięższy zapach.

zapachy_do_domu 06
Bibliothèque | Byredo

Leśne zapachy do domu

Drzewne zapachy, szczególnie lubiane przez mężczyzn, często mają jasne nuty głowy z piżmowym sercem. Nuty drzewa cedrowego, oudu i paczuli dają subtelne nuty przyjemnego aromatu, a zapachy skóry i tytoniu mają większą głębię. Te zapachy zapewniają atmosferę wyrafinowania i tajemniczości, gdy są noszone jako osobiste perfumy. Jednak gdy są rozproszone w domu, odcienie nabierają ciepła i przyjemnego charakteru.

Korytarz jest wejściem do domu, miejscem, w którym robi się pierwsze wrażenie. Nie tylko witasz gości w swoim domu, ale jest to także pierwszy obszar, w którym możesz się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Subtelne, nie przytłaczające zapachy drzewne są spokojne i przyjazne, zapewniają pocieszającą i relaksującą atmosferę, która wita gości i uspokaja.

zapachy_do_domu 07
Arancia di Capri | Acqua di Parma

Magiczna moc zapachu

Perfumy mają większą moc przekonywania niż słowa, wygląd, sentyment i wola. Nie możemy odmówić perfumom tej siły, ponieważ przenika nas, gdy powietrze, którym oddychamy, przenika przez nasze płuca, wypełnia nas, całkowicie nas dominuje, i nie ma sposobu, aby się temu przeciwstawić ”.

Gdyby Patrick Süskind, autor książki Perfumy, żył w naszych czasach, w których projektowanie domu staje się coraz ważniejsze, nawet względem projektowania mody, dodałby, że perfumy królują również we wnętrzu naszego domu. Perfumy to w końcu szczegół niewidoczny dla oka, ale nie dla węchu, i pierwszy, który wita nas, gdy przekroczymy próg. Z tego powodu musi być nie tylko przyjemny, ale także zgodny ze stylem i aranżacją.

zapachy_do_domu_08
1970, Bella Freud

Zapachy do domu podkreślą jego charakter

Na przykład kwiatowy zapach z gorzkim akcentem kawy, zamknięty w ekstrawaganckim opakowaniu jest idealny do eklektycznego, hiperbarwnego wnętrza. Natomiast purystyczna szklana butelka z podgrzewanym wnętrzem nadaje się do uzupełnienia skandynawskiego nastroju. Z kolei odrobina onyksu i jadeitu rozcieńczonego cytryną natychmiast przypomina industrialny styl. Atmosfera boho pokocha uduchowiony, niemal mistyczny akcent, taki jak połączenie kadzidła, mirry i paczuli. Dla tych, którzy kochają francuski szyk, klasyczne zielone nuty zmieszane z liśćmi figi sprawią, że poczują się, jakby znaleźli się na Boulevard Saint Germain. Zapachy do domu potrafią także przywołać atmosferę Mediolanu, wypełniając wnętrze aromatem cytrusów, a szczególnie słodkiej pomarańczy z Capri. Przyjrzyjmy się zatem naszemu wnętrzu i znajdźmy zapachy, które zdefiniują i podkreślą nasz ulubiony styl życia.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close