Search

Tygodnik kulturalny – sztuka w internecie

metropolitan opera

Od kilku dni żyjemy w nowej rzeczywistości – pracując z domu, unikając kontaktów z innymi ludźmi, zastanawiając się jak szybko minie ta nadzwyczajna sytuacja. A także jakie będą jej następstwa. Wyjątkowe okoliczności wymuszają szybką adaptację, a takie zdolności posiada przede wszystkim internet. Ponieważ wszystkie wydarzenia zostały odwołane lub przełożone na bliżej nieokreślony termin, w dzisiejszym artykule zatytułowanym po prostu Tygodnik Kulturalny, przyjrzymy się zjawisku przenoszenia sztuki w wirtualny świat.

tygodnik kulturalny 02
Wyszukiwarka-projektu-Google-Arts Culture

Tygodnik kulturalny – najsłynniejsze muzea na świecie

Domowa kwarantanna to doskonała okazja, aby poświęcić czas na buszowanie w sieci. Jednak nie musi to oznaczać jałowego scrolllowania lub przeglądania tysięcy doniesień medialnych o epidemii. Dla zachowania dobrej kondycji psychicznej zaleca się obcowanie z kulturą. I jak widać oferta poszerza się z dnia na dzień. Choć muzea już wcześniej proponowały wirtualne zwiedzanie, teraz mamy rzeczywiście fantastyczna okazję, aby z tych zaproszeń skorzystać. W ten sposób udamy się w najbezpieczniejszą podróż jaką można sobie wyobrazić, bez wychodzenia z domu. Poniżej lista najciekawszych instytucji muzealnych, które warto odwiedzić właśnie teraz, wraz z linkami gotowymi do kliknięcia.

Guggenheim Museum, Nowy Jork

Musée d’Orsay, Paryż

British Museum, Londyn

National Gallery of Art, Waszyngton

National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul

Rijksmuseum, Amsterdam

Van Gogh Museum, Amsterdam

Pergamon Museum, Berlin

National Museum of Anthropology, Meksyk

MASP, Sao Paulo

The J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Uffizi Gallery, Florencja

 

tygodnik kulturalny 03

Co prawda nie wszystkie popularne muzea i galerie sztuki można odwiedzać dzięki Google Arts & Culture, jednak niektóre oferują inne, cykliczne wydarzenia i wycieczki online – np. Luwr.

Tygodnik kulturalny – teatr online

Portal Ninateka.pl dotychczas znany pasjonatom, ma szansę zyskać ogromną publiczność, dzięki swoim obszernym archiwom. Właśnie tu mamy możliwość obejrzeć najwybitniejsze przedstawienia teatru telewizji, świetne dokumenty oraz perły polskiej kinematografii. Zachęcamy do eksploracji tego portalu, ponieważ znajdziemy tu materiały o niezwykłej wartości artystycznej. Dostępne całkowicie za darmo.

Ninateka
Ninateka

Także istniejące teatry odpowiadają na aktualną sytuację wystawiając spektakle online. Zespoły aktorów, wspomagane przez ekipy kamerzystów i specjalistów IT, wciąż realizują swoją misję. Z tą tylko różnicą, że widownia znajduje się przed ekranami komputerów w swoich domach. Z kolei dla widowni jest to o tyle wygodna sytuacja, że można rozpocząć oglądanie w dowolnej chwili.

traviata
Traviata

Warto także zajrzeć na stronę Metropolitan Opera, gdzie od poniedziałku odbywają się transmisje najsłynniejszych przedstawień. Taka gratka dla miłośników muzyki klasycznej może się już nie powtórzyć, najsłynniejsi śpiewacy operowi na najlepszej scenie świata, bez kosztowych biletów lotniczych i do samej opery!

Tygodnik kulturalny – czas na lekturę

Wreszcie pora na książkę, ale niekoniecznie do ręki. Portal empik.pl właśnie udostępnił na dwa miesiące darmowy dostęp do swojej kolekcji audiobooków! To idealny moment, aby dołączyć i skorzystać z ogromnej biblioteki niezliczonych autorów.

wzs_nowa_polona_01
Polona

Dla osób lubiących bardziej wnikliwie korzystać z zasobów bibliotek możemy zaproponować portal polona.pl. Znajdziemy tu zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Łącznie 260 tysięcy książek, które można przeglądać kartka po kartce. Wśród nich niedostępne przeciętnemu odbiorcy publikacje z XVII wieku!

polona 01
polona 01

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close