Chanel po raz kolejny zachwyca legendarnym wyrafinowaniem i subtelną grą między francuskim dziedzictwem marki, a nowoczesnym duchem haute couture. Pokaz Fall-Winter 2022/23 to także kontynuacja wyjątkowej współpracy Virginie Viard i francuskiego artysty współczesnego, Xaviera Veilhana.
Chanel – pokaz jesień-zima 2022/23
Kolekcja Chanel jesień-zima 2022/23 to historia o nieprzemijającej elegancji wypełnionej wieloma odcieniami natury i legendarnym tweedem Gabrielle. Jak mówi sama Virginie Viard, pokaz jesień-zima 2022/23 miał stanowić ciągłość poprzedniego pokazu, pozostawiając miejsce na eksperymenty.

„Grupa artystów, którzy mnie otaczają, złożona z Xaviera Veilhana, Sébastiena Telliera, Charlotte Casiraghi, do której dołączyli Pharrell Williams i modelka Vivienne Rohner, pozwala na to. Podobnie jak samo Haute Couture”. – dodaje.

Najnowsza kolekcja stanowi połączenie pierwszych wizji Mademoiselle Chanel. Zdefiniowanej przez dopasowane kroje sukienek i garniturów, które podkreślają delikatność kobiecych ramion i talii ze subtelną wolnością Viard. Uzupełnione o liczne plisy, koronki, a także niespodziewane połączenia materiałów i kolorów, wśród których królowały odcienie różu, beżu, zieleni, czerni oraz khaki.

Okrągłe ramiona, kwadratowe plecy, hafty o geometrycznych kształtach i wzorach to niezaprzeczalny ukłon w stronę lat siedemdziesiątych XX wieku. Rezonujący także z konstruktywizmem graficznego wystroju. A to słowo klucz, do którego Karl Lagerfeld był szczególnie przywiązany.

Choć same ubrania stanowią niezwykły kunszt marki, stylizacje uzupełniono o naszyjniki z jubileuszowej kolekcji High Jewellery „1932”, oddającej hołd pierwszej i jedynej kolekcji „Bijoux de Diamants”, stworzonej przez samą Mademoiselle Chanel.

Elementem przełamującym klasykę są buty kowbojskie, które nadają nowego znaczenia całej kolekcji. Splatają także związek z ośrodkiem jeździeckim Étrier de Paris – miejscem, w którym odbył się pokaz.
„Te buty są również echem poprzedniego pokazu Haute Couture, który otworzyła Charlotte Casiraghi na koniu.” – uzupełnia Virginie Viard.

Chanel – oprawa pokazu
Oprawa inspirowana jest kamuflażem złudzeń optycznych, z odważną grą kształtów i pasków.

„Xavier Veilhan dobrze się bawił, przekształcając scenografię we wciągającą instalację, równie miękką, co przesuwającą się, w której muzyka bierze udział”. – tłumaczy Viard.

Zobacz także: