Search

Fornasetti na wystawie letniej w Artipelagu

 

14 czerwca 2019 r. w szwedzkim muzeum sztuki Artipelag rozpoczyna się wystawa FORNASETTI Inside Out Outside In. Jest to pierwsza wystawa w Szwecji, która obejmuje cały dorobek Piero Fornasettiego (1913-1988), aż po współczesną twórczość jego syna Barnaby. W tym roku kompleks muzeum sztuki nowoczesnej postanowił poświęcić swoją główną wystawę letnią temu wielowymiarowemu włoskiemu artyście a także projektantowi. W związku z tym wystawa pokazuje różne oblicza twórcy i cały jego dorobek, od obrazów, rysunków, grafik po meble.

Wiele twarzy

Piero Fornasetti to postać o wielu obliczach, ale znana jest głównie na międzynarodowej scenie projektowej. Na wystawie artysta jest analizowany a także prezentowany w całej swojej złożoności wraz z różnymi dyscyplinami artystycznymi. Jest to chronologiczna podróż, która z pewnością współgra z architekturą muzeum. Ponadto wydobywa bogactwo jego wyobraźni i analizuje nieustający ruch. Inside Out Outside In, charakteryzuje jego płynną i bezgraniczną kreatywność. Także wyjątkowe kompetencje techniczne do wyrażania osobistych wizji i przedstawiania ich w rzeczywistości. Zdaje się, że jego twórcze pomysły wyłaniają się z niekończącego się źródła. Staje się też jasne, że pojęcie projektu, które sam tworzy, wynika z braku ograniczeń czasowych i dyscyplinarnych, z filozoficznej refleksji, która przenika wszystkie kategorie i stawia człowieka i ludzką kondycję w jego centrum.

Właśnie z powodu takich cech długo uważano Piero Fornasettiego za outsidera na scenie artystycznej. Dzisiaj, w odmienionym świecie, w którym granice między sztuką, designem a także rzemiosłem wydają się zacierać, staje się wzorem dla młodego pokolenia artystów.

Włoska jakość

Fornasetti to włoska pracownia projektowa i dekoracyjna, założona w latach pięćdziesiątych przez Piero Fornasettiego. Obecnie marka słynie na całym świecie przede wszystkim ze swoich precyzyjnie wykonywanych mebli i akcesoriów.

Efektem różnych faz cyklu produkcyjnego jest unikatowość każdego elementu a także uczynienie wszystkich obiektów marki autentycznym dziełem sztuki. Pod kierownictwem artystycznym Barnaby Fornasetti nie wyklucza się żadnej formy twórczości artystycznej, a badania, które zawsze inspirowały Atelier, mają teraz także na celu kształtowanie doświadczeń kulturowych, które wykraczają poza projektowanie i produkcję finalną.

Artipelag

Artipelag to miejsce spotkań a także wystaw, wydarzeń kulturalnych, muzyki, architektury, szwedzkiego designu i dobrego jedzenia. Wszystko to jest organizowane na tle wspaniałego archipelagu sztokholmskiego. Artipelag znajduje się w Hålludden na wyspie Värmdö – około 20 minut jazdy od centrum Sztokholmu. Budynek zajmuje powierzchnię 10 220 metrów kwadratowych i jest otoczony klifami z sosnowego piasku ze spektakularnymi widokami na fiord Baggensfjärden. Ponadto został zaprojektowany przez nieżyjącego architekta Johana Nyréna.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close