Search

Kamp C prezentuje przyszłość budownictwa 3D

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_02

Kamp C kończy dwupiętrowy dom, który w całości, a na dodatek w jednym kawałku, wybudowała drukarka 3D. Centrum zrównoważonego rozwoju i innowacji w budownictwie – Kamp C, postawiło pierwszy taki dom na działce w Westerlo w Belgii.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_01

Dom, który został wydrukowany na największej drukarce 3D do betonu w Europie, ma dwa piętra. „Drukowanie” budynku trwało zaledwie trzy tygodnie.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_03

To, co czyni ten dom tak wyjątkowym, to fakt, że wydrukowaliśmy go za pomocą stałej drukarki 3D do betonu. Inne domy drukowane na całym świecie mają tylko jedną kondygnację. W wielu przypadkach elementy były drukowane w fabryce i montowane na miejscu. My jednak drukowaliśmy całą bryłę budynku w jednym kawałku na miejscu”. -powiedział kierownik projektu Kamp C, Emiel Ascione.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_07

Popisowe dzieło Kamp C

Dom Kamp C ma osiem metrów wysokości i 90 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Stanowi to średnią wielkość domów szeregowych w tej okolicy. Sprowadzenie dużej drukarki, która wydrukowała dom, okazało się bardzo proste.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_11

Zbudowanie drukarki zajmuje jeden dzień, a po zakończeniu pracy potrzeba także jednego dnia na jej demontaż. Proces przypomina stawianie na placu budowy dźwigu samojezdnego. Drukując dom w jednym kawałku na miejscu, nie trzeba brać pod uwagę dodatkowych mostków zimna, które powstają, gdy łączone są różne części. Dzięki temu można obniżyć koszty produkcji”. – powiedział kierownik projektu Marijke Aerts.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_04

Firma twierdzi, że w przyszłości drukowanie całego domu zajmie zaledwie dwa dni. Domy budowane w ten sposób przekroczą także dwa pietra wysokości.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_05

W tym momencie nasz dostawca drukarek – COBOD, stworzył nawet większą wersję drukarki. W tej chwili drukują trzypiętrowy budynek mieszkany w Niemczech”.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_06

Produkcja obecnego domu była możliwa dzięki europejskiemu projektowi C3PO, który ma na celu przyspieszenie przejścia technologii druku 3D we Flandrii w Belgii. W związku z tym budynek zaprojektowano w ten sposób, aby pokazać potencjał technologii. Właśnie dlatego posiada nawis oraz różne typy ścian.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_08

Dom cechuje się także niskim zużyciem energii – wykorzystuje ogrzewanie podłogowe i sufitowe. Zasilają je specjalne elewacyjne panele słoneczne i pompa ciepła, a Kamp C docelowo doda jeszcze zielony dach. Zdaniem firmy korzystanie z drukowania 3D w budynkach może pomóc architektom uniknąć błędów.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_12

Kiedy używasz techniki drukowania, konieczne jest wykorzystanie technologii BIM. Dom tworzy się wirtualnie z góry, na etapie projektowania. Można uniknąć wielu możliwych błędów. Można uniknąć wielu możliwych kosztów. A gdy już uzyskasz dobry projekt, możesz bardzo łatwo zmienić niektóre parametry”.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_09

Szczegóły konstrukcyjne, takie jak okablowanie elektryczne i rurociągi sanitarne, również można uwzględnić już na etapie projektowania.

kamp-c-3d-printed house-westerlo-belgium_10

W przypadku Covid-19-razy trzeba wspomnieć, że drukarką można sterować na odległość. Na miejscu budowy potrzeba bardzo niewielu pracowników” – dodał Aerts.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-przyszlosci-budowany-przez-roboty/

https://pointofdesign.pl/architektura/belgia-zegna-mistrza-juliaan-lampens/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/projekt-wnetrza-w-stylu-belgijskim/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close