Search

Luksusowy rodowód: krótka historia paryskiego Ritz

Coco-Chanel w swoim prywatnym apartamencie - rok 1934

Ritz to od lat jeden z najbardziej kultowych ekskluzywnych hoteli na świecie. Pisał o nim między innymi Ernest Hemingway, przyznając, że kiedy zastanawia się nad życiem-po-życiu, akcja zawsze toczy się w holach paryskiego hotelu. W ostatnim czasie, budynek przeszedł gruntowny remont, który kosztował 220 milionów dolarów i uniemożliwił jego funkcjonowanie na cztery lata. Rozpocznie się kolejny rozdział w bogatej historii tego miejsca, które liczy sobie już 118 lat. Marcel Proust i Coco Chanel nazywali je swoim domem, a Sophia Loren nazwała je najbardziej romantycznym na całym świecie. Oscar Wilde narzekał za to na windy, które poruszały się zbyt szybko.

Oto wyróżnione szczególne wydarzenia, które zapisały się w historii Ritz.

1898

Urodzony w chłopskiej rodzinie, szwajcarski biznesmen César Ritz otwiera swój wizytówkowy hotel na Place Vendôme. Na otwarciu, odbywającym się 1 czerwca pojawia się między innymi Marcel Proust (późniejszy jego mieszkaniec). Nawiązana zostaje współpraca z Auguste Escoffier, który stałe się współwłaścicielem. Ze względu na swój wyjątkowy luksus oraz elitarną klientelę, hotel staje się od razu królem królewskich hoteli.

1934

Naprzeciwko hotelu otwiera się butik Coco Chanel, a jego założyciela wprowadza się do jednego z apartamentów. W czasie II Wojny Światowej zostaje zmuszona do zamknięcia sklepu, jednak nie porzuca swojego mieszkania, w którym przebywa wspólnie ze swoim kochankiem. Jest nim nazistowski szpieg – Baron Hans Gunther von Dincklage. Chanel umiera w hotelu, a jej apartament do dzisiaj zwany jest od jej imienia.

1940-1944

Paryż znajduje się pod okupacją niemiecką, a budynek Ritz wykorzystywany jest jako siedziba Nazistów, którym dowodzi Herman Göring (zamieszkuje cesarski apartament). W hotelu pojawia się również Hemingway, pełniący rolę wojennego korespondenta. Rozrzutnie zamawia szampana dla każdego z gości hotelowego baru.

1957

W hotelu nakręcona zostaje pierwsza romantyczna komedia Love in the Afternoon, w której główne role grają Audrey Hepburn oraz Gary Cooper.

1979

W 1976 roku umiera syn Césara Ritza, Charles, a hotel wkracza w okres upadku. Egipski biznesmen, Mohamed Al Fayed wykupuje nieruchomość prawdopodobnie za 30 milionów dolarów i inwestuje kolejnych 250 milionów w celu przywrócenia mu dawnego szyku.

1997

Syn Al Fayeda spożywa w królewskim apartamencie wraz ze swoją partnerką, księżną Dianą. Kilka godzin później, razem z kierowcą (pełniącym funkcję zastępcy dyrektora ochrony hotelu) giną w wypadku samochodowym w tunelu Pont d’Alma.

2012-2016

Mohamed Al Fayed zamyka hotel na zaplanowaną czteroletnią renowację.

Hotel zostaje ponownie otwarty w tym roku. Noc w Ritzie kosztuje od 1,500 do 30,000 dolarów za noc w przypadku królewskiego apartamentu, który uzyskał już miano narodowego zabytku. Do odnowionych pomieszczeń należą Chanel Spa, Salon Proust oraz oczywiście Bar Hemingway.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close