Search

Europejska stolica kultury i architektura Daniela Libeskinda

Daniel Libeskind MICX Mons

Belgijskie Mons, tegoroczna europejska stolica kultury, zaprezentowała pierwszy z kilku architektonicznych projektów zaplanowanych dla uświetnienia eventu. International Congress Xperience (MICX), zaprojektowany przez Daniela Libeskinda to część większego planu regeneracyjnego, leżącego na południu Belgii miasta Mons.

Kolidujące ze sobą plany, pochylone ściany i kanciaste, ostre punkty, to elementy charakterystyczne dla stylu Libeskinda. W tym projekcie złagodzone spiralnymi, zachodzącymi na siebie płaszczyznami wykonanymi z anodozowanego aluminium w kolorze brązowo-złotym i ukośnie ułożonymi płaszczyznami z drewna robinii, nadają nowy wymiar architekturze Libeskinda. Wnętrza wypełniają kontrastujące ze sobą elementy geometryczne z przecinającymi je liniami biegnącymi jakby w nieskończoność.

Zewnętrze podzielone kamiennymi ścieżkami tworzy kombinację płaszczyzn wypełnionych belgijskim pierre bleue i szarym betonem.

To kompozycja architektoniczna na wskroś intensywna, jak wiele innych sygnowanych nazwiskiem tego architekta. Próżno w niej szukać linii prostych dających wytchnienie dla oka. Ostre zakończenia ścian, sufitów, wycinane wzory na drzwiach, nawet kanciaste siedzenia w auditorium i skośne linie oświetlenia stanowią część kompozycji kreującej środowisko i rytm obiektu.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close