Search

Nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły

nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły08

Amerykańska pracownia Faulkner Architects ukończyła dom wakacyjny w części Kalifornii znanej z produkcji win. Asymetryczny dach i fasada owinięta stalą, wykorzystują także drewno z odzysku. Nowoczesna architektura reinterpretuje więc lokalną tradycję, jednocześnie tchnąc w nią zupełnie nowego ducha.

nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły07

Projekt o nazwie Big Barn znajduje się w Glen Ellen, miasteczku w dolinie Sonoma. Położona około godziny jazdy samochodem od San Francisco, okolica charakteryzuje się pofalowaną linią wzgórz usianymi dębami i wiejską zabudową.

Klienci wynajęli kalifornijskie studio Faulkner, aby powstał rodzinny dom weekendowy, miejsce ucieczki  od miejskiego stylu życia. Projekt miał na celu stworzenie wakacyjnego domu, który odnosiłby się do  pofałdowanego teren regionu i tradycyjnej, lokalnej zabudowy. Nowoczesna architektura powinna jednocześnie uniknąć sztuczności.

nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły09

Nowoczesna architektura domu weekendowego

Faulkner Architects zrealizował już jeden projekt na nieruchomości klienta. Na czas przygotowania i budowy właściwej nieruchomość,  przekształcili stodołę w minimalistyczny bunkier. Dzięki niewielkiemu, prostemu budynkowi, który pokryto stalą odporną na warunki atmosferyczną i drewnem z odzysku, właściciel mógł korzystać z nieruchomości w dowolnym momencie.

nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły06

Jednak to właśnie niewielki bunkier wpłynął na projekt głównego mieszkania, którego ściany zewnętrzne pokryto także odzyskanym drewnem sekwoi i falistą stalą Corten. Dwupiętrowy dom na planie prostokąta ma powierzchnię 3600 metrów kwadratowych.

nowoczesna architektura amerykańskiej stodoły01

Asymetryczny dwuspadowy dach nadaje budynkowi charakterystyczny wygląd, a brak nawisów podkreśla wyrazistą formę domu. Komin wystaje z elewacji i biegnie po jednej stronie rezydencji.

Dom stanął na łagodnym zboczu, aby zminimalizować zakłócenia w terenie. Ścieżka słońca wpłynęła na niektóre decyzje projektowe. Aby wnętrze się nie przegrzewało, mniejsza strona niecentrycznego dachu znajduje się na zachodzie, gdzie słońce jest najbardziej intensywne. Ograniczono także liczbę okien z tej strony elewacji. Natomiast wschodnia strona domu Big Barn jest bardziej przejrzysta. Skrzydła i przeszklone, przesuwane drzwi wprowadzają światło dzienne i zapewniają silne połączenie z krajobrazem.

nowoczesna_architektura_amerykańskiej_stodoły05

Na górnej kondygnacji znajduje się apartament główny i dwie sypialnie. Stalowy kratowany most od północy łączy ten poziom bezpośrednio ze zboczem wzgórza. Niższe piętro obejmuje kuchnię, jadalnię, salon i sypialnie dla gości. Tu spektakularna wysokość pomieszczenia ciągnąca się przez dwie kondygnacje przypomina wnętrze prawdziwej stodoły.

nowoczesna_architektura_amerykańskiej_stodoły03

Otwory umożliwiają przepływ bryzy przez dom, pomagając w naturalny sposób chłodzić pomieszczenia, natomiast ciepło zapewnia ogrzewanie podłogowe. Zużycie energii dodatkowo minimalizują ulepszone oszklenie i izolacja, a także wydajne systemy mechaniczne.

nowoczesna_architektura_amerykańskiej_stodoły02

Projekt wnętrz domu nadzorował Ken Fulk – amerykański projektant, którego klientem jest na przykład Pharrell Williams. W związku z tym pomieszczenie przepełnia eklektyczny wystrój, charakterystyczny dla tego projektanta.

nowoczesna_architektura_amerykańskiej_stodoły04

 

Zobacz także:

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

wakacyjny-dom-na-korsykanskim-wybrzezu

messner-house-wspomnienie-dziecinstwa-w-gorach

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close