Search

Clubman – nowość w rodzinie MINI

Clubman MINI

Kontynuacja zmiany pokoleniowej w rodzinie modelowej MINI jawi się pod postacią nowego MINI Clubmana jako innowacyjnej koncepcji pojazdu w kompaktowym segmencie premium. Model ten w sposób unikatowy łączy funkcjonalność, praktyczność na co dzień oraz przydatność nawet w najdłuższych trasach, zapewniające frajdę z jazdy, charyzmę klasy premium i indywidualizm w stylu MINI.

Nowa interpretacja uświęconej tradycją koncepcji shooting brake została zaadaptowana po raz pierwszy do wymagań klasy kompaktowej. Potężny przedni pas z wlotami szczelin kurtyn powietrznych w przednich nadkolach i  „skrzela” za nadkolami w przednich błotnikach pojawiają się po raz pierwszy w MINI. W porównaniu z poprzednikiem, nowy MINI Clubman ma zdecydowanie dojrzalszy charakter pod względem wszechstronności, przestronności i treści; wyraźnie większe wymiary zewnętrzne i wewnętrzne.

Dynamicznie wyciągnięta sylwetka z czworgiem bocznych drzwi oraz linią boczną podkreślają nową szerokość pojazdu (9 cm większą i o 10 cm szersze rozstawienie osi pojazdu). Wyciągnięta linia dachu i antena „płetwa” z czerwoną statusową lampką alarmu to elementy charakterystyczne nowego Clubmana. Model ten zyskał także  nowe metalizowane lakiery nadwozia Metling Silver i Pure Burgundy, a dach i osłony bocznych lusterek w kontrastujące kolory – biały, czarny lub srebrny.

Clubman ma także zupełnie nowy wystrój kabiny; szeroką konsolę z ramą kokpitu w górnej części, zestaw zegarów na kolumnie kierownicy oraz harmonijnie zintegrowany centralny okrągły instrument z diodowym LED pierścieniem świetlnym i wyświetlaczem dla funkcji samochodu, multimediów, telefonu i nawigacji. Ikoniczny zestaw lotniczych przełączników przestawnych poniżej centralnego instrumentu to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów MINI.

Premierowe modele MINI Clubmana mają aż sześć wariantów silnikowych : silniki benzynowe i wysokoprężne nowej generacji z technologią MINI TwinPower Turbo, MINI One D Clubman z 3-cylindrowym silnikiem dieslowskim (85 kW/116 KM),  4-cylindrowy silnik dieslowski 110 kW/150 KM w MINI Cooper D Clubman i 140 kW/190 KM w MINI Cooper SD Clubman, 3-cylindrowe silniki benzynowe w MINI One Clubman (75 kW/102 KM) i MINI Cooper Clubman (100 kW/136 KM) oraz MINI Cooper S Clubman z 4-cylindrowym silnikiem benzynowym 141 kW/192 KM.

Najwyższy poziom komfortu jazdy oraz typowe dla marki poczucie prowadzenia gokarta uzyskano dzięki sięgnięciu po najlepszą technologię zawieszeniową, unikatową w tej klasie –  jednowahaczowe kolumny McPhersona w przedniej osi ze skonstruowanymi od nowa elementami,  wielowahaczową oś tylną zoptymalizowana dla konkretnej wersji konkretnego modelu. Maksimum zwinności zapewnia wyjątkowo szeroki rozstaw kół a łatwość prowadzenia elektromechaniczne wspomaganie kierownicy seryjnie z funkcją Servotronic.

Struktura nadwozia została zoptymalizowana pod względem masy i bezpieczeństwa zderzeniowego. Standardowe wyposażenie ochronne obejmuje czołowe i boczne airbagi, airbagi kurtynowe, 3-punktowe pasy automatyczne na wszystkich siedzeniach, z przodu z napinaczami i ogranicznikami napięcia, kotwiczenia fotelików dziecięcych ISOFIX na miejscach tylnych i opcjonalnie na przednim pasażerskim.

To także auto o znakomitym komforcie akustycznym i wibracyjnym.

Szeroka paleta innowacyjnych systemów wsparcia kierowcy: MINI Head-Up-Display, Parking Assistant, kamera cofania i Driving Assistant obejmujący także oparty na kamerze aktywny regulator prędkości, ostrzeżenie o obecności pieszych i ryzyku kolizji z funkcją wstępnego hamowania, asystent świateł drogowych i wykrywanie znaków drogowych pomagają zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy.

Warto pamiętać, że MINI to indywidualizacja i wysoki standard połączony z wielością nowoczesnych gadżetów podnoszących frajdę z jazdy. Radio ze złączem USB oraz AUX-IN, bezprzewodowy zestaw głośno mówiący Bluetooth, czujnik deszczu i zmierzchu, elektryczny hamulec postojowy to zaledwie początek oferowanego komfortu. Na uwagę zasługuje MINI Excitement Package z oświetleniem kabinowym i ambientowym LED oraz rzutnikiem logo MINI z podstawy lusterka przed drzwi kierowcy podczas otwierania i zamykania samochodu, ten element zapewne ucieszy wyznawców religii MINI.

MINI to przede wszystkim określony styl, tak więc radio MINI Visual Boost czy system audio hi-fi Harmana Kardona stanowią jego jakościowe dopełnienie. Wyposażony w unikatowy w skali całej klasy i segmentu program multimediów i connectivity MINI Connected pozwoli cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem podczas jazdy. Clubman posiada rozbudowne oprogramowanie apps integrowalne z samochodem poprzez smartfona. Ekskluzywne funkcje MINI, jak Mission Control, Dynamic Music, Driving Excitement, MINIMALISM Analyser czy MINI Conneted XL Journey Mate pozwalają w czasie rzeczywistym dopasować jazdę do warunków drogowych.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close