Pawilony – stałe lub przejściowe – pozwalają architektom eksperymentować z materiałami, a także realizować z pasją odważne koncepcje. Sprawdzają się rzeczywiście w wielu sytuacjach. Od prowokacyjnych reakcji na kwestie społeczno-polityczne, po solidne filary wyrastające w centrum lokalnych społeczności. Zapewniają miejsca spotkań i schronienie, są ośrodkami aktywności, debat i uroczystości. Podsumowując, pawilony stanowią zaproszenie dla ludzi do integracji, interakcji i spojrzenia na swoje środowisko w nowy sposób.
Drewniany Parlament
W londyńskim King’s Cross spektakularny siedmiometrowy pawilon tworzy skomplikowana sieć drewnianych splotów. W środku umieszczone na przeciwko siebie rzędy stopni, stanowią platformy do debaty i rozmów. Powstał we współpracy z Londyńskim Festiwalem Architektury z materiałów dostarczonych przez hiszpańską firmę Finsa. Obiekt zaprojektowali Christina Diaz Moreno i Efrén Ga Grinda z AMID.cero9. Chcieli przede wszystkim pokazać, jak architektura może służyć jako mediator.
„Został on pomyślany jako przeniesienie prywatnego wnętrza w przestrzeń publiczną: wciągająca sala owinięta ozdobną suknią” – mówią architekci.
Minimalizm absolutny
Natomiast ten tymczasowy pawilon zaprojektowano na zlecenie Rady Miasta Dublina. Jego zadaniem jest stworzenie przestrzeni dla społeczności w Liberty Park, gdzie odbywać się będą latem imprezy artystyczne. Na projekt wpłynęły przede wszystkim przemysłowe konstrukcje stalowe znajdujące się w dokach rzeki Liffey. Ze względu na zrównoważony rozwój ograniczono liczbą kolumn, aby minimalnie wpłynąć na podłoże. Zaprojektowany z myślą o łatwym demontażu, z możliwie najprostszych materiałów.
W hołdzie pszczołom
Nagrodzony artysta Wolfgang Buttress stworzył pawilon pop-up na tegorocznym festiwalu w Glastonbury w ramach Greenpeace Field. Instalacja ta nosi tytuł BEAM. Struktura jest imponującą kopułą o średnicy 30 metrów, wykonaną z ponad 7000 miejscowych świerków Sitka. Do obiektu można wejść z różnych stron, a odwiedzający mogą przemierzać i odkrywać drewniane soczewkowate ekrany o wysokości 3,5 m. Wciągające doświadczenie poświęcone jest kluczowej roli pszczoły miodnej w przyrodzie. Pawilon, po wykonanym zadaniu, stanie się „olbrzymim hotelem pszczół”.
Opowieść o miłości
Ten pawilon znajduje się na obszarze wiejskim Zhejiang i jest „pierwszą chińską strukturą z włókna węglowego”. Robotyczna tkanka w kształcie trójkąta powstawała przez 90 godzin. Forma pawilonu otwiera dyskusję na temat tego, czym jest dzisiaj miłość
„Miłość powinna być piękna i czysta, ale w rzeczywistości jest zawsze owinięta warstwami materii”, mówią architekci.
Pawilon znajduje się na leśnym szlaku odwiedzanym przez mieszkańców miast w weekendy i został zamówiony przez Fengyuzhu. Jest to ich pierwszy kompleks kulturalny i kreatywny, w ramach projektu pensjonatu Fangyukong. Wszystkie prezentowane pawilony zachwycają, a to tylko kilka z coraz liczniejszych przykładów tej ulotnej i jednocześnie wybitnej architektury.