Search

Pawilony | skondensowana architektura

_f_luke_hayes_moa--21

Pawilony – stałe lub przejściowe – pozwalają architektom eksperymentować z materiałami, a także realizować z pasją odważne koncepcje. Sprawdzają się rzeczywiście w wielu sytuacjach. Od prowokacyjnych reakcji na kwestie społeczno-polityczne, po solidne filary wyrastające w centrum lokalnych społeczności. Zapewniają miejsca spotkań i schronienie, są ośrodkami aktywności, debat i uroczystości. Podsumowując, pawilony stanowią zaproszenie dla ludzi do integracji, interakcji i spojrzenia na swoje środowisko w nowy sposób.

pawilony Museum of Architecture’s Wooden Parliament AMID.cero9 London
Museum of Architecture’s Wooden Parliament | AMID.cero9 | Londyn | ©Luke Hayes

Drewniany Parlament

W londyńskim King’s Cross spektakularny siedmiometrowy pawilon tworzy skomplikowana sieć drewnianych splotów. W środku umieszczone na przeciwko siebie rzędy stopni, stanowią platformy do debaty i rozmów. Powstał we współpracy z Londyńskim Festiwalem Architektury z materiałów dostarczonych przez hiszpańską firmę Finsa. Obiekt zaprojektowali Christina Diaz Moreno i Efrén Ga Grinda z AMID.cero9. Chcieli przede wszystkim pokazać, jak architektura może służyć jako mediator.

„Został on pomyślany jako przeniesienie prywatnego wnętrza w przestrzeń publiczną: wciągająca sala owinięta ozdobną suknią” – mówią architekci.

pawilony The Circe Pavilion Donal Cofer Dublin
The Circe Pavilion | Donal Cofer | Dublin

Minimalizm absolutny

Natomiast ten tymczasowy pawilon zaprojektowano na zlecenie Rady Miasta Dublina. Jego zadaniem jest stworzenie  przestrzeni dla społeczności w Liberty Park, gdzie odbywać się będą latem imprezy artystyczne. Na projekt wpłynęły przede wszystkim przemysłowe konstrukcje stalowe znajdujące się w dokach rzeki Liffey. Ze względu na zrównoważony rozwój ograniczono liczbą kolumn, aby minimalnie wpłynąć na podłoże. Zaprojektowany z myślą o łatwym demontażu, z możliwie najprostszych materiałów.

BEAM Wolfgang Buttress Glastonbury, UK
BEAM | Wolfgang Buttress | Glastonbury, UK | ©Mark Hadden

W hołdzie pszczołom

Nagrodzony artysta Wolfgang Buttress stworzył pawilon pop-up na tegorocznym festiwalu w Glastonbury w ramach Greenpeace Field. Instalacja ta nosi tytuł BEAM. Struktura jest imponującą kopułą o średnicy 30 metrów, wykonaną z ponad 7000 miejscowych świerków Sitka. Do obiektu można wejść z różnych stron, a odwiedzający mogą przemierzać i odkrywać drewniane soczewkowate ekrany o wysokości 3,5 m. Wciągające doświadczenie poświęcone jest kluczowej roli pszczoły miodnej w przyrodzie. Pawilon, po wykonanym zadaniu, stanie się „olbrzymim hotelem pszczół”.

Shrine of Whatslove Wutopia Lab Zhejiang, China
Shrine of Whatslove | Utopia Lab | Zhejiang, Chiny | ©Creatar Images

Opowieść o miłości

Ten pawilon znajduje się na obszarze wiejskim Zhejiang i jest „pierwszą chińską strukturą z włókna węglowego”. Robotyczna tkanka w kształcie trójkąta powstawała przez 90 godzin. Forma pawilonu otwiera dyskusję na temat tego, czym jest dzisiaj miłość

„Miłość powinna być piękna i czysta, ale w rzeczywistości jest zawsze owinięta warstwami materii”, mówią architekci.

Pawilon znajduje się na leśnym szlaku odwiedzanym przez mieszkańców miast w weekendy i został zamówiony przez Fengyuzhu. Jest to ich pierwszy kompleks kulturalny i kreatywny, w ramach projektu pensjonatu Fangyukong. Wszystkie prezentowane pawilony zachwycają, a to tylko kilka z coraz liczniejszych przykładów tej ulotnej i jednocześnie wybitnej architektury.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close