Search

Projektowe eksperymenty Cappellini i Bolon

Bolon&Cappellini

 

Dyrektor włoskiej marki Cappellini ujawnia najnowsze eksperymenty. W ostatnim czasie do nowej projektowej koncepcji zaangażowane zostały produkty Bolon, szwedzkiej marki produkującej pokrycia posadzek. Słynne winylowe materiały, z których na co dzień tworzona jest podłoga, wykorzystane zostały jako elementy meblowej tapicerki. Najnowsze produkty zaprezentowane zostały w tym roku w ramach Stockholm Design Week, kiedy to szwedzka marka zaprezentowała serię eksperymentalnych mebli.

Nowe wcielenie znanego produktu

Jednym z premierowo przedstawionych produktów jest nowa wersja znanego już stolika kawowego. Anemos to zestaw, w który wchodzi stolik wraz z siedziskami w kształcie prostopadłościanów, które Antonio Facco zaprojektował w 2015 roku dla Ceppellini.
„W tym momencie przeprowadzamy eksperymenty z wykorzystaniem materiałów od Bolon na naszych meblach”, wyjaśnia Cappellini w filmie, który zrealizowany został we flagowym showroomie i mediolańskiej fabryce marki.

Innowacyjne modyfikacje

W oryginalnej wersji, zestaw Anemos składał się z drewnianego stolika oraz czterech siedzisk z wymodelowanymi z drewna tyłami, które można było wsunąć pod blat aby całość złożyła się na monolityczną bryłą. Nowy materiał tworzą przeplatające się włókna winylowe wraz z innym tekstyliami takimi jak wełna czy poliester. „Chcieliśmy stworzyć nową wersję Anemos, które stanie się bardziej miękka od oryginalnej”, dodaje Facco. „Zdecydowaliśmy się wykorzystać materiał Villa la Madonna, gdyś niesamowicie spodobała się jego kwadratowa tekstura”. Facco przekonany jest, że szwedzki materiał jest dużo bardziej wytrzymały od tradycyjnych materiałów tapicerskich. Jednolity charakter zestawu mebli udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu pokrycia zarówno na blacie jak i siedziskach. „Na samym początku, nasz pomysł opierał się na wprowadzeniu nowej tekstury jedynie na siedziska, ale w trakcie projektowanie zdecydowaliśmy, że rozszerzenie jego wykorzystania może okazać się bardziej interesujące”, dodaje Facco. Ten materiał oraz nowe podejście do jego zastosowania może prowadzić do ujednolicania i łączenia idei wnętrza oraz jego meblowych elementów wyposażenia. „Pozwoliłby spajać ściany, posadzki oraz meble w wybranej przestrzeni.”

Wieloletnia znajomość

Współpraca marek Cappellini i Bolon istnieje już wiele lat. W 2008 roku, włoski projektant wykorzystał szwedzkie posadzki w instalacji  ramach Stockholm Design Week 2008. Te same pokrycia podłóg występują również w showroomach na całym świecie. To jednak pierwszy raz, kiedy projektant zdecydował się spróbować wykorzystać materiały w ramach meblowej tapicerki.

Plany na przyszłość

Produkcja nowej wersji Anemos ograniczyła się na razie jedynie do stworzenia pojedynczego prototypu. Jednak Cappellini zapewnia, że podchodzi do tematu bardzo poważnie i chciałby kontynuować ten rodzaj współpracy w przyszłości.
„Jesteśmy na samym początku tego procesu. To eksperymentalny projekt dla Bolon jak i eksperymentalny projekt dla marki Cappellini. Być może za rok będziemy w stanie stworzyć finalny, pełny produkt opierając się na tym prototypie”.

 

Zobacz także:

Jean Nouvel – meble według architekta

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close