Search

Rafael de Cárdenas i Neri&Hu kreują tło dla armatury łazienkowej Vaia

Dornbracht Transitional Style

Inspirowaną trendem wnętrzarskim Transitional Style serię armatury łazienkowej klasy premium Vaia marki Dornbracht wyróżnia elegancki, a zarazem progresywny design. We współpracy z Rafaelem de Cárdenasem oraz Neri&Hu opracowane zostały rozwiązania architektoniczne i kolaże materiałów, które służą jako praktyczne inspiracje aranżacji łazienek, wpisujących się w trend Transitional Style i jednocześnie go rozwijające. Całkowicie w duchu filozofii: „Create a new balance – between traditional elegance and contemporary cool”.

Vaia: elegancki, progresywny design dla nowej ikonografii nowoczesności

Poznawanie aktualnych tendencji twórczych od zawsze stanowi istotne źródło inspiracji dla marki Dornbracht. Również Vaia stanowi efekt czerpania ze współczesnej kultury. Zainspirowana wnętrzarskim trendem Transitional Style, seria Vaia uosabia miękki i wyważony język formy. Filigranowa wylewka modyfikuje klasyczny kształt, nadając mu nową, otwartą sylwetkę. Podobnie odwołujące się do klasyki uchwyty, dostępne jako uchwyty krzyżowe lub dźwignie, łączą geometryczną formę z zaokrąglonym konturem. Stożkowe rozety stanowią wyjątkowo łagodne połączenie z umywalką. W ten sposób Vaia wpisuje się doskonale zarówno w tradycyjną, jak i nowoczesną architekturę łazienkową, a jednocześnie pasuje do estetyki spod znaku Transitional Style, która łączy w sobie zróżnicowane stylistycznie elementy.

 

Inspiracja dla architektów i projektantów

Transitional Style w branży projektowania wnętrz oznacza połączenie elementów tradycyjnych i współczesnych – zdrową równowagę pomiędzy tym, co sprawdzone, a tym, co nowe – atrakcyjne wizualnie i dające poczucie komfortu. Dornbracht zwrócił się do architektów Rafaela de Cárdenasa oraz Lyndona Neri i Rossany Hu z Neri&Hu z prośbą o zinterpretowanie na swój własny sposób Transitional Style, aby uzyskać innowacyjne spojrzenie na ten trend wnętrzarski.

Cárdenas i Neri&Hu przygotowali niezależnie od siebie moodboardy, szkice, kolaże materiałów i projekty architektury łazienkowej. Ich pomysły i inspiracje stworzyły podstawę architektonicznych rozwiązań łazienkowych opracowanych przez agencję Meiré und Meiré.

Rozwiązania te stanowią inspirację w zakresie twórczości i projektowania zarówno dla architektów, projektantów wnętrz czy planistów łazienek, jak i dla inwestorów prywatnych.

Rafael de Cárdenas

Interpretacja trendu Transitional Style w wykonaniu Rafaela de Cárdenasa uderza przede wszystkim niezwykłą formą przestrzeni. Na miękkim, łukowatym planie w kształcie litery S powstają przypominające kaplice nisze, nadające konstrukcji niemal sakralny charakter. Motyw ten powtarzany jest konsekwentnie przez łączące poszczególne strefy łuki otworów drzwiowych. Natomiast przezroczysta kopuła, przez którą do wnętrza dociera naturalne światło, sprawia, że pomieszczenie jest również dosłownie otwarte na cykliczny rytm nocy i dnia.

Powstająca w ten sposób gra świateł widoczna jest także w inspirowanej nią architekturze łazienkowej, która odwołuje się również do innych centralnych elementów projektu Cárdenasa: Vaia została umieszczona w okrągłych niszach na przypominającej monolit umywalce, której kanciaste kształty kontrastują zarówno z armaturą, jak i architekturą. Ceglane struktury stanowią fascynujące tło dla nowej, ciemnej, platynowanej, matowej powierzchni armatury w jedwabiście matowym, lekko szczotkowanym wykończeniu.

Neri&Hu

Lyndon Neri i Rossana Hu z Neri&Hu interpretują Transitional Style w jego pierwotnym, dosłownym znaczeniu, aranżując łazienki jako przestrzenie o charakterze przejściowym, miejsca czasowego odpoczynku i regeneracji. – Wyobrażamy sobie fikcyjne miejsce – dom zamieszkany przez dwa charaktery: introwertyczny i ekstrawertyczny – mówi Lyndon Neri. – Codzienne rytuały są celebrowane i podniesione do rangi ceremonii.
W ten sposób, w obrębie architektury łazienkowej umywalka staje się centralnym, komunikatywnym miejscem spotkań. Dwie baterie – ścienna i stojąca – spotykają się tu niczym partnerzy w dialogu, natomiast podstawa umywalki przywołuje kształt uchwytów krzyżowych serii Vaia. Przejściowy charakter architektury łazienkowej, a także grę pomiędzy przestrzenią zewnętrzną a wewnętrzną podkreśla zastosowanie kontrastujących form i materiałów. Marmur spotyka się z betonem, natomiast brąz i złoto kontrastują z przywodzącym na myśl azjatyckie wpływy drewnem.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close