Search

Zaha Hadid – wyobrażenia przyszłości

Zaha Hadid inspiruje wzornictwo Maison Mais Non

Zaha Hadid, tuż przed śmiercią, rozpoczęła dialog z Patrikiem Schumacherem, będącym założycielem The Design Research Lab grupy Architectural Assosciation, oraz grupą z galerii Mason Mais Non.

Zaha Hadid – łączenie dziedzin sposobem na rozwój

Dyskusja poruszała tematyką połączenia innowacji ze współpracą i tego, jak przenikanie się dyscyplin mogłoby prowadzić do kreowania lepszego jutra. Sama Hadid niejednokrotnie pozostawiała nam dowody na to, że swoim zmysłem estetyki potrafiła połączyć dziedziny architektury, wzornictwa czy nawet mody. „Jeśli chodzi o formę, wszystkie z naszych projektów – architektura, moda i meble – budzą we mnie takie same zainteresowanie i wszystkie z nich powstają wyniku przyjęcia podobnych założeń”, opowiadała Zaha Hadid.

Wystawa innowacyjnego wzornictwa

Dyskusja stała się inspiracją do stworzenia wystawy, świętującej otwarcie przestrzeni Maison Mais Non w londyńskiej dzielnicy Soho. Extraordinary Process to efekt wyników spotkań i połączeń wielu umysłów.

Przy przygotowywaniu tego wydarzenia, nawiązana została relacja pomiędzy kuratorką Lou Stoppard oraz Hansem-Ulrichem Obristem. Wspólnie wybrali projektantów, których twórczość definiowana jest przez impuls do eksperymentowania, innowację oraz stosowanie przełomowych technologii. Należą do nich Iris van Herpen, Peter Do, Stephen Jones, Phoebe English, Minimaforms czy Nasir Mazhar.

Świat według projektantów

Przez lata swojego istnienia, The Design Research Lab zachęca projektantów do zastanowienia się nad światem, który chcieliby stworzyć zamiast zastanawiać się nad światem, który już istnieje. Wspólnie stworzyli modele bazujące na ich wyobrażeniach, wolnych od ograniczeń zastanego kontekstu. Podczas wystawy, poza makietami, obejrzeć będzie można szkice, stroje, zegarki, nagrania wideo oraz specjalnie przygotowane instalacje.

W efekcie powstała wystawa, która sama w sobie staje się stymulującą zachętą do zastanowienia się nad możliwościami świata istniejącego w przyszłości – od ubrań które moglibyśmy nosić po przestrzenie, w których moglibyśmy mieszkać.

Peter Do przygotował kolekcję ubrań i obuwia dla miejskiej przyszłości, a studio Miniaforms (duet Theodora i Stephena Spytopoulos) zaprezentuje Emotice City (2015-) – model miasta, które żyje dzięki swojej adaptacyjnej ekologii.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/sztuka/dorobek-zahy-hadid-w-fondazione-berengo/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/port-salerno-by/

A dialogue – Zaha Hadid Judith Turner

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close