Search

Dorobek Zahy Hadid w Fondazione Berengo

ZHA_The World (89 Degrees)

Cztery dekady wybitnej kariery Zahy Hadid w dziedzinach architektury i projektowania opisane zostały wystawą otwartą w maju tego roku w Wenecji. Wydarzenie organizowane przez Fondazione Berengo miało miejsce w szesnastowiecznym pałacu Palazzo Franchetti, a jego otwarcie korelowało w czasie z architektonicznym weneckim Biennale.

Historia architektki w szkicach i rysunkach

Wystawa zawiera w sobie wiele szkiców, rysunków i modeli koncepcji architektonicznych projektantki, obrazujących dynamizm oraz niepospolitą płynność form, które tworzyła. Kolekcja różnorodnych dokumentacji pozwala przyjrzeć się całemu przekrojowi projektów – od tych zrealizowanych, poprzez te w budowie aż do niepowstałych lecz będących cennym zastanowieniem się nad pionierskimi możliwościami technologicznymi. Mając wgląd w tak obszerną historię grupy Zaha Hadid Architects, zauważyć możemy, że wszystkie z projektów są w pewien sposób połączone i zajmują się tą samą problematyką łączenia formalnej kompozycji oraz technologii jej wykonania.

Wystawa zarysowuje również innowacje oraz aplikacje opracowane przez zespół badawczy CODE, ściśle współpracujący z grupą. Osiągnięte efekty wyniknęły z kooperacji międzydyscyplinarnych poglądów architektów, inżynierów oraz producentów. Właśnie dzięki temu, możliwe były realizacje projektów, których konstrukcja bezpośrednio odnosi się do formy zamiast z nią konkurować

Bardzo cenne są również prototypy stworzone przy pomocy drukarek 3D, jako przykład wykorzystania najnowszej komputerowej technologii w samym procesie projektowania oraz prezentacji koncepcji. Nowy rodzaj urządzenia opracowany przez CODA, umożliwia wykonywanie modeli z większą precyzją, aby podkreślić ich geometryczny detal. Wprowadza również wariant drukowania przy wykorzystaniu różnych materiałów oraz kolorów. Specjalne oprogramowanie umożliwiło powstanie w tej technice modelu krzesła, którego gradacja kolorów opisuje wytrzymałość konstrukcyjną w danych obszarach.

Pionierska wizja

„Odwiedzający wystawę lepiej zrozumieją pionierskość wizji Zahy Hadid, które na nowo zdefiniowały architekturę oraz projektowanie XXI wieku na całym świecie.” Twierdzi Adriano Berengo prowadzący fundację. „Pomimo tego, że sam obcuję ze światem sztuki, a domeną Zahy Hadid była architektura, uważam, że jej praca również jest przesycona sztuką, która sprawia, że wszystko staje się wieczne i ponadczasowe, włącznie z samym twórcą”.

Głównym sponsorem przedsięwzięcia jest Falconeri, kontynuując wieloletnią współpracę z fundacją we wspieraniu kreatywności i innowacyjności w sztuce. 25 maja, na Palazzo Franchetti, odbył się specjalny spektakl dedykowany architektce z udziałem solistki Anna Tikhomirovej oraz grupy baletowej Bolshoi Ballet.

“Wiem z doświadczenie, że bez dociekliwych poszukiwań i eksperymentów niewiele można odkryć.” w 2001 roku mówiła Zaha Hadid. „W eksperymentowaniu wydaje ci się, że odnajdziesz tę jedną rzecz, której poszukujesz, ale zamiast tego dowiadujesz się czegoś zupełnie innego. Dostajesz więcej niż się spodziewasz.”
Czas trwania: 27.05 – 27.11. 2016, Fondazione Berengo, Wenecja, Włochy.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close